Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Marš islamista u Kairu

Marš islamista u Kairu
Појачана безбедност испред председничке палате у Каиру (Фото Ројтерс)

Kairo – Prvi visoki američki zvaničnik koji posećuje Egipat otkako je armija oborila izabranog predsednika razgovarao je sa liderima prelazne vlade pozivajući ih da brzo obnove demokratiju, dok su hiljade pristalica svrgnutog islamskog lidera izašle na ulice, javlja Rojters.

Državni podsekretar Vilijam Berns stigao je u podeljeni grad u kome su oba tabora besna na SAD koje Egiptu daju godišnju pomoć od 1,5 milijardi dolara, mahom armiji koja je predsednika Muhameda Mursija skinula sa vlasti.

Kriza u najmnogoljudnijoj arapskoj zemlji, koja je potpisala mirovni sporazum sa Izraelom 1979. i kontroliše strateški Suecki kanal, alarmirala je njegove saveznike u regionu i na Zapadu.

Vašington je, razapet između proklamovane podrške demokratiji i jasnim nezadovoljstvom usponom Mursijeve Muslimanske braće, do sada odbijao da kaže da li uklanjanje Mursija doživljava kao udar, što bi zahtevalo obustavu pomoći.

Islamisti, koji zahtevaju da Mursi bude vraćen na vlast, održali su masovan protest u Kairu, kao i Mursijevi sekularni protivnici.

Demonstracije u Kairu su poslednje nedelje bile uglavnom mirne, posle pogibije 92 osobe u prvim danima posle Mursijeve smene.

„Dole sa vojnim režimom! Dole sa diktatorom! Predsednik Mursi, niko drugi!, uzvikivala je juče grupa žena.

Da je Berns odveden do centra, gde su se okupile Mursijeve pristalice, mogao je da vidi poruku sa velikog transparenta sa portretom američke ambasadorke En Paterson: „Odlazi kući, veštice!“

Novi egipatski ministar planiranja izjavio je u međuvremenu da je pomoć arapskih država dovoljna za period tranzicije i da Kairo ne namerava da obnovi pregovore sa MMF-om oko kredita od 4,8 milijardi dolara.

Otkako je Murski skinut sa vlasti 3. jula, Saudijska Arabija, Kuvajt i Ujedinjeni Arapski Emirati ponudili su Egiptu pomoć od 12 milijardi dolara u kešu, zajmovima i gorivu.

----------------------------------------------

Napad na Sinaju

Kairo – Najmanje tri osobe su ubijene, a 17 ranjeno u napadu, za koji se sumnja da su izvršili islamski militanti, na autobus koji je prevozio radnike na severu Sinaja, javlja Rojters. Egipatska armija je saopštila da je „teroristička grupa“ nameravala da gađa policijsko vozilo, ali je promašila i pogodila autobus.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.