Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Moguće izborne zloupotrebe

Moguće izborne zloupotrebe

Od našeg stalnog dopisnika

Podgorica – Skoro dve decenije opozicija tvrdi da su svi parlamentarni izbori neregularni uključujući referendum o nezavisnosti Crne Gore, jer su birački spiskovi uvećani za desetine hiljada glasača koji ne žive u ovoj državi, a nemali broj je onih koji su preminuli i pre uvođenja višestranačja. Na pragu ovogodišnjih parlamentarnih, a možda i predsedničkih izbora, za koje se veruje da će biti održani u oktobru ove godine, Socijalistička narodna partija (SNP) pozvala je vladajući dvojac, Demokratsku partiju socijalista (DPS) i Socijal demokratsku partiju (SDP) da iz biračkog spiska izbrišu strance i pokojnike jer izbori ne mogu biti regularni ako spiskovi nisu tačni.

Funkcioner SNP, Jovo Pejović kaže za „Politiku” da opozicija, prema njegovim rečima, nema podatak o kojim osobama se radi, ali da je neophodno, pre raspisivanja izbora, pročistiti spiskove onih koji imaju pravo glasa.

„Očigledno je da se na biračkom spisku nalaze ljudi koji nisu naši državljani i koji ne žive u Crnoj Gori, jer ih nema u rezultatima poslednjeg popisa”, kaže on. „Osnovano sumnjamo da će vladajuća partija zloupotrebiti ovako ’naduvan’ birački spisak i uz ostale dobro uhodane metode izbornih krađa, obezbediti ’pobedu’, ukoliko opozicija ništa ne preduzme”.

Pejović objašnjava da su u SNP-u, detaljnom analizom utvrdili da po popisu iz marta 2011. godine u Crnoj Gori ima 474.655 punoletnih građana. Na drugoj strani, u biračkom spisku iz istog perioda bilo je upisano 506.212 građana što je za 31.557 osoba više od broja popisanih punoletnih građana. Analizom „viška” birača na biračkom spisku u odnosu na popisne podatke po gradovima, kako navodi Pejović, procentualno ih je najviše u albanskim sredinama. Tako je u Rožajama „viška” čak 5.928 birača, u Plavu 3.669, Ulcinju 3.098. U Bijelom Polju, ima 6.046 birača više u odnosu na popis, u Beranama 3.876, Podgorici 3.151, Cetinju 1.170, itd.

„Ako se ovom broju doda i broj punoletnih građana koji borave u Crnoj Gori duže od godinu dana, to znači da je razlika u odnosu na popis punoletnog stanovništva još veća, jer se podaci o ovim osobama do sada nisu publikovali u javnosti”, kaže Pejović.

No neregularnosti u biračkim spiskovima nisu jedina mora opozicije.

„Pored manipulacija biračkim spiskovima režim se služi i kupovinom ličnih karata, ucenama, pritiscima, obećanjima. Zbog toga je neophodno da opozicija formira zajedničku komisiju i da, pre izbora, obavi mukotrpan, ali neophodan posao poređenja biračkih spiskova sa popisnim podacima”, rekao nam je Pejović. „Opozicija se bavi mnogim drugim stvarima, a biračke spiskove gotovo niko ne pominje, što režimu apsolutno odgovara. To je uvek njihov ’kec u rukavu’ da našteluju izborni rezultat”.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.