Veselo dočekana Srpska nova godina
Prkoseći golomrazici, košavi i vlastima koje su je ignorisale, Srpska nova godina damarala je svojim diskretnim ritmom čaršijskom štraftom i kafanama Beograda. Filtrirajući histeriju svoje prethodnice, gregorijanske Nove godine, Srpska nova izvukla je u Knez Mihailovu veseljake po duši i sve one koji su hteli da joj se iskreno poklone.
Iz sveg srca tako poručuje i 23-godišnji Kemal Čičić, mladi muzičar koji je na beogradskom korzou šampionski izvlačio moćne tonove iz svoje gitare. „Šta ću, odlučio sam da večeras upotpunim slavlje za našu Novu godinu, da iščupam energiju iz ljudi koji su pomalo posustali posle serije slavljeničkih dana”, kaže nam Čičić koji, još veseliji, pojačava svoj akustički dar-mar.
Jedan kružok postarije gospode, zaklonjen od košave na samom ulazu zdanja Srpske akademije nauka i umetnosti, greje se na svoj, provereni način. Kosta Novaković, Momčilo Momčilović, Ljuba Bezarević, Velizar Stanković i drugi koji ne bi da otkrivaju identitet, dok se šegače s novinarima i,između sebe, kažu da njihova pozicija najviše obećava u Srpskoj novoj godini: na korak su od besmrtne zone i nije isključeno da zakorače u nju.
Međutim, nekoliko metara dalje, atmosferu su začinila četiri studenta Filološkog fakulteta. Aleksandar Todorović, Bogdan Božić, Miloš Pejović i Velislav Kličković maestralno su pevali ruske romanse i neke Puškinove pesme u sopstvenoj obradi, uz gitaru i doboš. Svi prolaznici zastali su na ovu provalu mladalačke energije i niko nije mogao da ostane ravnodušan.
U bifeu „Korzo”, boemskom ostrvu u fensizoni Zmaj-Jovine, gde slovenačka omladina tradicionalno lumpuje svakog 31. decembra, Srpska nova nije se čekala. Tu smo, pored konobarice Ivane Marković, zatekli Milenka Poštića, zamenika upravnika kafane „Kolarac”,koja je, kao i „Korzo”, u sastavu ugostiteljskog preduzeća „Varoš kapija”. Kaže da njegov restoran ne organizuje zvaničnu proslavu Srpske nove godine, s rezervacijama i prigodnim programom. Ali zato je „Kolarac” radio celu noć, dok poslednji gost nije napustio lokal.
Nešto dalje, u Čika-Ljubinoj ulici, u „Cigla baru” (nekadašnjem „Centralu”) pedesetak gostiju rezervisali su mesta. Uz svirku, celu noć veselilo se generacijski šaroliko društvo.
„Zdravica se diže u ime čoveka, dokle god se diže čovek ima veka”, recitovala je gostima, u skadarlijskom restoranu „Šešir moj”, glumica Ljiljana Jakšić. Ovde su svi svi raspoloživi kapaciteti bili popunjeni, a više od sto dvadeset gostiju platilo je doček svega 1.900 dinara.
„Večeras su kod nas uglavnom stalni gosti, takoreći naš fan klub, ljudi koji ovde organizuju krštenja, venčanja, svadbe, slave. Kao što vidite, tri orkestra nastupaju u naše tri dvorane”, kaže pi-ar ovog restorana Svetlana Đokić. „Šešir moj”, koji se može pohvaliti posetama pevačice Monserat Kabalje, glumice koja je igrala naslovnu ulogu u tele-noveli „Kasandra” a nedavno i prisustvom Če Gevarine unuke, na preporuku Turističke organizacije Beograda, gostovao je već tri puta na svetskim sajmovima turizma.
Klijentela koja je noćas čekala Srpsku novu godinu u restoranu „Šešir moj” uživala je u mirnoj, gotovo porodičnoj atmosferi, a struktura gostiju proteže se „od paora do akademika” koji, po imetku, pripadaju srednjeimućnom sloju.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


