Sreda, 08.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Josipović se nada da referenduma o ćirilici neće biti

Josipović se nada da referenduma o ćirilici neće biti

ZAGREB – Predsednik Hrvatske Ivo Josipović, koji se na referendumu izjasnio protiv braka kao isključive zajednice muškarca i žene, izrazio je očekivanja da neće proći inicijativa o održavanju referenduma o zabrani ćirilice.

„Lično se nadam se da za takav referendum neće biti prikupljeno dovoljno potpisa. U suprotnom, bila bi to katastrofa za hrvatsku demokratiju. Takođe, uveren sam da bi takav referendum bio nedopustiv. Ali, konačna je odluka na Ustavnom sudu”, naveo je hrvatski predsednik u intervjuu zagrebačkom „Jutarnjem listu”.

On je ocenio da se kroz referendume u Hrvatskoj žele implementirati politički stavovi krajnje desnice, sve do diskriminacije manjina. U slučaju ćirilice, dodaje, želja je da se diskriminiše srpska zajednica u Hrvatskoj.

„Želi se promena političke slika države i otvaranje puta destabilizaciji sadašnje vlade levog centra. Želja opozicije je da destabilizuje vlast i da je zameni, sasvim je legitimna do granice koja je određena civilizacijskim i evropskim kriterijumima nediskriminacije, zaštite ljudskih prava i sloboda i osnovnih ustavnih vrednosti”, rekao je Josipović koji veruje da bi referendum o ćirilici prešao tu granicu.

Ocenivši referendum zaista demokratskim mehanizmom odlučivanja građana koji je u Hrvatskoj do sada bio zapušten, Josipović je odgovarajući na pitanje da li je „buđenje referendumskih pokreta” u toj državi popločati put u političku i civilizaciju regresiju, rekao da očekuje da će referenduma u budućnosti biti sve više, što je, kako je ocenio, dobro i demokratski.

Sve to, kako je rekao, naravno, pod uslovom da se stvori odgovarajući pravni okvir koji će onemogućiti zloupotrebe i neće dezavuisati parlamentarnu demokratiju.

Govoreći o žstokoj kampanji uoči današnjeg referenduma o braku, hrvatski predsednik kaže da je to „možda i zato što nisu iskorišćena sva pravna sredstva kako bi se preispitala potreba ovakvog referenduma.

„Osim toga, očito je da su ga neki na desnoj strani političkog spektra smatrali dobrom prilikom za pokazivanje kako je narod, navodno, protiv vlade. Naravno, referendum nema puno veze s odnosom građana prema vladi. Imam mnoge prijatelje desne ideologije koji će glasati „protiv”, kao i levičare koji će biti „za”. Zasigurno, i kriza deluje na radikalizaciju stavova u društvu”, naveo je Josipović.

Upitan da li je vlada propustila da pravovremeno donese zakon i uredi pitanje istopolnih zajednica i tako olakša život pripadnicima gej populacije, Josipović tvrdi da je vlada pripremila nacrt zakona koji će, kako se nada, uskoro biti usvojen.

„Na zadovoljstvo gej populacije, ali i svih nas koji želimo punu ravnopravnost svih naših građana. Podržavam donošenje zakona koji će na moderan i nediskriminatoran način urediti status istospolnih zajednica i njihove pravne učinke u najvećoj mogućoj meri izjednačiti s onima koje ima brak. Važno je znati da je, bez obzira na ishod referenduma, na dužu” stazu, proces izjednačavanja u pravima i obvezama osoba koje žive u životnoj zajednici, bez obzira kako je zvali, nezaustavljiv”, rekao je Josipović.

Milanović: Referenduma o ćirilici neće biti

Premijer Hrvatske Zoran Milanović ocenio je da je referendum o braku topovska priprema za takozvani referendum o ćirilici, koji se, kako je rekao, neće sprovesti bez obzira na to koliko će potpisa biti prikupljeno.

„Ovo je zadnji referendum na kojem većina manjini uzima prava”, rekao je Milanović novinarima u Šibeniku povodom prikupljanja potpisa u organizaciji Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara.

Premijer je najavio da će iduće godine to biti regulisano i Ustavom, prenose lokalni mediji.

Milanović je takođe ocenio da je današnji referenedum o ustavnom definisanju braka kao životne zajednice muškarca i žene zapravo prikrivena homofobija i dodao da to nije mogao ranije da kaže.

Ponovio je da će za nedelju ili dve Vlada predložiti zakon o partnerstvu prema kojem će svi parovi, bez obzira na polnu orijentaciju, imati jednaka prava, što je njegova Socijaldemokratska partija i obećala u predizbornoj kampanji.

Pošto je glasao u Zagrebu, Milanović je otputovao u Šibenik na izbornu konvenciju šibensko-kninskog ogranka SDP.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.