Srbija centar hrišćanskog sveta
Policijske snage i pripadnici posebnog obezbeđenja ruske službe bezbednosti, koja uvek prati patrijarha moskovskog i cele Rusije Kirila, obezbeđuju beogradski hotel „Metropol”, gde od juče odsedaju najviši poglavari pravoslavnih crkava sveta. Beograd je juče bio svetska prestonica hrišćanstva, jer su tokom čitavog dana na Aerodrom „Nikola Tesla” stizale verske delegacije kako bi prisustvovale centralnoj proslavi 17 vekova od kada je sveti car Konstantin potpisao Milanski edikt, čime su hrišćanska vera i crkva dobile slobodu delovanja i propovedanja.
– Imamo utisak kao da su u Beogradu Putin i Obama – rekli su za „Politiku” službenici „Metropola”, pošto su ruski agenti pretresali hotel, kako bi, u saradnji sa srpskim kolegama, obezbedili punu bezbednost za ruskog patrijarha Kirila.

Čini se da su tek juče građani Srbije shvatili kakav značaj u svetu poprima proslava velikog jubileja Milanskog edikta, čijem se obeležavanju u našoj zemlji, osim verskog, daje i državni značaj. Tako se očekuje da će centralnoj proslavi u Nišu sutra prisustvovati predsednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić, članovi Vlade Srbije, predsednik Crne Gore Filip Vujanović i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, zajedno sa visokim delegacijama i ostalih verskih konfesija.
U Beograd je prvi stigao patrijarh carigradski i vaseljenski Vartolomej, koga su u VIP sali aerodroma dočekali srpski arhijereji sa patrijarhom Irinejom i šefom srpske diplomatije Ivanom Mrkićem na čelu. Vaseljenski patrijarh je prvi po časti među pravoslavnim poglavarima u svetu i njegova puna titula glasi arhiepiskop Konstantinopolja, Novog Rima i vaseljenski patrijarh.
On je, zajedno sa svojim domaćinom, srpskim patrijarhom Irinejom, pozvao na jedinstvo pravoslavnih, ali i približavanje sa drugim crkvama i verskim zajednicama. Obojica poglavara su apelovali da na svim prostorima zavlada duh verske tolerancije.
– Naš dom je i vaš dom i došli ste svojima – poručio je poglavar SPC patrijarh Irinej, dočekavši vaseljenskog patrijarha.
Prema rečima Vartolomeja, na ovim prostorima, kao i u drugim zemljama sveta, nisu svi građani prihvatili duh verske tolerancije.
To se, naglasio je on, može konstatovati iz strašnih vesti iz sveta o gonjenju hrišćana, ali i iz prethodnih događaja na području Balkana.
Vaseljenski patrijarh je podsetio da je Milanski edikt uveo duh verske tolerancije kako bi prestalo gonjenje hrišćana i time preusmerio tok istorije, omogućivši procvat hrišćanske civilizacije.
Deca obučena u narodnu nošnju, dočekali su poglavare sa hlebom i solju. Potom je patrijarh Irinej dočekao ruskog patrijarha i rekao mu da ga prima kao najrođenijeg i poželeo mu da se u Srbiji oseća kao u svom domu.
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril je rekao da od sveg srca želi dobar procvat srpskog naroda, države i duhovne snage SPC u misiji da spasava duše vernika i duhovno vaspitava srpski narod.
Kiril je istakao da je rezultat Milanskog edikta misionarska delatnost hrišćanske crkve i izrazio radost što u Srbiji učestvuje u proslavi velikog jubileja.
– Kad u naše vreme čujemo osporavanje Milanskog edikta, naš zadatak je da pomognemo našim savremenicima da ponovo prouče taj važan istorijski dokument, koji je založen u osnove evropske civilizacije – poručio je poglavar ruske crkve koga je takođe dočekao šef srpske diplomatije.

U pratnji patrijarha ruskog Kirila došlo je tridesetak ljudi koji su se u vozilima Vlade Srbije, vozilima SPC i ruske ambasade, u dugačkoj koloni, uputili ka Beogradu.
– Srbija, kao rodna gruda cara Konstantina, postala je posle toliko vekova, centar svetskog hrišćanstva, ne samo pravoslavnog već i papskog – rekao je Sava Mirić iz organizacionog odbora SPC.
Možda nije za poređenje, ali od velikih skupova u novijoj istoriji Beograd nije imao ovako visoku frekvenciju uticajnih gostiju, osim možda, samita nesvrstanih, krajem osamdesetih godina prošlog veka.
Danas će poglavari u Sabornoj crkvi u Beogradu biti svečano i molitveno dočekani, prilikom doksologije koja će se služiti u 10 časova, što je jedinstveni skup u drevnoj istoriji našeg glavnog grada. Potom će uslediti svečani prijem u Patrijaršijskom dvoru, a onda će svi gosti biti ugošćeni na svečanom ručku koji u čast visokih zvanica, u Palati „Srbija”, ili nekadašnjem SIV-u, priređuje predsednik Srbije Tomislav Nikolić.
Antiohijski patrijarh Jovan, čije je sedište u Damasku, juče nije mogao da dođe u Srbiju na obeležavanje jubileja Milanskog edikta, tako da je juče stigla delegacija te pravoslavne crkve, predvođena mitropolitom Vasilijem. Kako je juče ujutru saopštio episkop bački Irinej, portparol SPC, rođeni brat patrijarha Jovana, mitropolit iz Alepa, nalazi se zarobljen kod pobunjenika i njegova sudbina je neizvesna.
------------------------------------------------------------------------------------
Dolazak ličnog izaslanika arhiepiskopa kenterberijskog
Preuzvišeni biskup Majkl Skot Džoint, u svojstvu ličnog izaslanika arhiepiskopa kenterberijskog Justina Veblija, doputovao je juče u Beograd. Biskup Majkl je bio dugogodišnji biskup vinčesterski i predstavnik svoje Crkve u Domu lordova. U Beograd je takođe doputovao prečasni Gi Liagr, predsednik Konferencije evropskih crkava u Ženevi.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


