Ponedeljak, 29.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Razbijanje „španaca” koštalo grad 200.000 evra

Razbijanje „španaca” koštalo grad 200.000 evra
За три године, колико београдским шинама саобраћају трамваји КАФ-а, популарни „шпанци”, на 29 возила причињена је штета (Фото Д. Јевремовић)

Od početka godine evidentirano je 125 napada na vozila GSP-a i 45 nasrtaja na vozače tog preduzeća, od kojih se poslednji dogodio u ponedeljak.

– Na izlasku iz Terazijskog tunela i kod Dečanske ulice dvojica muškaraca su automobilom preprečila put autobusu sa linije 16, koji je bio prestrojen za skretanje ulevo. Oni su izašli iz vozila, na silu ušli u autobus i pretukli vozača. Zatim su pobegli pre dolaska policije. Vozač je sa povredama glave i polomljenim prednjim zubom prevezen u Urgentni centar – navode u GSP-u.

Prema podacima najvećeg gradskog prevoznika, od 45 ovogodišnjih napada na vozače, samo u 14 slučajeva policija je utvrdila identitet izgrednika, dok je u 125 incidenata u kojima su oštećena vozila u počinilac otkriven u svega šest situacija.

– Huligani najčešće lome stakla, čupaju vrata, razbijaju vetrobranska stakla, svetlosnu signalizaciju, lome retrovizore, držače i rukohvate, seku tapacirung sedišta... Zamena, popravka i čišćenje svega toga mnogo košta – ističu u GSP-u.

Primera radi, za poslednje tri godine, koliko beogradskim šinama saobraćaju tramvaji KAF-a, popularni „španci”, na 29 vozila pričinjena je šteta od 200.000 evra.

– Smatramo da je krajnje vreme da se zaustave sve učestaliji i brutalniji napadi. Bez brzog reagovanja organa reda i sudskog procesuiranja i kažnjavanja izgrednika prevoznici su nemoćni – poručuju u GSP-u.

U ovom saobraćajnom preduzeću najavili su da će sutra u tramvaju na liniji broj 2 održati konferenciju pod nazivom „Zaustavimo nasilje”. Na taj način će oni u saradnji sa Nacionalnim centrom mobilnih timova ukazati na, kako kažu, sve prisutnije nasilje u vozilima javnog prevoza.

Linija 85 štedi vreme i rasterećuje saobraćaj

Čelnici gradske uprave vozili su se juče zajedno sa građanima autobusom GSP-a na liniji 85 koja od prošlog petka spaja Banovo brdo i Borču 3, preko Mosta na Adi i Pupinovog mosta.

Kako je istakao gradski menadžer Goran Vesić, želja im je bila da na taj način promovišu opštine Zemun i Čukarica, koje su pokrenule inicijativu da se uspostavi ova linija javnog prevoza. 

Dušan Rafailović, gradski sekretar za saobraćaj, naveo je da nova linija može da uštedi građanima mnogo vremena i da će doprineti smanjenju broja vozila u centru grada i rasterećenju saobraćajnica. Jučerašnjem obilasku prisustvovali su i Uglješa Mitrović, direktor Direkcije za javni prevoz, Željko Milković, direktor GSP-a, Dejan Matić, predsednik opštine Zemun, Srđan Kolarić, predsednik opštine Čukarica, i članovi Gradskog veća Jasmina Milošević, Aleksandar Marković i Dragomir Petronijević.   

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.