Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Čuvari izvorne muzičke tradicije

Čuvari izvorne muzičke tradicije
Са групом „Врело” наступали у Кустуричиној опери „Дом за вешање”: етно-група „Траг”

Od našeg stalnog dopisnika

Banjaluka – Etno-grupa „Trag” ove godine slavi deceniju rada. Članove sastava 2003. okupila je ljubav prema narodnom stvaralaštvu, a grupu je osnovalo nekoliko mladih entuzijasta iz KUD-a „Slavko Mandić” u Laktašima.

– Najzaslužniji za našu grupu je Goran Ćetojević koji je imao volje, energije i ljubavi da se bavi ovakvom muzikom i, na tom putu, okupi nas nekoliko zaljubljenika. O tome svedoče pozivi i nagrade na velikim svetskim festivalima – istakla je u razgovoru za naš list Valentina Milekić, umetnički rukovodilac grupe.

„Trag” je vokalno-instrumentalni sastav koji neguje tradicionalnu muziku Balkana. Grupu čini 10 članova – četiri ženska vokala: Vesna i Valentina Milekić, Tanja Danojević i Ivana Stojičić, i šest instrumentalista: Goran Pivašević (frula), Jelena Škrbić (violina), Mirko Lučić (gitara), Dragan Grahovac (bas-gitara), Dragan Marković (klavir) i Zoran Vujić (perkusije).

– Ime naše grupe, ali i nazivi albuma su simbolični. U želji da izvornu muziku spasemo od zaborava i približimo današnjoj publici, tradicionalne ritmove i melos utkali smo u sopstvene aranžmane. Kao što su nama vekovima zaveštavane i mi ove pesme zaveštavamo budućim generacijama s nadom da će naša narodna pesma i u njihovim srcima ostaviti trag – rekla je Milekićeva.

Na repertoaru grupe nalaze se pesme iz Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bugarske, kao i romska muzika koja je prepoznatljiva u svetu. „Trag” često i rado gostuje u Rusiji i u repertoar je uvrstio i nekoliko ruskih pesama.

– Etno-grupa „Trag” jeste prvi ansambl iz Republike Srpske koji je dobio priliku da nastupi na jednom od najvećih ruskih državnih i crkvenih praznika, Dan slovenske pismenosti i kulture u Moskvi. Nekoliko uspešnih nastupa u Rusiji u prethodne dve godine, kao i pobeda na festivalu „Zvučit Moskva”, otvorili su nam vrata za češće nastupe u svetu. Imali smo tri turneje u Rusiji, zatim koncerte u Hrvatskoj, Crnoj Gori i BiH – dodala je Valentina Milekić i rekla da je „Trag” imao još nekoliko koncerata u Moskvi, a gostovali su i na otvaranju etno-festivala „Etno-planeta”, kao i na humanitarnom koncertu za Kosovo u Kulturnom centru „Moskvič”.

– Ove godine ponovo smo pozvani na dobrotvorni koncert koji je Srpska pravoslavna crkva u Roterdamu organizovala za prikupljanje sredstava za obnovu crkve u ovom gradu. Mnoge naše aktivnosti ne bi bile moguće da Ministarstvo prosvete i kulture Republike Srpske nije prepoznalo naš rad i omogućilo nam da putem konkursnog projekta makar neki deo svih tih izdataka bude pokriven – istakla je Milekićeva.

„Trag” je nastupao i sa braćom Teofilovićima, Biljom Krstić i „Bistrikom” i oktetom „Istočnik”.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.