Subota, 04.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Obezbeđenje ugrozilo olimpijadu

Obezbeđenje ugrozilo olimpijadu
У очима Британаца олимпијада је од највећег патриотског значаја (Фото Ројтерс)

Kod preciznih Britanaca izmena je morala da se dogodi u poslednjem trenutku: spektakl otvaranja olimpijade trajaće pola sata kraće nego što je bilo predviđeno, sve zbog bezbednosnih problema.

Dani Bojl, reditelj Oskarom ovenčanog filma „Milioner iz blata”, idejni tvorac i reditelj ceremonije, morao je da pred „višom silom” odustane od svoje umetničke kreacije.

Problem je napravila najveća sigurnosna privatna firma na svetu G4S pošto nije uspela da na olimpijski teren izvede ugovoreni broj čuvara reda i mira. Procenjeno je da je u takvim okolnostima opasno pustiti masu od 80.000 gledalaca da izlazi u žurbi.

Suočena sa neverovatno neprofesionalnim ponašanjem, vlada Dejvida Kamerona morala je u pomoć da pozove 3.500 vojnika koji posle Avganistana neće imati priliku ni da se odmore. Doći će i više stotina na brzinu sakupljenih policajaca iz Velsa.

Sve to moglo bi da bude nedovoljno s obzirom da je još neizvesno koliko još pripadnika bezbednosti koji rade za G4S neće doći na posao.

Čelnika ove firme Nika Baklsa ribali su zbog svega ovoga i u Parlamentu i u Dauning stritu, ali ovaj direktor sa godišnjom platom od preko milion evra neće biti smenjen, barem dok ne prođu igre.

Olimpijadi je potrebna sigurnost, a ostavka ili smena bi „izazvala haos”, kaže za medije Hjug Robertson, ministar sporta.

Bakls je izjavio je da je „gorko razočaran” zbog neuspeha da prikupi dovoljno odgovornih ljudi, ali da „neće podneti ostavku” iako bi njegova firma mogla da na ime kazne izgubi 50 miliona od ugovorenih 280 miliona funti.

Da nije olimpijade, bila bi to prilika da se povede ozbiljnija debata o opasnostima izmeštanja državnih poslova u privatne ruke. Ovako, u trenutku kad mora da se gasi požar, samo se sporadično čuju komentari o kobnim greškama privatizacije vitalnih službi.

Korporacija G4S, koja prodaje usluge obezbeđenja u situacijama kada države ili kompanije nemaju dovoljno svog kadra, ima 657.000 zaposlenih u 125 zemalja sveta. Prošle godine zaradila je 7,5 milijardi funti, a u ovoj je očekivala još veći dohodak s obzirom na to da je samo od olimpijade mogla da prihoduje više od četvrt miliona.

Uprkos globalnom ugledu, G4S je i ranije proizvodio skandale. U Birmingemu, gde je prvi britanski zatvor čije je obezbeđenje prebačeno u privatne ruke, zatvorenici prošlog oktobra čitav dan nisu mogli da izađu iz ćelija jer je volšebno nestao svežanj ključeva koji ih otvara. 

Danas G4S čuva četiri britanska zatvora, a već je u pripremi da se deo policijskog posla prebaci na ovu privatnu firmu. Radi uštede u budžetu.

Zagovornici drugačijeg kursa čekaju da prođe olimpijada, koja je u očima Britanaca od najvećeg patriotskog značaja, pa da detaljnije iznesu svoje argumente.

Simas Milne, levičarski nastrojeni kolumnista „Gardijana“ i autor knjiga o socijalnim protestima, smatra da bi skandal sa G4S morao da natera Britance da „sahrane fantaziju da su privatne kompanije efikasnije od javnog sektora“.

Navodeći niz primera, on tvrdi da se pokazalo da privatizacija vitalnih javnih službi bitno snižava njihov kvalitet, a ne dovodi do obećanih ušteda. Kad i dođe do minimalnog smanjivanja troškova u prvih nekoliko meseci, to se postiže na račun niskih plata i pogoršanja uslova rada.

Slična debata između onih koji su za očuvanje javnih službi i povećanje poreza, ili za privatizaciju vatrogasaca, zdravstva, školstva, policije, vode i vazduha, vodi se ovih meseci u čitavoj Evropi. 

Primer obezbeđenja koje je zakazalo na olimpijadi govori u prilog onima koji su za staru dobru Evropu i njene pouzdane državne policajce.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.