Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Belica nije Dunav

Belica nije Dunav
Мост на реци Белици (Фо­то Г. Ота­ше­вић)

Lučani – Ministar odbrane Nebojša Rodić saopštio je da će posledice poplava u Lučanima da budu otklonjene a sredstva za to obezbeđena, pošto opštinske komisije prethodno utvrde visinu štete. On je zajedno sa ministrom poljoprivrede Draganom Glamočićem posetio poplavljeno područje u subotu, 19. aprila, istakavši da je u kabinetu prvog potpredsednika Vlade sačinjen plan koraka koje je neophodno preduzeti u ovakvoj situaciji.

Rodić je u Đeraću, gde je voda zauzela drum Lučani–Guča, istakao da je „pri ovako velikim kišama bilo lako predvideti izlivanje vode u Lučanima”, dodajući da „nas mnoge stvari iznenade iako je realno očekivati da će se dogoditi”.

– Podsetiću sve koji su zaboravili: 2008. se ovo isto dogodilo, 25. juna 2011. se ovo isto dogodilo, to svako ko uđe na internet može da vidi, i ne samo ovde već i u Arilju i Požegi. Međutim, izgleda da mi od toga nismo naučili ništa. Danas je ponovo voda izašla iz vodotoka i pogledajte šta smo uradili: postavili desetak džakova. To deluje groteskno, to je sramota, to ne ide tako – rekao je ministar odbrane u tehničkoj vladi, u subotu u podne na mestu gde je poplavljen drum Lučani – Guča.

On je, zatim, upitao:

– Šta se događalo za sve protekle godine, kako je moguće da čekamo da se ponovi ista stvar i da gledamo u nebo da li će padati kiša. Pa, padaće naredna 72 sata. Ali opet nećemo, izgleda, ništa naučiti već ćemo iznova tražiti da iz budžeta dođu pare, a ništa nije urađeno. Za mene je enigma gde je novac od 2008. i 2011. godine i to ne mogu da shvatim. Bilo je dovoljno bar za kupovinu džakova.

Nebojša Rodić osvrnuo se na doprinos republičkih javnih preduzeća odbrani varošice od nadošle vode.

– Svi smo svedoci da Lučanima ponovo pomaže jedno dobro preduzeće, „Jedinstvo” iz Užica, sami su dovezli pumpu za izvlačenje vode iz kruga fabrike „MB Namenska”. A, nema nijednog javnog preduzeća, nijednog direktora, nikoga iz „Puteva”. Juče mi je dato neshvatljivo obrazloženje iz „Elektroprivrede Srbije” kako ima problema u nekim selima na Zlatiboru gde neki ljudi nemaju struju. Tamo, bre, žive ljudi, ti neki ljudi danas slave Veliku subotu a sutra Uskrs, ti neki ljudi sutra neće imati struju. Da li to nekoga svrbi, da li sekira? Ti neki ljudi 16. marta dali su poverenje da sve bude drugačije i biće drugačije.

Ministar odbrane naglasio je rešenost Vlade Srbije i kabineta prvog potpredsednika „da se ovakve stvari apsolutno nikada ne ponove”, dodajući:

– Nemoguće da samo mi u Evropi imamo problem sa vodotokom koji se svake treće ili četvrte godine ponavlja. To je naša bahatost, javašluk, to prevazilazi mogućnost trpljenja. Prema ovim ljudima koji su u nevolji moramo se odnositi sa najvećim uvažavanjem, nema nama života dok ne budemo prepoznali muku svakog pojedinca. Kad ovaj talas prođe, budite ubeđeni, uradićemo sve što je potrebno, kao što smo uradili s vodom u Užicu.

I ministar poljoprivrede Dragan Glamočić ocenio je da je „naš društveni sistem decenijama urušavan pretvorivši se u javašluk”.

– Rođen sam pored Dunava i tu živim, znam šta su poplave i neprijatno sam iznenađen ovim što vidim u Lučanima. Tamo bi desetorica ljudi uradila više. Jer, ovo nisu velike vode, ovo je lako za odbranu – rekao je Glamočić.

Napomenuo je, dalje, da je vodoprivredni sistem u Srbiji služio kao veliki politički plen, a ne radi i zapušten je.

– U ovom resoru imamo dva javna preduzeća, „Srbija vode” i „Vode Vojvodine” a pored njih još 40 vodoprivrednih preduzeća koja su do pre 30 dana bila društvena. Zvuči neverovatno, ali je tako. Uspeli smo da ih pripojimo javnim preduzećima. U njima radi 4.000 ljudi, da je svako uzeo samo po jedan džak mogli smo ovo da rešimo. Da ne bismo više ovde kukali, taj sistem mora da se reorganizuje i Vlada će sa tim izaći na kraj. Tu postoji ogroman višak ljudi, i onaj deo koji bi da radi od viška ne može. Pogledajte koliko je drveća u vodotoku Belice, da je samo to očišćeno do ovakve poplave ne bi došlo. Ovde su nadležne „Srbija vode” sa lokalnim vodoprivrednim preduzećima, ali nije se vodila briga, tako je u čitavom društvu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.