Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
BE­LE­ŠKA

Kad mržnja postane podrazumevajuća

Kad mržnja postane podrazumevajuća

 Spe­ci­jal­no za „Po­li­ti­ku”

Utak­mi­ca ko­ju su na Svet­skom fud­bal­skom pr­ven­stvu igra­le Hr­vat­ska i En­gle­ska za­te­kla me je u šet­nji ži­vo­pi­snim gra­di­ćem, sme­šte­nim u hr­vat­skom de­lu Is­tre. Iz re­sto­ra­na „Oranž” su to­kom te­le­vi­zij­skog pre­no­sa či­ta­vim še­ta­li­štem, a i do­brim de­lom gra­da od­je­ki­va­li usta­ški po­klič „Za dom sprem­ni” i pe­sme u ko­ji­ma se sla­vi ubi­ja­nje lju­di, spa­lji­va­nje nji­ho­vih ku­ća i se­la.

Pe­de­se­tak go­sti­ju, od ko­jih ni­ko ni­je imao vi­še od 30 go­di­na, pe­va­lo je slo­žno, hor­ski, gro­mo­gla­sno, stra­stve­no i ve­se­lo na te­ra­si re­sto­ra­na, dok su ko­no­ba­ri uslu­žno do­no­si­li pi­će, a ga­zda za­do­volj­no tr­ljao ru­ke, kao da se ne do­ga­đa ni­šta neo­bič­no.

Te­ško je opi­sa­ti ka­ko se ose­ća čo­vek dok slu­ša taj hor nje­mu ne­po­zna­tih lju­di, ko­ji kroz pe­smu i ur­li­ke pri­zi­va­ju smrt ne­kih dru­gih lju­di – ve­ro­vat­no i nje­go­vu, jer je za njih upra­vo on taj „dru­gi”.

Bio sam tu­žan i du­bo­ko po­tre­sen. Pr­vi put sam ta­ko ne­što vi­deo sop­stve­nim oči­ma. Ži­ve­ći po­sled­njih 30 go­di­na u Bu­dim­pe­šti, kao da sam se uda­ljio od ne­kih bal­kan­skih obra­za­ca i že­leo da ve­ru­jem da su pri­če o ova­kvim sce­na­ma no­vi­nar­ska pre­te­ri­va­nja, sen­za­ci­o­na­li­zam ili iz­gre­di po­je­di­na­ca. Te ve­če­ri sam shva­tio da ni­su.

Po­zi­vi na mr­žnju, na­si­lje i smrt bi­li su na toj te­ra­si na­gra­đe­ni osme­si­ma i apla­u­zi­ma ma­se. Skan­di­ra­lo se kao da je sa­svim pri­rod­no, čak vred­no di­vlje­nja, od­u­ze­ti čo­ve­ku pra­vo na ži­vot za­to što pri­pa­da dru­gom na­ro­du.

Oti­šao sam sa še­ta­li­šta po­gnu­te gla­ve i du­go raz­mi­šljao šta čo­vek uop­šte tre­ba da ura­di ka­da se na­đe pred ne­čim što ga du­bo­ko uz­ne­mi­ri, a pri­tom zna da ne tre­ba mr­žnjom da uz­vra­ti na mr­žnju. Na kra­ju sam uči­nio je­di­no što mi se u tom tre­nut­ku či­ni­lo is­prav­nim. Na­pi­sao sam dva pi­sma – jed­no po­li­ci­ji tog gra­da, a dru­go gra­do­na­čel­ni­ku.

Ni­sam im pi­sao kao no­vi­nar, ni­ti tra­žio iz­ja­ve ili na­ja­vlji­vao me­dij­ske tek­sto­ve na ovu te­mu. Obra­tio sam im se kao gra­đa­nin ko­ji je te ve­če­ri še­tao gra­dom, čuo i vi­deo ne­ke ru­žne i uz­ne­mi­ru­ju­će sce­ne. Na­sto­jao sam da se iz to­na mog obra­ća­nja shva­ti da sam ne­ko ko ve­ru­je da in­sti­tu­ci­je po­sto­je upra­vo da bi obi­čan čo­vek imao ko­me da se obra­ti ka­da ga ne­što za­bo­li, upla­ši ili uz­ne­mi­ri. Opi­sao sam ono što sam vi­deo i čuo u nji­ho­vom gra­du.

Od ta­da je pro­šlo ne­ko­li­ko da­na, a od­go­vor ni­je sti­gao. Ni­sam do­bio čak ni ono krat­ko i bez­lič­no: „Pri­mi­li smo vaš do­pis.” Znam da je mo­gu­će da će od­go­vor sti­ći su­tra ili za ne­de­lju da­na. Me­đu­tim, su­šti­na je u ne­če­mu dru­gom: u ova­kvim si­tu­a­ci­ja­ma čo­vek ne če­ka od­go­vor to­li­ko zbog sa­me in­for­ma­ci­je, ko­li­ko zbog bla­go­tvor­nog zna­ka da je ne­ko čuo ono što je re­kao ili na­pi­sao, kao ne­ku vr­stu po­tvr­de da ni­je ko­mu­ni­ci­rao s pra­zni­nom.

I upra­vo je rav­no­du­šnost ono što me, ka­ko vre­me pro­la­zi, pla­ši vi­še od ko­li­či­ne mr­žnje ko­ju sam čuo u gla­so­vi­ma mla­dih lju­di. Za raz­li­ku od njih, ko­ji ur­la­ju i ma­šu, rav­no­du­šnost slu­žbe­ni­ka ne go­vo­ri, već sa­mo pro­đe po­red čo­ve­ka, kao da ga ne­ma.

A mo­žda su nad­le­žni, ko­ji se s mr­žnjom ve­ro­vat­no če­sto sre­ću po pri­ro­di svog po­sla, to­li­ko na­vi­kli na nju da je vi­še i ne pri­me­ću­ju? Mo­žda, ka­da im ne­ko skre­ne pa­žnju da ona po­sto­ji, sa­mo okre­nu gla­vu i na­sta­ve da se ba­ve ne­kim dru­gim, „ko­ri­sni­jim” po­slo­vi­ma. Ta­ko mr­žnja po­sta­je ne­što što se pod­ra­zu­me­va, po­red če­ga se pi­je ka­fa, na­vi­ja za re­pre­zen­ta­ci­ju, raz­go­va­ra o vre­me­nu i na­sta­vlja da­lje, kao da je sve u re­du.

Ne­ke ve­če­ri u tom gra­di­ću pam­ti­ću po nji­ho­voj le­po­ti. Ovo ću, me­đu­tim, upam­ti­ti po tu­zi, ne­spo­ko­ju i svom za­stra­šu­ju­ćem uti­sku da je mr­žnja te ve­če­ri bi­la bez­bri­žna, da je de­lo­va­la pri­hva­će­no i sa­svim obič­no. Sme­ja­la se pro­la­zni­ci­ma u li­ce, po­ka­zu­ju­ći ko­li­ko ju je la­ko ne­go­va­ti i pre­no­si­ti, a ko­li­ko te­ško na­u­či­ti lju­de da je se sti­de.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.