Sreda, 15.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zanimljivo i aktuelno

Zanimljivo i aktuelno
Сцена из представе "Осврни се у гневу" (Фото П. Павловић)

Prvi put izvedena u Londonu 1956. godine, drama "Osvrni se u gnevu" Džona Ozborna anticipirala je grupu "gnevnih mladih ljudi", pisaca čije su "drame iz kuhinjskog slivnika", smenivši dominaciju salonskih komedija Terensa Retigana i Noela Kauarda, tada značile renesansu angažovanog pisanja u Britaniji. Protagonista Džimi Porter je postao zaštitni znak individualizma i buntovnosti, zbog nezadovoljstva izazvanog razočaranjem u posleratnu politiku laburista koji su, tipično, nasuprot obećanoj utopiji u mladim ljudima ubili sve iluzije i nade.

Reditelj Boris Liješević odlučio se za osavremenjivanje Ozbornovog teksta (prevod Olivera Milenković), neophodno da bi on danas nama bitnije značio. U predstavi se to postiže putem redukovanja društveno-političkog aspekta drame, odnosno fokusiranja na problem međuljudskih odnosa, kao i načinom igre u pojedinim nastupima Džimija (Igor Đorđević) i Klifa (Nenad Stojmenović). Porter se u nekoliko ključnih scena direktno obraća publici, što je postupak koji razbija čvrste granice naturalizma teksta, ukida "četvrti zid" i brehtovski se približava publici. Reditelj uključuje i naratora koga predstavlja Klif. On gledaoce uvodi u priču, komentariše je i zaključuje, što takođe odstupa od teksta i u funkciji je stvaranja potrebne distance prema likovima i radnji (delovi teksta koje govori Klif, kao narator, u Ozbornovom tekstu su didaskalije).

Osim ovih scena koje narušavaju realističku bazu predstave, glumci igraju u okvirima psihološkog realizma. Đorđević energično oblikuje lik Džimija, besnog zbog nemogućnosti da ostvari svoje potencijale. Paulina Manov igra njegovu suprugu Alison koja doživljava markantnu transformaciju – od pomirljive i fražilne, do čvrste i odlučne žene. Milena Predić oblikuje ženstvenu i strastvenu Helenu, a Miodrag Krstović pukovnika Redforna, suzdržanog i praktičnog. U bitnim dramskim momentima radnje, muzičar Ivan Aleksijević na sceni svira klavir, jasno izvlačeći i akcentujući emotivni nivo predstave. Izgled scene koja predstavlja dnevnu sobu u potkrovlju odgovara osnovnom rediteljskom konceptu, dakle, nekoj vrsti uslovnog realizma, odnosno realizma koji, namerno i funkcionalno, nije izveden do kraja (scenograf Mina Ilić).

Boris Liješević je vrlo uspešno predstavio Ozbornovu dramu, posebno zato što je izbor ovog teksta u načelu čudan; reč je, naime, o drami koja je, ipak, bitno vezana za kontekst u kojem se pojavila, i društveni i umetnički. Drugim rečima, bilo je logičnije izabrati neki od vrlo brojnih dramskih tekstova iz novog talasa britanskih "gnevnih pisaca" koji su obeležili devedesete godine, a koji su nam idejno i formalno znatno bliži (Dejvid Herouer, Džudi Apton, Džo Penhol).

Ipak, uprkos ovoj činjenici, predstava "Osvrni se u gnevu" zanimljiva je i aktuelna jer dramski efektno i podsticajno analizira probleme ljubavi, braka, preljube, prijateljstva, koji zaista nikada ne zastarevaju.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.