Ponedeljak, 29.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vera u crtani film

Vera u crtani film
Гран при Фестивала: "Пећа и вук", британско-пољска копродукција са луткама

Specijalno za "Politiku"
Anesi – Anesi, predivan gradić u francuskim Alpima (gornja Savoja) na još lepšem istoimenom kristalno čistom jezeru, svake godine prihvata više hiljada ljubitelja animacije i stripa (jer se te dve umetnosti neprekidno prepliću) i daje oduška oživljenim crtežima kojima je, još 1892. godine, Emil Rejno udahnuo dušu. Nesumnjivo najveći festival animiranog filma na svetu svake godine daruje ljubiteljima crtanog filma nova uzbuđenja ili vraća veru u već isprobane i usavršene veštine.
Kažu, na upravo završeni festival pristiglo je više od 2.000 ostvarenja koja je pregledalo pet selekcionih komisija i svrstalo u posebne kategorije. Pred dvoranama i biletarnicama, na radost stvaralaca, stajali su redovi ljubitelja animiranih filmova, dugački od 20 do 50 metara.

Šestodnevni festival u Anesiju koji je trajao od 11. do 16. juna, počeo je premijernim prikazivanjem stereo filma iz Diznijeve produkcije "Žurka kod Robinsonovih" koji nije na publiku ostavio neki poseban utisak. Druge festivalske večeri publiku je razgalio američki crtać "Džentlmenski dvoboj", rađen klasičnim stilom crteža na celuloidu i primenom 3D animacije, o dvojici aristokrata koji se u borbi za naklonost dame bore do istrebljenja, uz upotrebu sve savremenijeg i razornijeg oružja, što nas asocira i na moguća zbivanja u svetu. Sjajni likovi, virtuozna animacija.

U pristupu pojedinim filmovima ponekad, i zavisno od teme i talenta, pojedini autori koriste sve moguće tehnike – klasičnu, cel animacija, crtež na papiru, plastelin, kompjuter 2D i 3D, animaciju predmeta,  slikanje na staklu...

"Peća i vuk", u englesko-poljskoj koprodukciji, inspirisan muzikom Prokofjeva, još je jedna sjajna verzija teme često korišćene u filmu. Više puta nagrađivana Suzi Templton pokazala je pravo majstorstvo u radu sa lutkama. Veliku pažnju privukao je i kanadski film "Madam Tutli-Putli", takođe sa lutkama, ali za koji je prethodno kao podršku animatorima pronađena glumica koja je odigrala jednu veoma komplikovanu scenu – zapravo, horor događaj u pomahnitalom noćnom ekspresu. Konstruisana lutka je kasnije, digitalizacijom, urađena prema liku te glumice, i prenela do tančina njena intimna osećanja, strah i beznađe…

Bilo je vidljivo veliko odsustvo filmova iz istočnih zemalja. Usamljeno učešće poljskog koproducenta u filmu "Peća i vuk", pojava Čehinje Mihaile Pavlatove, skromni prilozi iz Mađarske i baltičkih zemalja potvrđuju opravdanost pokretanja beogradskog festivala "Balkanima" koji domaćoj publici i autorima predstavlja domete razvijenih produkcija.

Na Festivalu je bilo 10 filmova iz ruskih studija, ali 44 iz Velike Britanije, 27 iz Sjedinjenih Američkih Država, 50 iz Francuske, 16 iz Japana.

Japan se pokazao i kao dominantna proizvodna sila u oblasti dugometražnih crtanih filmova. njih osam našlo se u konkurenciji ili van nje! Nama za utehu, srpsko-američki film "Film noir" bio je u zvaničnoj konkurenciji dugometražnih ostvarenja, a prisutni su bili i njegovi tvorci, producent Miodrag Certić i korežiser D. Džad Džons (Srđa Penezić).

"Film noir" je imao četiri zvanične projekcije i naišao je na dobar prijem kod publike, kritičara i stručnjaka. Glavni animator i korežiser bio je Rista Topalovski.

Prijatno iznenađenje bilo je i saznanje da se naš proslavljeni autor Borislav Šajtinac, posle više od tri decenije odsustvovanja, vratio filmu. Njegov najnoviji dugometražni film "Le Tueur Montmartre" predstavljao je Francusku, na žalost, samo van konkurencije.

U posebnom programu, "Panorama", prikazan je i kratki film "Senka" našeg Igora Ćorića, što se može smatrati uspehom kada se zna da je za kategoriju kratkih filmova konkurisalo oko 1500 ostvarenja.

Za ocenjivanje filmova bilo je više žirija. Kristalnu prizmu za najbolji dugometražni film dobilo je norveško-britansko ostvarenje "Slipp Jimmy Fri" Kristofera Nilsena, Gran-pri za kratkometražni film žiri pod predsedništvom Džoane Kvin, dodelio je britansko-poljskom filmu "Peća i vuk" autorke Suzi Templton.

Dodeljene su i nagrade za najbolji televizijski film, za najbolji EPP program, za najbolji diplomskim rad, nagrada Unicefa, nagrada žirija kritike (u čijem radu je učestvovao i vaš izveštač) nagrada publike, i druge... Od ukupno 24 službene, i nagrada raznih organizacija i publike, Velika Britanija je osvojila 11 priznanja i može se smatrati apsolutnim pobednikom festivala.

Nikola Majdak
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.