Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

I Srbija obeležava Dan primirja

I Srbija obeležava Dan primirja
Почасна паљба на Калемегдану Фото Танјуг

Kada se srpska vojska razmestila na liniji Solunskog fronta između 12. aprila i 21. maja 1916. godine, i naredne godine izvojevala pobede kod Gorničeva, osvojila Kajmakčalan,najviši vrh planine Nidže, i oslobodila Bitolj, teško je bilo pretpostaviti da će uslediti njen neverovatan vojni podvig, pravo vojno čudo i da će probiti Solunski front, pošto su savezničke sile, tek u junu 1918. godine, napokon shvatile da Austro-Ugarska više nema budućnost.

Trbuh do tada moćne imperije probijen je baš sa Solunskog fronta, a operacija jepod komandom generala Franše d’Eperea započeta 14. septembra 1918. da bi već u zoru sutrašnjeg dana srpska Druga armija u pešadijskom napadu slomila bugarski otpor na glavnom delu front iotvorila prostor za prodor u Tikvešku kotlinu i dalje u dolinu Vardara, bez zaštićenih bokova.

Ovladavši dolinom ove reke, srpska vojska je razdvojila nesravnjivo moćnije snage neprijatelja na širokom frontu, a Bugarska je kapitulirala u noći između 29. i 30. septembra. Po oceni Lojda Džordža, to je „ubrzalo predaju Nemaca i skratilo ratovanje za jednu godinu”, ali je možda važnije ono što je rekao nemački car Vilhelm II, kada je obavešten da je Bugarska pred silovitim naletom srpske vojske kapitulirala.U jednom telegramu, nemački car se nije libio da iskaže bez zbog takvog razvoja događaja: ,,62.000 Srba odlučilo je ishod rata. Sramota!”

Posle samo mesec i po dana, 11. novembra, kapitulirala je Nemačka, potpisano je primirje, a taj datum se od danas obeležava kao državni praznik i u Srbiji. Za simbol kojim se označava ovaj veliki događaj u evropskoj i svetskoj istoriji, u Srbiji je izabran cvet feniks, Natalijina ramonda, retka vrsta koja raste u predelima istočne Srbije, ali i na Kajmakčalanu, čijim je osvajanjem srpska vojska 1917. godine i daljim operacijama i probojem Solunskog fronta skratila „ratovanje za jednu godinu”.

Sl. Kljakić

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.