Utorak, 07.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Divljana čeka niške đake

Divljana čeka niške đake

N– Sagradio je pre nekoliko decenija grad Niš iz sopstvenih prihoda u Divljani kod Bele Palanke veliki objekat za boravak učenika osnovnih škola na rekreativnoj nastavi. Objekat, međutim, ove jeseni zvrji prazan što je zbunilo mnoge u ovom delu Srbije, potvrđuje direktor ustanove Despot Despotović:

– Imamo veliki problem zbog Zakona o javnim nabavkama koji predviđa da škole moraju da za svako izvođenje nastave u prirodi ili ekskurzije obavezno raspišu javni tender. Devedeset odsto škola, međutim, nema stručne kadrove koji bi mogli da raspišu tender. Jednostavno zbog toga škole odustaju od izvođenja nastave u prirodi i u objektu naše ustanove nema đaka i nastavnika.

Najgore u celoj priči je, dodaje Despotović, što grad Niš subvencioniše boravak svakog deteta u Divljani sa 25 odsto od cene, a sa celih sto odsto učenike iz porodica koje su u kategoriji socijalno ugroženih, treće dete u porodici, kao i decu palih boraca iz poslednjeg rata.

– Zakon o javnim nabavkama ne prepoznaje nigde kategoriju subvencioniranja i škole dolaze u paradoksalnu situaciju ako ipak raspišu tender jer onda direktno krše zakon. U najvećem broju slučajeva u niškim školama je trećina dece koja imaju pravo na sto odsto subvencija. Šta raditi sa tom decom? Ušli smo u začarani krug iz kojeg nema izlaza – ističe Despotović.

U Nišu se smatra da je jedino rešenje da se ustanova u Divljani, koja se bavi društvenom brigom o deci, ali automatski i niške škole, izuzmu od raspisivanja javnih nabavki kada je rekreativna nastava ili nastava u prirodi u ovom velikom gradskom objektu u pitanju. Ukoliko bi pak škole odlučile da vode decu na nastavu u prirodi u neko drugo mesto, u tom slučaju, rečeno nam je, mogli bi da se raspisuju tenderi, ali bi sva deca plaćala punu cenu boravka i ne bi mogla da koriste subvencije.

Robert Džunić, predsednik Aktiva direktora niških osnovnih škola, kaže da već dva meseca traje pokušaj da se razreši ovaj problem, ali za sada bez uspeha:

– Očekujemo pomoć od nadležnih državnih organa jer za sve škole u Nišu uvek je najpovoljnija bila Divljana za rekreativnu nastavu. Jasno je da u slučaju eventualnog organizovanja boravka dece u drugim mestima roditelji mnogih od njih ne bi mogli da plate daleko nepovoljniju cenu od one koja je u Divljani – kaže Džunić.

U Divljani, do koje je grad sagradio moderan put i u kojoj postoji apsolutno sve – učionice, spavaonice, velika kuhinja i restoran, ali i sportski tereni, istovremeno može da boravi 180 do 220 mališana, zavisno od uzrasta. Iako sada nema đaka u njoj, ustanova plaća struju, grejanje i plate za 23 radnika i poreze i doprinose na zarade. Divljana nije ni direktni, ni indirektni korisnik sredstava iz budžeta grada Niša i bez osnovne delatnosti organizovanja boravka učenika niških škola samo je na gubitku.

Za ovu 2014. godinu grad Niš izdvojio je 16 miliona dinara za subvencioniranje boravka učenika iz niških škola u Divljani. U prvom delu godine iskorišćeno je oko šest miliona, a ostatak će po svemu sudeći propasti, ili biti prebačen u budžet za narednu godinu. Međutim, jasno je da ukoliko ne dođe do dogovora između grada i ministarstava prosvete i finansija i ukoliko se Divljana ne izuzme iz Zakona o javnim nabavkama, ustanovi preti zatvaranje.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.