Nedelja, 26.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Napad i odbrana dr Nebojše Stefanovića

Napad i odbrana dr Nebojše Stefanovića
Др Небојша Стефановић (Фото Танјуг)

Trojica naučnika našeg porekla koji trenutno rade na univerzitetima u Engleskoj, izazvali su akademsku buru tvrdeći da je doktorska disertacija Nebojše Stefanovića, aktuelnog ministra policije i nekadašnjeg predsednika Narodne skupštine Srbije – plagijat. 

Mnogi su juče pohitali da zahtevaju ostavku Stefanovića, a bilo je i onih koji su zatražili od ministra prosvete da svoj ostanak u vladi uslovi ostavkom ministra unutrašnjih poslova, koji je do doktorata došao za dve godine, dok je, recimo, Verbiću bilo potrebno 13 godina, što je uobičajeno vreme za izradu doktorske teze.

Ovim pitanjem će se narednih dana baviti i Odbor za nauku, koji će zakazati posebnu sednicu, kako je juče najavila predsednica tog odbora Aleksandra Jerkov.

Stefanović i njegov mentor, vlasnik i rektor Univerziteta „Megatrend”, juče su rekli da je reč o originalnom naučnom radu, da je u istraživanju učestvovalo 200 ispitanika i da svi oni mogu da budu svedoci ukoliko je to potrebno. Mića Jovanović najavljuje i krivične prijave protiv onih koji tvrde da je rad plagijat.

Na stranim univerzitetima, ukoliko se utvrdi da je neko plagirao naučni rad, gubi se ugled i posao. U Srbiji je problem već to što ne postoji precizna procedura kojom bi se utvrdilo da li je nečiji doktorski rad plagijat, niti postoje zakonske posledice ako je tako, kaže predsednica Nacionalnog saveta za nauku dr Vera Dondur. 

Prema rečima profesorke Dondur, to ostaje na nivou etičkih tela samih univerziteta, a po njenom mišljenju, koje deli i veliki broj drugih istaknutih naučnika, u plagiranju naučnih radova ne postoji velika razlika između privatnih i državnih univerziteta.

Da podsetimo – dr Uglješa Grušić sa Univerziteta u Notingemu, dr Branislav Radeljić sa Univerziteta Istočni London i Slobodan Tomić, doktorand Londonske škole ekonomije i političkih nauka, objavili su u nedelju na sajtu Peščanika, analizu doktorskog rada Stefanovića, u kojoj su ustvrdili da je rad daleko ispod standarda doktorata u pogledu sadržine i naučnog doprinosa i da ne ispunjava ni minimalne tehničke standarde.

Oni navode da doktorske studije obično traju od tri do pet godina, da doktorand mora da iščita na stotine naučnih članaka i knjiga, da posećuje naučne konferencije, da učestvuje u životu naučne zajednice, i postavljaju pitanje kako je ministar sve to uspeo u kratkom periodu, kada smo ga svakodnevno gledali na televiziji kako rukovodi Narodnom skupštinom.

Osim što navode konkretne primere, kako kažu, plagijata na velikom broju stranica u ovom radu, oni ističu i da tema doktorata ne odgovara u potpunosti onome što je u njemu i napisano. U naslovu disertacije grad Beograd je naveden kao studija slučaja, ali nijedno poglavlje nije fokusirano na grad Beograd.

Stefanović je 2011. godine stekao zvanje magistra ekonomskih nauka na Megatrend univerzitetu, a juna 2013. godine je na istom univerzitetu odbranio doktorat. Tema doktorske disertacije bila je „Nova uloga strategijskog menadžmenta u upravljanju lokalnom samoupravom (primer grada Beograda)”.

Profesor dr Mića Jovanović, rektor i vlasnik Megatrend univerziteta, kaže za naš list da ova priča ima političku konotaciju i da kao naučnik iza kojeg je 39 godina bogate univerzitetske karijere, odgovorno stoji iza ovog doktorata. 

– Teza ovih, nazovi stručnjaka, a dovoljno je da se pogleda da jedan od njih ima objavljenih svega nekoliko radova u nekim časopisima, pada u vodu već u startu: ne može da se plagira empirijski rad. Stefanović je sam sproveo istraživanje među 200 ispitanika, sam je delio upitnike, sam ih obradio i ima 200 svedoka koji će to da potvrde – izričit je Jovanović.

On podseća da je rad bio pet nedelja na uvidu javnosti, kao i da je odbrana bila javna i da joj je prisustvovalo 60 ljudi, uključujući i predstavnike medija. Upitan ko je bio u komisiji za odbranu doktorskog rada, Jovanović odgovara – eminentni stručnjaci sa univerziteta u Grenoblu i Berlinu, Snežana Đorđević, profesorka Fakulteta političkih nauka, profesor Megatrenda Mijat Damjanović i on, kao mentor.

Ista komisija je, naveo je i Nebojša Stefanović, u pisanom obliku izuzetno povoljno ocenila disertaciju i dala saglasnost da se pristupi javnoj odbrani. „Imajući u vidu činjenicu da sam odbranio magistarski rad, po zakonu nemam obavezu da doktorske studije pohađam u trajanju od šest semestara, kao oni koji su branili master rad”, objasnio je Stefanović za Tanjug.

„Reference koje sam koristio tokom pisanja disertacije su jasno navedene, što je uobičajeni postupak u pisanju svih doktorskih disertacija, pri čemu premise utvrđene metodologije pisanja naučnog rada nalažu i ukazuju na neophodnost nadgradnje novih empirijskih saznanja na postojeću činjeničnu građu i prethodno definisane teorijske postulate”, rekao je on.

Prema njegovim rečima, tema strateškog menadžmenta u lokalnoj samoupravi na konkretnom primeru grada Beograda, s obzirom na to da u prethodnom periodu nije obrađivana, niti su pružana konkretna projektna rešenja, u ovom trenutku predstavlja originalan iskorak u pravcu poboljšanja radne performanse i praktičnih rešenja. Marina Rajić-Koks, koja predaje Srpski jezik na Univerzitetu u Notingemu, kaže za naš list da je plagijat ovde ozbiljan prekršaj i da o tome postoje predavanja, kao i kompjuterski program za detektovanje plagijata kroz koji prolaze svi akademski radovi. Studenti takođe imaju obavezu da potpišu da predaju rad koji je originalan.

-------------------------------------------------------------

Hiperprodukcija doktoranada

Prema podacima Zavoda za statistiku, broj studenata doktorskih studija povećao se pet puta u poslednjih pet godina; samo u Beogradu, broj doktoranada je od 405 dostigao gotovo tri hiljade. Na novosadskim fakultetima je za poslednjih osam godina, od uvođenja Bolonje, doktorske disertacije odbranilo čak 1.600 studenata, što je više od trećine doktora nauka izašlih sa Univerziteta u Novom Sadu od njegovog osnivanja.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.