Utorak, 30.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Rumunija traži trupe NATO

Rumunija traži trupe NATO
У румунској бази у Кампија Турзи амерички авиони Ф-16 учествовали су у румунско-америчкој војној вежби (Фото Ројтерс)

Od našeg dopisnika

Bukurešt – Rumunija „ima konkretna očekivanja u pogledu preraspodele i smeštaja vojnih kapaciteta NATO ka istoku u pomorskom, vazdušnom i kopnenom pogledu”, izjavio je rumunski ministar spoljnih poslova Titus Korlacean, najavljujući izvesnu promenu stava Rumunije, koja se dosada oslanjala samo na postojanje američkih vojnih baza na svojoj teritoriji.

„Rumunija, u svojstvu istočne granice EU i NATO, nalazi se u prvoj liniji i veoma smo preokupirani i zabrinuti razvojem situacije u Ukrajini, zbog ozbiljnih posledica po međunarodnu bezbednost”, istakao je rumunski šef diplomatije i ocenio da „posle aneksije Krima od Moskve, što je evidentno kršenje međunarodnog prava, stav EU i NATO treba da bude veoma odlučan”.

Iako je rumunski predsednik Trajan Basesku na početku ukrajinske krize tvrdio da je Rumunija izvan svake opasnosti, verujući da je dovoljno samo postojanje „američkog štita” na rumunskoj teritoriji, ta je ocena napuštena i sada su se pojavili tonovi neskrivene zabrinutosti, koju je rumunski šef države obrazložio rečima da se „Vladimir Putin neće zaustaviti na Krimu”.

Prema Baseskuovim rečima, Putin „sa pohlepom gleda na ušće Dunava” u Crno more, koje sačinjava deo rumunske istočne granice.

Od opštih ocena o bezbednosnim potrebama i namerama, zvanični Bukurešt je preneo svoje delovanje i na konkretnu ravan. Državni sekretar za strateške poslove pri rumunskom Ministarstvu spoljnih poslova Bogdan Auresku otputovao je za Vašington, gde je sa pomoćnikom američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Viktorijom Nuland, kao i sa nizom drugih američkih zvaničnika, razmotrio novonastalo stanje na evropskom istoku.

Kako javljaju rumunske novinske agencije, Auresku je „podneo argumente o potrebi proširivanja prisustva SAD i NATO u državama na istočnoj granici NATO, uključujući i Rumuniju”.

Na zahtev američke ambasade u Bukureštu, predsednik Basesku se obratio rumunskom parlamentu tražeći od njega da odobri dolazak još 600 američkih vojnika u bazu „Mihail Kogalničanu”, u blizini crnomorske luke Konstance, tako da će broj američkih vojnika tamo dostići 1.600. Naravno, uz njih biće povećan i broj američkih ratnih aviona, koji su stacionirani na tamošnjem aerodromu.

Uporedo, u rumunske teritorijalne vode uplovila su dva američka razarača raketonosca, a iz američke vojne baze Avijano u Italiji prebačeni su u rumunsku bazu u Kampija Turzi delovi 31. lovačke eskadrile. Tamo su već započele rumunsko-američke vojne vežbe u kojima učestvuju avion F-16 i MIG-21, pri čemu mediji prenose da će se američki avioni zadržati duže vreme.

Rumunska štampa najavljuje i druge vojne vežbe NATO u kojima će učestvovati rumunski vojnici i to na teritorijama Ukrajine, Azerbejdžana i Gruzije.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.