IT mora da bude srpski prioritet
Pošto im je zemlja razorena u Drugom svetskom ratu, Japanci su pozvali petoricu svojih najumnijih i najuglednijih ljudi i dali im zadatak da odrede u kom će pravcu ići oporavak zemlje. Stručnjaci su predložili elektroniku i pokazalo se da nisu pogrešili. Srbija danas nije u ništa boljoj situaciji i zato bi što pre morala da se opredeli i snažno podrži svoje prioritete. Uz poljoprivredu i saobraćaj, tu bi svakako morale da budu i informacione tehnologije (IT).
Ovo za „Politiku” kaže prof. dr Dragan Popović, direktor novosadske IT kompanije „Šnajder elektrik DMS NS”, čiji je „DMS softver” američka konsultantska kuća „Gartner” proglasila za najkvalitetniji proizvod na svetu u prošloj godini u smart grid oblasti (korišćenju pametnih mreža u upravljanju distributivnim električnim sistemima). Ove godine na sajmu smart grid tehnologija u San Dijegu (Kalifornija, SAD) taj veliki uspeh je ponovljen.
Iza mladih srpskih informatičara su veličine poput kao što su „Alstom grid”, „GE”, „ABB”, „Orakl”, „Ventiks” ili „Simens”, a zahvaljujući DMS softveru, koji je u upotrebi u najvećim svetskim gradovima i stalno se dalje razvija, kompanija je postala deo čuvene korporacije „Šnajder elektrik”.
– Prostor u IT je ogroman, a mladi srpski inženjeri imaju talenat, znanje i volju da zauzmu njegov važan deo. Prošle godine naša IT industrija je ostvarila približno isti izvoz kao i proizvođači maline, a postoji realna šansa da IT devizni izvoz poraste stotinu puta u nerednih šest-sedam godina i postane ključna izvozna grana i novi prepoznatljivi brend srpske privrede. Naravno, ukoliko država bude imala odgovarajući odnos prema ovoj novoj i superbrzo rastućoj grani privrede– ističe profesor Popović.
Novosadsku „DMS grupu” osnovao je 2000. godine tim profesora sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, okupljen oko razvoja „DMS softvera”. Interesovanje za njihov proizvod vrlo brzo pokazala su sva elektrodistributivna preduzeća u regionu, a posle priključenja španskom „Telventu” 2008. godine, realizovali su preko 50 velikih projekata na svih šest kontinenta (nisu prisutni jedino na Antarktiku).
„Šnajder elektrik”, koji ima godišnji obrt kapitala od 24 milijarde evra, prošle godine je kupio „Telvent”, a jedan od opredeljujućih motiva bio je da dobije novosadsku kompaniju, koja ima specifičnu organizaciju i neverovatan potencijal za dalje širenje. Planirani izvoz samo naše kompanije u 2013. godini je 25 miliona evra sa predviđenom stopom rasta od preko 200 odsto u narednim godinama.
– Naša firma danas ima 700 zaposlenih, stotinu stručnjaka sa domaćih i stranih fakulteta koji sa nama rade po ugovoru, 250 stipendista i 150 srednjoškolskih talenata. Posebno smo ponosni što je „Šnajder elektrik”, proglasio „DMS softver” jednim od svojih glavnih strategijskih proizvoda, a Novi Sad za Glavni kompetitivni razvojni centar korporacije za „smart grid” tehnologije – objašnjava profesor Popović.
Naš sagovornik ističe da srpska industrija, baš kao i novosadska firma, oslonac mora da traži u podizanju nivoa obrazovanja, prepoznavanju talenata i usmeravanju prema novim tehnologijama:
– Međutim, umesto da stvaramo uslove da mladi ostanu i grade zemlju, naše gimnazije se ponose što najbolji đaci odlaze na dalje studije u inostranstvo. Na taj način zemlja ostaje bez glave, i naše kašnjenje u odnosu na svet se povećava. Srbiji treba konsenzus šta da uradi na tom planu. Naravno, ne možete nikom zabraniti da ode, ali se moraju stvoriti uslovi koje bi stimulisale stručnjake da ostanu ovde i grade svoju budućnost i budućnost svoje zemlje - poručuje prof. dr Dragan Popović.
Miroljub Mijušković
-----------------------------------------------------------
Važno je razvijati aplikativni softver
Treba da znamo da proizvodnja vrhunskog softvera zahteva znanje na nivou doktora nauka. Pri tom, veoma je važno razvijati aplikativni softver sa ugrađenim domenskim znanjem, kao i zadržati IT prava, jer ako radite „autsorsing na kilo” uvek će te u izgubiti od Kine i Indije. Imamo toliko praznih fabrika koje treba da pretvorimo u softverske doline, samo je potrebno da se za to odlučimo – ističe profesor Popović.
-----------------------------------------------------------
Dominantni u svetu
„DMS softver”, koji novosadski IT stručnjaci razvijaju 18 godina, koristi se za snabdevanje električnom energijom preko 200 miliona ljudi u svetu. Dominantno je tehničko rešenje u SAD i Kanadi, a koristi se i u Evropi, Rusiji, Kini, Indiji, itd. Njegova osnovna svrha je da na najracionalniji način iskoristi sve raspoložive elektroenergetske kapacitete u distributivnim mrežama i ostvari milionske uštede.
*****************************************************************
Komentar uprave Schneider Electric DMS NS!
Dnevne novine POLITIKA
Poštovani,
Izuzetno ceneći kvalitet dnevnih novina Politika, kao i uzimajući u obzir činjenicu da je dnevni list Politika, upravo zbog ozbiljnosti tematika koje obrađuje i načina i doslednosti kako to čini, domaći list sa kojim naša kompanija Schneider Electric DMS NS D.O.O. Novi Sad sarađuje, dana 03.02.2013. godine, objavljen je članak o našoj kompaniji, pod nazivom „IT mora da bude srpski prioritet“, koji je veoma kvalitetan i koji na verodostajan način priča o IT sektoru u Srbiji, nama i našem odnosu prema obrazovanju, potrebama za određenim školovanjem mladih kadrova, kako bi se zadržali u našoj zemlji, obezbedili im kvalitetno obrazovanje, a zatim i zaposlenje, što sve treba da rezultuje u deviznom izvozu naše Zemlje.
Nakon objavljivanja napred navedenog članka u Vašem listu, na Vašoj web stranici, pored ogromnog broja pozitivnih komentara, objavljen je i jedan broj anonimnih komentara koji su potpuno netačni, neargumentovani i nepovozani sa temom objavljenog članka. Ti komentari na neistinit način pišu o radu naše kompanije urušavajući time godinama stican ugled naše Kompanije, i kompletne IT industrije u Srbiji, uopšte. Na taj način, u očima naše javnosti i našeg ino-partnera Schneider Electric ' Francuska, kao i drugih globalnih partnera Microsoft, IBM, itd, oni diskredituju našu Kompaniju i naš cilj da privučemo veliki broj mladih talentovnih inžinjera i u Srbiji stvorimo svetski brend.
Činjenica da naš tim postoji dvadeset godina, i da naši inžinjeri rade u svim zemljama sveta i imaju sve potrebne infromacije o tome kakvi su uslovi rada u Svetu, a ipak i dalje rade u Srbiji i u našoj kompaniji koja neprekidno raste, jasno ukazuje šta jeste a šta nije tačno od svih tih komentara. Kao dodatak tome trebe napomenuti da su u našu kompaniju u Novom Sadu došli da rade inžinjeri i experti iz inostranih partnerskih kompanija iz USA, Canade, Engleske, Australije, Madjarske, itd.
Uprava
Schneider Electric DMS NS
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


