Subota, 04.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Svaki šesti železničar prekobrojan

Svaki šesti železničar prekobrojan
(Фото Д. Јевремовић)

Vladi Srbije dostavili smo predlog socijalnog programa za 2.000 radnika i 1.300 zaposlenih u zavisnim preduzećima, najavio je Dragoljub Simonović, direktor Železnica „Srbije” posle sastanka sa sindikatima.

Planirano je da se novo preduzeće sastoji od dva društva – za infrastrukturu i prevoz, kao i jednog kontrolnog.

– Sistematizacija još nije urađena, a u toku je rad komisija koje razrađuju finansijski i imovinski status. Društvo za infrastrukturu finansiraće država, a prevoz putnika će biti dotiran od države u meri u kojoj ona bude zainteresovana – navedeno je u Simonovićevom saopštenju.

Železnice „Srbije” zarađuju samo 10 milijardi dinara. Od toga, sedam milijardi je prihod od prevoza robe, a ostatak ostvaruje putnički saobraćaj i komercijalizacija imovine..

– Nećemo početi sa radom po novom organizacionom modelu dok ne budemo spremni iako je naš plan da to bude prvi januar 2014. godine. Sindikati će dobiti na razmatranje radnu verziju nove organizacione šeme, kako bismo zajedno pronašli najbolje rešenje, a usaglašavanje stavova po tom pitanju biće do kraja septembra. Ukoliko se ispostavi da će biti štete po zaposlene produžićemo rokove – precizirao je Simonović.

Izvesno je da će infrastruktura biti dostupna privatnim operaterima od juna iduće godine i Železnice „Srbije” će morati da se spreme za dolazak konkurencije.

Predstavnici sindikata su ukazali da je neprihvatljivo da Železnice „Srbije” više godina kao nacionalni operater nemaju ni sertifikat za bezbednost, ni licencu za saobraćaj.

----------------------------------------------

Neće sindikate pod istim krovom

Simonović je istakao da poslovodstvo u sindikatu vidi ozbiljnog partnera i pregovarača po mnogim pitanjima, ali da i dalje smatra da sindikati treba da se isele iz Nemanjine 6, gde je direkcija železnice, i hotela „Beograd”.

– Moj stav je da rukovodstva sindikata ne treba da sede u istoj zgradi sa poslovodstvom i da nije potrebno plaćati usluge hotela „Beograd” zato što postoji mogućnost za smeštaj u drugim objektima – naglasio je Simonović.

S druge strane sindikati su istakli da su spremni da učestvuju i pomognu u predstojećem procesu restrukturiranja srpskih železnica, ali od poslovodstva očekuju više uvažavanja i naglasili da dovođenje sindikata u negativne kontekste šteti svima.

M. U. A.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.