Subota, 04.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Poštovani svi profesionalni standardi

Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije je, u vezi sa otkrićem dokumenta u kojima se obelodanjuje sadržaj razgovora političkog direktora slovenačkog Ministarstva spoljnih poslova Mitje Drobniča i najviših predstavnika američke administracije, a dokument je objavio slovenački „Dnevnik”, navelo neistinitu ocenu da objavljivanje vesti o tom otkriću u listu „Politika” predstavlja pokušaj nekakve dogovorene „diskreditacije Slovenije”. Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije nudi „dokaz više” za tu tvrdnju ističući da je „dokument objavljen u beogradskoj ’Politici’ istog dana kad i u slovenačkom ’Dnevniku’”, pri čemu prećutkuje činjenicu da je „Politika” već u podnaslovu, kao i na početku teksta, jasno navela da objavljuje sadržaj diplomatske beleške „koji danas objavljuje slovenački ’Dnevnik’”.

Tu činjenicu Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije u svojem reagovanju ne navodi.

Odbacujem tvrdnje o bilo kakvoj „dogovorenoj diskreditaciji” Slovenije. Nesporno je da je članak objavljen u „Dnevniku”, a naša „Politika”, koja ima više izdanja, uspela je da prenese sadržaj beleške među prvima. Ta praksa nije neuobičajena, pošto naši novinari i dopisnici imaju dužnost da, kad god je to moguće, prilikom proveravanja zanimljive informacije, ukoliko dobiju potvrdu njene tačnosti – istu ažurno prenesu u naša izdanja. Zato, ni u ovom slučaju, nema govora ni o kakvim prikrivenim namerama, posebno zbog toga što je „Politika”, u skladu s profesionalnim standardima, jasno navela izvor članka.

Treba li podsećati Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije da je dnevnik „Politika“ – koji je osnovao Slovenac Vladislav Ribnikar – najstariji dnevnik na Balkanu, te da, uprkos teškim vremenima koja je preživeo tokom devedesetih prošlog veka, poslednjih godina opstaje kao nezavisan i ugledan list. „Politika” nije u službi nijedne politike, a suvlasnik (nemački VAC) poštuje potpunu autonomiju uredničkog i novinarskog rada. „Politika”, kao slični slobodni mediji u svetu, ulaže napore da profesionalno i što brže, potpuno i objektivno informiše svoje čitaoce, čemu svakako umnogome doprinosi kvalitetno i precizno izveštavanje naših dopisnika, između ostalog i dopisnika iz Slovenije.

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.