Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Sremci jakom hranom slabe srce

Sremci jakom hranom slabe srce

 Sremska Mitrovica – Sremskomitrovačka bolnica je nedavno pristupila Udruženju centra za hipertenziju, prevenciju infarkta i šloga Srbije, takozvanom Hispa programu, kako bi njeni zdravstveni radnici pomogli stanovništvu sedam sremskih opština.

U Sremskom okrugu živi skoro 350.000 stanovnika i po zdravstvenoj evidenciji protekle decenije, od svih obolelih, 54,7 odsto imaju probleme sa srcem i krvotokom, što je najviše u Srbiji.

– Stanje je više nego upozoravajuće za žitelje Srema i mi smo u našoj bolnici oformili timove za preventivni rad na čijem je čelu primarijus dr Davor Penješković, a saradnici su mu dr Nikola Ivanović i medicinska sestra Slađana Lukić. Oni će imati podršku lekara našeg doma zdravlja koji rade u ambulantama u gradu i selima. Znamo da je uzrok kardiovaskularnih bolesti nepravilna ishrana i nedovoljna aktivnost. Radićemo na tome da savetujemo pre svega one za koje je pregledom lekara ustanovljeno da su rizični, da prvo sami sebi pomognu, kako bi i mi uspešnije pratili tu vrstu prevencije lekovima. Uvereni smo da tako zajedničkim delovanjem možemo u velikoj meri smanjiti broj potencijalnih bolesnih srca i krvotoka – ističe primarijus dr Miroslav Kendrišić, direktor sremskomitrovačke bolnice.

U mitrovačkoj bolnici užurbano se spremaju da njihov centar za pomoć rizičnim od bolesti srca i krvotoka proradi već prvih dana novembra. Prikupljeni su svi važni podaci i o svemu tome kardiolog internista prim. dr Davor Penješković kaže:

– Ljudi u Sremu, pa i u čitavoj Srbiji, sve više jedu, a sve manje se kreću. Primera radi, dovoljna su četiri parčeta hleba za ceo dan da bi se unelo dovoljno soli u organizam, a naši ljudi pojedu ta četiri parčeta hleba za jedan obrok. Ili, desi se iz neznanja, da čovek sa rizikom da mu oboli srce, pojede 250 grama bureka u kome ima soli za njegove potrebe od dva dana. Najviše se ti rizični, pa i zdravi, prevare na paštetama. I još ako im se kaže da je pileća, misle da toga mogu jesti koliko hoće iako su bolesni. A ne znaju da je ta pileća pašteta puna soli i drugih sastojaka koje ne bi smeli da uzimaju. O slanini, kulenu i ostalim mesnim specijalitetima, posebno ovde u Sremu, da i ne govorimo.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.