Evakuisano više od 20.000 ljudi
Srbija je i dalje pod vodom, gotovo da nema mesta koje nije ugroženo poplavom izazvanom višednevnim padavinama. Ohrabruje, međutim, velika solidarnost građana i želja da se pomogne ugroženima: 6.000 ljudi pretprošle noći i juče gradilo je bedeme od džakova kod Šapca zbog poplavnog talasa na Savi koji danas treba da dostigne istorijski maksimum od gotovo 640 santimetara. Spasioci više od 48 časova bez prestanka čamcima voze Obrenovcem i pomažu unesrećenima. Ima i ljudskih žrtava čiji broj nadležni još ne saopštavaju. Mnogi građani ovu tragediju porede sa situacijom tokom proleća 1999. kada je našu zemlju bombardovao NATO.
– Procenjujemo da je zbog poplava evakuisano više od 20.000 ljudi, neka mesta su potpuno odsečena, a poplavljeno je više hiljada objekata. Danas su na udaru poplavnog talasa na Savi Sremska Mitrovica i Šabac – kaže za „Politiku” Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.

(Foto Tanjug)
Pripadnici vojske, Žandarmerije, SAJ-a, protivterorističke jedinice, vatrogasci, volonteri Crvenog krsta, spasioci Gorske službe spasavanja, njih oko 7.000, tri dana bez prestanka, rizikujući svoje živote, pokušavaju da spasu ugrožene u više desetina mesta širom Srbije, a juče su osim Obrenovca bili ugroženi Ub, Krupanj, Paraćin, Loznica...
MUP-Srbije juče je pozivao firme da hitno obezbede rasvetu i reflektore kako bi se evakuacija što efikasnije obavljala tokom noći, a nadležni su apelovali na proizvođače lekova da obezbede dovoljnu količinu medikamenata za sve kojima su neophodni.
Poplave su nanele ogromne štete poljoprivredi, uništene su na stotine hiljada hektara zemlje i mnoge farme domaćih životinja, rekla je juče ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević-Bošković dodajući da će država učiniti sve da pomogne poljoprivrednicima.

(Foto Tanjug)
------------------------------------------------------------------
„Ogromne su štete i u voćarstvu, povrtarstvu, stočarstvu... Nemamo još tačne podatke, znamo da su stradale cele farme krava, svinja, ovaca i živine, a leševi životinja plutaju vodom”, rekla je Snežana Bogosavljević-Bošković.
Juče popodne počela je evakuacija naselja oko centralnog jezgra Sremske Mitrovice zbog pretnje od poplavnog talasa na Savi koji pristiže iz Hrvatske
– Ugroženi se smeštaju po školama i predškolskim ustanovama. Mnogo je teško, na bedemima kod Save nalazi se puno ljudi koji ojačavaju utvrde, a da li ćemo imati potpunu evakuaciju Sremske Mitrovice zavisi od toga da li će čovek uspeti da savlada prirodu – rekla je sinoć za „Politiku” Sinjka Somer, sekretar Crvenog krsta Vojvodine.
Deset kamiona humanitarne pomoći krenulo je juče iz magacina Crvenog krsta Srbije na različite lokacije: šleperi sa pijaćom vodom uputili su se ka Ubu i Ljigu, a pomoć u namirnicama dostavlja se Lajkovcu, Malom Zvorniku, Loznici, Paraćinu, Ražnju, Svilajncu, Bogatić...
– Veliki broj Beograđana juče je donosio pomoć u centre Crvenog krsta i zahvaljujemo na tako iskazanoj solidarnosti. Donosili su odeću, obuću, pelene za decu, sve ono što nam je neophodno da bismo zbrinuli unesrećene. Za sada su svi evakuisani koji su pristigli u Beograd zbrinuti – ističe za naš list Vesna Milenović, generalni sekretar Crvenog krsta Srbije.
Dejana Ivanović
-----------------------------------------------------------
Stabilno snabdevanje strujom, apel za štednjom
Svi proizvodni kapaciteti Elektroprivrede Srbije rade maksimalnom mogućom snagom, a EPS primenjuje sve mere da očuva sistem i obezbedi dovoljno električne energije, kažu u EPS-u. Bez struje su i dalje mnoga poplavljena mesta, a nadležni apeluju da se električna energija štedi.
