Ne daju oca Nebojšu
Aranđelovac, Venčani – Dok je u prisustvu stotinak vernika i isto toliko sveštenika episkop šumadijski Jovan pod šatorskim platnom osveštavao temelje buduće crkve svetog Nikole u selu Tulež, tri kilometara dalje, nezadovoljan narod se okupljao u porti hrama svetog Georgija.
Pod budnim okom dva autobusa policajaca koji su u Venčane stigli još u zoru meštani su pripremali transparente među kojima je dominirao: "Otac Nebojša je lažno optužen a episkop Jovan nasilno uvodi novotarije". Pored zakatančene crkve uz pojanje Dečanaca preko razglasa čekali su vladiku da dođe i objasni zašto je njihovom parohu zabranio da služi liturgiju.
"Ovoliko policije nisam video od 1945. godine. Kao dečak nosio sam tada ikonu Svete trojice u litiji kada su nas napali i isprebijali. Zar treba i 2007. godine da se isto ponovi", pita se Milan Đurđević, penzionisani vozač PKB-a, koji je sa ostalim meštanima ustao u odbranu sveštenika Nebojše Stevića.
U ovom selu koje je dobilo ime po tome što se u obližnjoj crkvi brvnari po nagovoru kneza Miloša po drugi put venčao prota Aleksa Nenadović, već tri nedelje traje pravi "rovovski rat" sa episkopom šumadijske eparhije. Sakupljeno je više od hiljadu potpisa podrške jereju Nebojši Steviću i izdat je i proglas vernog naroda Venčanske parohije.
Svedoci samovolje
"Već skoro godinu dana svedoci smo samovolje episkopa šumadijskog Jovana koji ne sluša Sabor ni vrh SPC, a traži od sveštenstva, monaštva i vernog naroda slepu poslušnost. On prvi u Srpskoj pravoslavnoj crkvi napismeno uvodi promene za koje smo sigurni da nisu u duhu svetosavlja i pravoslavlja, jer su u suprotnosti sa Ustavom SPC", kaže se u proglasu.
Spor sa Venčancima nastao je još prošle godine kada je vladika Jovan 5. juna izdao akt u kojem naređuje da se Sveta liturgija mora služiti sa otvorenim Carskim dverima, a sve molitve da sveštenik mora da čita glasno. Nepune dve nedelje kasnije u Tuležu na Pavlovdan vladika Jovan se verbalno sukobio sa pojcima jer nije dozvolio da pevaju određene pesme iz kanona evharistije na liturgiji.
"Prekinuo je Svetu liturgiju i počeo je da viče, ’marš napolje‘, jer nismo pevali onako kako se oduvek pevalo. Takvo ponašanje ne dolikuje vladici. Postoji i video-snimak tog događaja", kaže Blaža Božić koji je vladiku Jovana upoznao u SAD dok je još bio episkop zapadnoameričke eparhije.
Zbog neposlušnosti crkvi episkop Jovan je kasnije smenio Crkveni odbor Venčana, ali i imenovao novog sveštenika. Ali preko arhijerejskog namesnika narod je poručio episkopu da ne da svog paroha. Na praznik Cveti okupili su se oko crkve i sprečili primopredaju hrama novopostavljenim sveštenicima. Tako su Venčanci prvi put za 147 godina, koliko imaju crkvu, dočekali Veliki petak i Vaskrs bez bogosluženja.
"Narod oca Nebojšu voli i zato što nema tarifu za krštenja, sahrane, venčanja, kao drugi sveštenici. Koliko mu date on je uvek zadovoljan, a često se dogodi i da vrati deo para. Kaže, kupite čokoladu detetu, a on sam ima troje dece", priča Saša Joksimović.
U "pobunjene" Venčane u subotu je došao i ministar vera u vladi Srbije. Meštani su sa transparentima u rukama i ikonama odmah okružili Milana Radulovića. Bujica pitanja koja je usledila svodila se na jedno: da li može da im pomogne u sporu sa vladikom.
Zabrana bez optužbe
"Ne možete vi braniti veru od patrijarha Pavla i sabora vladika.
Tačno je da se pojavila neujednačenost u bogosluženjima, ali ne samo u Šumadijskoj eparhiji. To je zato što su pojedine vladike bili ne samo srpski već i grčki i ruski đaci na teološkim fakultetima. I svako je donosio nešto svoje. U našoj crkvi koja je bila zatvorena i autentična to je unelo zebnju i nesporazume. Ali, zajedničko je da pripadamo jednoj istoj Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Zato je sabor formirao Komisiju za liturgijska pitanja kako bi se ujednačilo bogosluženje", umirivao je Radulović okupljene meštane.
Suspendovani paroh Nebojša Stević je ministru Raduloviću rekao da je pod pismenom zabranom sveštenosluženja bez optužnice što je kanonski prekršaj. "I u Hagu dobijaju optužnicu. Svaka zabrana treba da bude praćena optužbom šta sam uradio i kad sam uradio. U ovom slučaju nemam optužbu, a trpim zabranu. Gospod kaže ako me biješ kaži zašto me biješ", poručuje otac Nebojša i nastavlja:
"Ovaj problem može da se reši za minut. Dovoljno je da se otvore kanoni Sedam vaseljenskih sabora i pomesnih sabora i pročita pravilo kako se služi."
Posle ručka u Tuležu pripremljenog u čast podizanja crkve vladika Jovan u pratnji umirovljenog episkopa zahumsko-hercegovačkog Atanasija svratio je u Venčane.
"Ko vas je to prevario. Ako hoćete da budete Srbi nemojte da radite ovo što u Crnoj Gori radi paracrkvena organizacija raskolnika, raščinjenog popa Miraša. Sve je to laž što govorite za episkopa Jovana", poručio je okupljenom narodu vladika Atanasije (Jevtić).
Potom je uz česta prekidanja i dobacivanja reč uzeo vladika Jovan i rekao narodu da im je otac Nebojša neistinu govorio i da će to vreme pokazati.
"Pozivao sam vašeg sveštenika nekoliko puta da dođe na razgovor da se dogovorimo. Dok me crkva Božija drži za episkopa ja sam odgovoran za njega. Hteo sam s njim kao čovekom da razgovaram, ali ne ovako sa ovim parolama. Uveravam vas da je ova moja mantija bliža njemu nego svi vi, jer sam ja njegov duhovni otac. U zabludi ste, braćo i sestre, sve što sam radio, postupio sam po kanonima Crkve", poručio je vladika Jovan.
Nezadovoljni meštani su, ipak, poručili da neće odustati od protesta i da će o ovom slučaju čekati odluku Svetog arhijerejskog sabora SPC koji se održava u maju.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


