"Kašikara" u školskom dvorištu
Šabac – U dvorištu Osnovne škole "Nikolaj Velimirović" u Šapcu, u četvrtak oko 7.45 časova, pronađena je ručna defanzivna bomba "M-75". Crna "kašikara" nalazila se u kanti za smeće, a primetila ju je pomoćna službenica, posle čega je alarmirana Policijska uprava, potvrdio je juče za "Politiku" okružni javni tužilac u Šapcu Dragoslav Milanović.
Specijalizovana ekipa policije brzo je stigla na mesto događaja, obezbedila mesto između takozvane male (za učenike nižih razreda) i velike škole, i uklonila eksplozivnu napravu. Pošto se sve dešavalo za vreme prvog časa, izuzev rukovodstva i pomoćnih radnika nije bilo drugih očevidaca, tako da su izbegnuti panika i glasine, koje obično prate slične slučajeve.– Događaj nije za potcenjivanje i nadležni organi čine sve da otkriju počinioca. Ovih dana, policija je upozoravala da se zbog niskog vodostaja obrati pažnja prilikom kretanja pored reka, jer postoji bojazan da su se neki nesavesni građani oslobađali eksplozivnih naprava bacanjem u vodu. Možda je "kašikara" stavljena u smeće sa istim motivom, ali ne bismo smeli isključiti ni druge scenarije – ističe Milanović, čija deca takođe pohađaju ovu školu.
U osnovnoj školi "Nikolaj Velimirović" kažu da je "kašikaru" pronašla higijeničarka Zorica Manojlović. Ona je prethodne večeri ispraznila sve kante za otpatke, a ujutro je pošla da ih još jednom proveri. Kada je videla "kašikaru" pozvala je supruga Dragana, koji je domar u istoj školi, a on je obavestio direktorku Vesnu Živanović. Odmah je došao školski policajac Dragan Stanimirović, a za desetak minuta stigla je i specijalna ekipa.
– Sigurna sam da niko od naših učenika nije ovo uradio. Bio je praznik i đaci su poslednji put nastavu imali još u prošli petak. bomba je najverovatnije ostavljena u noći između srede i četvrtka, pošto je Zorica završila svoj posao. Mi imamo noćnog čuvara, ali je dvorište prolazno, jer izlazi na ulice Masarikovu i Vlade Jovanovića, i graniči se sa Ekonomskom i Muzičkom školom. Iako kapije zaključavamo u 22 časa, ograda se veoma često preskače – objašnjava nam direktorka Živanović.
O nemilom događaju rukovodstvo škole juče je, kroz knjigu naredbi, obavestilo učenike. Pozvalo ih je da izbegavaju kontakte sa svim neobičnim predmetima, i obavezno ih prijave nastavnicima ili drugim radnicima.
Osnovna škola "Nikolaj Velimirović" ima 988 đaka, od kojih oko 800 pohađa nastavu u matičnoj školi u Šapcu. Važi za jednu od najuglednijih u opštini, a bomba je otkrivena 3. maja, upravo na dan novokanonizovanog srpskog sveca Nikolaja Žičkog – vladike Nikolaja Velimirovića, po kojem je škola dobila ime posle demokratskih promena.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