-----------------------------------------------------------
Danonoćno izveštavanje o poplavama
Svi elektronski mediji intenzivno izveštavaju o nesreći koja je zadesila Srbiju, objavljujući važne informacije državnih organa i savete građanima. Među televizijama posebno se istakla TV Pink čiji agilni reporteri danonoćno izveštavaju sa lica mesta.
-----------------------------------------------------------
Kažnjivo širenje dezinformacija
Nadležni upozoravaju da je širenje dezinformacija, poput one o neispravnoj pijaćoj vodi u Beogradu i Novom Sadu kažnjivo po zakonu. Inspekcije proveravaju da li trgovci podižu cene flaširane vode i konzervirane hrane, a kompanije „Imlek”, „Bambi” i „Knjaz Miloš” prete raskidom ugovora svim trgovcima koji budu dizali cene njihovih proizvoda.
-------------------------------------------------------------------------------
Pajtić: Na nasipu u Sremskoj Mitrovici 460.000 džakova
SREMSKA MITROVICA – Predsednik pokrajinske vlade Bojan Pajtić rekao je danas u Sremskoj Mitrovici da je na nasipima u toj opštini postavljeno 460.000 džakova sa peskom i da pored više hiljada volontera u odbrani nasipa učestvuje 1.200 obučenih ljudi, a da je angažovano i 512 komada teške mehanizacije.
„Svi kapaciteti 'Vojvodinavoda' na području pokrajine nalaze se u Sremskoj Mitrovici i uspešno brane tu opštinu”, rekao je Pajtić novinarima.
On je kazao da je počela preventivna evakuacija, istakavši da nema razloga za paniku i da se evakuacija obavlja da bi se predupredili eventualni problemi i da bi se izbeglo ponavljanje tragedije u Obrenovcu.
„Nivo vodostaja reke Sava viši je za pola metra od istorijskog maksimuma i sada je na nivou od 859 centimetara, a prema podacima iz RHMZ do srede će biti 917 centimetara, a možda i veći”, rekao je Pajtić.
On je pozvao dobrovoljce da dođu u Sremsku Mitrovicu i da se jave u opštinu odakle će biti upućeni na mesta gde je potreba njihova pomoć.
Pajtić je kazao da je pripremljena i evakuacija dela bolnice u Sremskoj Mitrovici, ukoliko se bude pokazala potreba za tim.
----------------------------------------------------------------
RHMZ: Sava će nastaviti da raste i u narednim danima
SREMSKA MITROVICA – Vodostaj reke Save kod Sremske Mitrovice nastaviće da raste i do srede će dostići nivo od 917 centimetara, navodi se danas u prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
To je za više od metar viši nivo od istorijskog maksimuma iz 1974. godine, kada je vodostaj dosegao 801 centimetar.
Vodostaj Save kod Sremske Mitrovice u 12 sati iznosio je 853 centimetra, rekao je za agenciju Beta komandant Pokrajinskog štaba za vanredne situacije Goran Ješić.
On je dodao da je jutrošnji sporiji rast Save bio najverovatnie uzrokovan probijanjem nasipa kod Bijeljine u Bosni i Hercegovini.
Prema prognozi RHMZ-a, Sava će kod Šapca nastaviti da raste i u sredu će dostići nivo od 710 centimetara.
Kako je ranije saopštio načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković, nasipi u Šapcu mogu da odolevaju do vodostaja od 740 centimetara.
----------------------------------------------------------------
Vodostaj kod Mitrovice 861 centimetar, nasipi se pojačavaju
NOVI SAD – Vodostaj reke Save kod Sremske Mitrovice i dalje raste i u 17 sati, on je iznosio 861 centimetar a ojačani nasipi odolevaju, saopštilo je danas Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine.
Najveći ikada izmereni vodostaj Save kod Sremske Mitrovice bio je onaj iz 1974. godine i iznosio je 801 centimetar.
„Odbrambena linija, koja je ojačavana tokom jučerašnjeg dana i noćas, i dalje se ojačava sa dodatnim količinama džakova sa peskom, a utvrđuju se i zemljani nasipi. Odbrambena linija kod Sremske Mitrovice iznosi tri i po kilometra”, navele su Vode Vojvodine.
