Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Bumerang sa Nišave

Bumerang sa Nišave
Бумеранг у облику кенгура Фото Т. Тодоровић

Niš – Zahvaljujući ideji i angažovanju učenika Mašinsko-tehničke škole „15. maj“ u Nišu, u Srbiji se proizvodi bumerang – rekvizit iz daleke Australije. Marljivi đaci ove niške škole formirali su čak i firmu, svoju učeničku kompaniju, pod nazivom „BWS – Boomerang Wooden Sword“, a šesnaestogodišnji Jovan Milić, predsednik kompanije, za „Politiku” kaže:

– Naši profesori Ivan Nogić, Nađa Đorđević i Bojana Radenković su nam ulili veliku ljubav prema ovom rekvizitu i mnogo nam pomogli da realizujemo ideju. Snagu i veliki podsticaj dobili smo posle jednog takmičenja u bacanju bumeranga održanog u našoj zemlji. Od tada posvećeni smo u celosti ovom neobičnom predmetu, a nedavno smo započeli i proizvodnju. U početku smo pravili bumerange po nacrtima i obliku rekvizita koji se koriste u Australiji, a sada ih pravimo i u obliku papagaja, kengura ili slepog miša. I svi se, kao i oni koji liče na australijske, posle bacanja vraćaju.

Učenici Mašinsko-tehničke škole najpre su promovisali svoj proizvod u Nišu, a potom i u mnogim drugim sredinama. Na nacionalnom takmičenju učeničkih kompanija Srbije osvojili su treće mesto u izuzetno jakoj konkurenciji, kaže Milić i dodaje:

– Stičemo iskustvo neophodno za usavršavanje ovog rekvizita koji se u celom svetu koristi u sportske i rekreativne svrhe i nadamo se da ćemo naredne godine predstavljati našu Srbiju na jednom velikom evropskom takmičenju. Nije tajna da smo veoma malo znali o pravilima takmičenja bacanja bumeranga i zato smo uspostavili kontakte sa Savezom za sport i rekreaciju Australije. Zahvaljujući saradnji sa tim savezom dobili smo pravila o takmičenju i pravilnik o bodovanju učesnika, posle čega nam je sve bilo lakše i bliže.

Mlade Nišlije prave bumerang od ekoloških materijala, od šperploče obrađene šmirglom i uz upotrebu neotrovnih boja. Pravi bum napravili su na nedavnoj svečanosti obeležavanja Dana nezavisnosti Amerike, 4. jula, u rezidenciji ambasade SAD u Beogradu. U sklopu te svečanosti organizovana je izložba „Dostignuća mladih“, na kojoj su prikazali svoj proizvod i skoro da nije bilo učesnika ili gosta manifestacije koji se nije zainteresovao za kupovinu bumeranga.

– Interesovanje za veštinu bacanja bumeranga naglo je poraslo u našoj zemlji, tako da već ima mnogo takmičara i veliki je broj rekreativaca, samim tim i naših kupaca. Ukoliko sve bude išlo kao do sada, možda pronađemo i neku izvozničku firmu i preko nje pokušamo da naš proizvod plasiramo na neko od evropskih tržišta – rekao je Ivan Milić.

Mladi „mašinci“ iz Niša se ne odmaraju ni tokom leta i školskog raspusta. Takoreći svakodnevno su u nekom od kabineta Mašinsko-tehničke škole.

Toma Todorović

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.