Publika – utisak festivala
Odlična svirka, fenomenalna publika i izuzetna organizacija – to je epilog nedavno završenog "North City Jazz & Blues Festival"-a koji je održan u Kosovskoj Mitrovici od 27. do 30 aprila. Žurka koja je dobijala na intenzitetu, stilski je kombinovala zvuke od salse, bluza, etna… do hip hopa, a završila se spektakularnim nastupom hrvatskog benda "Cubismo" čiji su muzičari bili ganuti gostoprimstvom i dobrim vibracijama iz publike.
Publika je ujedno i najveći utisak eminentnih gostiju iz inostranstva, a na ovom festivalu učestvovalo je 80 muzičara iz Amerike, Holandije, Engleske, Italije, Francuske, Nemačke, Kube, Hrvatske i Srbije.
– Studenti, muzičari, lokalni intelektualci, deca, ljudi koji čine kulturno središte Kosmeta, navikli da imaju pristup svim kulturnim potrebama, došli su na ovu smotru džeza i bluza jer pored toga što vole i poštuju kvalitetnu muziku, osećaju obavezu da svojoj deci koja su se rodila u ovom vremenu i na takvom mestu, na koju su svi zaboravili, pruže informaciju da postoji izbor – priča svoje utiske Ljiljana Sađil, džez pevačica i jedna od koordinatora festivala.
Prema njenim rečima, ovogodišnji džem sešni bili su prava poslastica i vrhunac festivala, dok su prateće radionice koje su održali muzičari – kako informativne za početnike, tako i stručne za sladokusce. Na njima su demonstrirane stilske finese, stvarala se muzika i doživeli oni interaktivni momenti, po čemu je džez prepoznatljiv, kada 10 muzičara misli kao jedan čovek, iako se nikada ranije nisu videli.
– I nije im potreban dirigent niti su im potrebne note… Oni odmah, na licu mesta, sviraju dobro i kvalitetno. Džez zbog toga i jeste muzika trenutka, muzika spontanosti i komunikacije, zbog čega festival i nosi slogan "univerzalni jezik", kaže Ljiljana Sađil naglašavajući da je festival prevazišao sva očekivanja, i dobio pohvale muzičara kako za realizaciju, tako i opštu klimu i topli prijem.
Festival, koji zaista ima drugačiju priču od ostalih, umeli su da prepoznaju i muzičari. Iako su pojedini profesionalci tražili određene uslove (specijalne mikrofone kojih u našoj zemlji nema), pristali su na zamenu jer su razumeli da nije moglo svima da se izađe u susret. Engleskim muzičarima njihovo osiguravajuće društvo nije htelo da plati nadoknadu ukoliko se instrumenti oštete (Mitrovica je označena za rizičnu zonu), a Englezi su uprkos tome došli i pružili muzičko scensko delo koje predstavlja potpuno nova kretanja na džez sceni. Kako su rekli ovi muzički posvećenici, već su svirali na raznim opasnim mestima na svetu, i zaključili – što je veća frka, žurke su sve žešće…
A za žešću atmosferu potrudili su se visoki profesionalci: Džudi Nimek, Tom Harel, Čak Mekpirson, Rale Mićić, Slobodan Trkulja, Mikan Zlatković i drugi, oko kojih su se svesrdno angažovali brojni volonteri entuzijasti koji zaslužuju da budu pomenuti.
– Ovogodišnji festival bio je programski kvalitetniji i značajniji nego ranijih godina. Za lepu svečarsku vibraciju nad gradom zaslužan je fascinantni duh i čvrsti optimizam koji se održao kod ovih ljudi koji imaju pravo da žive kao sav ostali svet, zaključuje na kraju Ljiljana Sađil.Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