U saopštenju se dodaje da je na liniji odbrane na području Sremske Mitrovice angažovano 1.200 ljudi: radnika Voda Vojvodine, vodoprivrednih i komunalnih preduzeća, kao i dobrovoljaca, koji su od juče nasipe ojačali sa pola miliona džakova.
„Olakšavajuća okolnost mogla bi biti činjenica da vodostaj kod Županje u susednoj Hrvatskoj stagnira još od 13 sati”, piše u saopštenju.
------------------------------------------------------------------------------
Humanost na delu
UNS pokrenuo akciju, italijanske diplomate lično pomažu, podrška „Tigra”, „Laste” i NIS-a
U retko viđenom pokretu opšte solidarnosti, mnogobrojni građani, firme i udruženja prikupljaju pomoć za ugrožene u poplavama.Akcija prikupljanja pomoći ugroženima poplavama „Humanost na delu”, koju organizuju UNS i organizacija „Kabinet”, trajaće i danas, 18. maja, od 9 do 21 sat, u Udruženju novinara Srbije, Resavska 28.UNS i „Kabinet” pozivaju sve koji su u mogućnosti da se pridruže akciji, i u Resavsku 28 donesu odeću, vodu i konzerviranu hranu. Humanitarna akcija pokrenuta je na društvenoj mreži „Tviter”, pod oznakom „HumanostNaDelu, a pokrenuli su je UNS i organizacija „Kabinet”, koju čine PR iz marketinške agencije ICPS infiniti Mirjana Vladisavljević, Milena Milojević iz „Delta holdinga” i novinar Luka Matić.Za više informacija građani se mogu obratiti Luki Matiću na mejl [email protected] ili na broj telefona 011/32-36-337.
Iz Italije stižučamci za spasavanje i 200.000 evra humanitarne pomoći, saopštila je jučeitalijanska ambasada u Beogradu. Ambasador Đuzepe Manco, zajedno sa službenicima ambasade, u jednom od zbirnih centara predao je pomoću vidu neophodnih sredstava kupljenih dobrovoljnim prilozima personala ambasade. Kompanija „Tigar” do sada je donirala više od 8.000 pari čizama za spasioce i izaćiće u susret svim državnim institucijama koje upute zahtev za donaciju. Saobraćajno preduzeće „Lasta” je stavilo na raspolaganje Kriznom štabu Vlade sve svoje kapacitete.Isporuke goriva NIS-a jučesu krenule vojsci i drugim institucijama, aova kompanija donirala je Crvenom krstu Novi Sad i 20.000 litara flaširane vode ajoš oko 40.000 litara vode direktno je upućenostanovništvu u ugroženim područjima. Na ograničenom novinskom prostoru nemoguće je pobrojati sve slične primere solidarnosti.
R. D.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Apel Vlade Srbije za pomoć spasiocima i bebama
BEOGRAD – Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije apelovala je danas na sve, koji su u mogućnosti da pruže pomoć spasiocima u vidu čizama, kabanica, lopata i ostale neophodne opreme to i učine.
U apelu Vlade Srbije se još jednom podseća da je pomoć neophodna i najmlađima - hrana za bebe, mleko u prahu, kašice, pelene.
Svi oni koji mogu da omoguće traženu pomoć treba da se jave na sledeće telefone: + 381 11 3110 356 + 381 11 3121 687 + 381 11 2690 874 + 381 11 3131 719 + 381 11 2690 792 + 381 11 3120 696 + 381 11 3111 914 + 381 11 3148 536 + 381 11 312 0741 + 381 11 312 0739 + 381 11 312 9939 + 381 11 312 0742 + 381 11 312 0646 + 381 11 3148 474 + 381 11 3148 547 + 381 11 3613 321 + 381 11 3148 509 + 381 11 3148 517
Navodi se i da je hitno potreban jedan kamion, za prevoz dušeka, ćebati, i pidžama iz Soko Banje do Beograda, namenjenih za pomoć ugroženom stanovništvu, pa se pozivaju prevoznici iz Soko Banje i okolnih mesta da se jave na sledeće telefone: 011/312-07-41 011/312-07-42 011/312-06-46 011/312-07-39 011/312-99-39
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


