Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Potisnute nesuglasice Amerike i Nemačke

Potisnute nesuglasice Amerike i Nemačke
Фото Бета

Blic-poseta nemačke kancelarke Angele Merkel Vašingtonu po mišljenju merodavnih političara i analitičara obe strane, nije zadovoljila očekivanja ni u SAD ni u Nemačkoj.

Vašington je očekivao od šefice nemačke vlade da se prikloni američkom stavu po pitanju ukrajinske krize, da njena vlada odustane od „mekog“ sankcionisanja Rusije – što je postignuto, u načelu, jer je potvrđeno zajedničko opredeljenje da se pooštre sankcije Rusiji ukoliko Moskva „omete” predstojeće izbore u Ukrajini. Konkretne mere nisu definisane.

Berlin se nadao obnavljanju „zaleđenih” pregovora o obustavi međusobne špijunaže i o usaglašavanju stavova o uslovima formiranja evropsko-američkog ugovora o slobodnoj trgovini, što bi predstavljalo širenje jedinstvenog tržišta sa obe strane Atlantskog okeana.

Domaćin Obama u obe tačke gošći je pružio– utehu. Pozicije su ostale nepromenjene, kao što to sažeto komentarišu nemački mediji. Obami je, lično, žao da Nemci elektronski nadzor, neophodan zarad odbrane od terorizma, smatraju špijunažom njihove privatnosti.

Što se ugovora o slobodnoj trgovini tiče, on mora podrazumevati slobodu američkih koncerna da deluju u skladu sa domaćim (američkim) zakonima, čak i kada evropski zakoni propisuju drugačije norme.

Tako je sastanak dvoje državnika, planiran kao demonstracija transatlantske sloge između Amerike, vodeće nacije Zapada, i Nemačke, najuticajnije članice EU, pokazao je da između dve države postoje brojne nesuglasice. Najbolniju tačku razmimoilaženja, gledano iz nemačkog ugla, predstavlja odbijanje SAD da potpiše takozvani no-spy-contract kojim bi se obustavila međusobna špijunaža.

Time je Nemačkoj jasno stavljeno do znanja da pojam ličnih i demokratskih sloboda, toliko prizivan upravo u SAD, ima svoje granice – ako je o američkim interesima reč.

Merkel i Obama ostali su u razgovoru čak i duže od planirana četiri sata – pojavili su se na pres konferenciji sa zakašnjenjem od bezmalo četrdesetak minuta. Kada je premijerka upitana da li ostaje pri stavu, po kome se prijatelji ne smeju međusobno uhoditi i da li se slaže sa mišljenjem francuskog predsednika Fransoa Olanda, da je poverenje (Evropljana) u SAD ponovo uspostavljeno?

„Potrebno je (učiniti više), jer ovo nije stvar koja se rešava u duhu američke krilatice ,business as usual”, odgovorila je Merkelova, što je shvaćeno tako, da maksima viših interesa ne može ostaviti po strani učinjeno (prisluškivanje).

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.