„Divlja” ljubav „Rolingstonsa”
Ako kojim slučajem odlučite da na internetu potražite „najljubavniju” rokenrol pesmu, u mnogim listama naići ćete na kompoziciju „Divlji konji” (Wild Horses) grupe „Rolingstonsi”.
Ljubavne pesme najčešće su bile okosnica rok stvaralaca. Ljubav prema muzici otvarala je nove prostore za izražavanje unutrašnjih osećanja, i posezanje za jednim od najlepših – ljubavlju, bilo je neizbežno. Sa druge strane, igranje na sentimentalnost kod ženskog dela publike uvek je završavalo povoljno po muzičare.
Ljubavna lirika provlači se pod sasvim neuobičajenim naslovima pesama. U slučaju „Rolingstonsa” pominju se čak i divlji konji, naravno, samo kao figurativan način da se naglasi čvrstina muškarčeve ljubavi. Ali i da se devojci stavi na znanje da je „bezecovana”, i da nema potrebe da se dalje okreće za drugim momcima.
„Rolingstonsi” su uvek bili atrakcija za ženski deo populacije. Vođa grupe, pevač Mik Džeger u tom smislu je delovao kao magnet. Način oblačenja, pokreti na sceni i mimika lica u punoj meri su isticali svu senzualnost koju je hteo da prenese publici. Moglo bi se čak reći da je ostatak benda, u tom pogledu, bio u Mikovoj senci, za razliku od, na primer, grupe „Bitlsi” u kojoj je svaki član imao mogućnost da se izrazi. Jedini ko je Džegeru mogao da parira kod devojaka bio je gitarista i kompozitor Brajan Džons. On je, međutim prerano preminuo ostavivši grupu praktično bez „protivteže” razigranom Miku.
„Divlji konji” su kao singl skinuti sa el-pi ploče „Lepljivi prsti” (Sticky Fingers) i izdati 1971. godine. Snimanje ovog albuma trajalo je tri meseca, od decembra 1969. do februara 1970. godine. Na njemu su se našle pesme različitih žanrova. Sve su pokazivale širinu muzičkog stvaralaštva grupe čiji su glavni autori bili Džeger i gitarista Kit Ričards. Doduše, u „Divljim konjima” im se u autorstvu pridružio i Grejem Parsons, koji je neko vreme vodio i sopstvenu grupu.
Naravno, priče o tome kojoj devojci peva Džeger uvek su golicale maštu slušalaca. Ipak, ni jedno ime se u tom smislu ne pominje konkretno. Kako je jednom prilikom objasnio Ričards, „Divlji konji” govore o uobičajenoj stvari: „o težini činjenice da si negde na turneji, negde milion kilometara od mesta na kojem bi, u stvari, želeo da budeš”.
Inače, na albumu „Lepljivi prsti” svirao je i pijanista Džim Dikinson, Ričards je koristio električnu gitaru i gitaru sa 12 žica, a drugi gitarista Mik Tejlor akustičnu gitaru, specijalno štimovanu, što je celom projektu dalo posebno „obojen” zvuk.
Ova pesma je doživela veliku popularnost i mnoge svetske zvezde su je uvrstile u sopstvene repertoare, od onih koji su bili naklonjeni baladama do istinskih rokera. Korišćena je i u nekoliko filmova što je verovatno i uticalo na „kreatore” lista najboljih ljubavnih pesama da je uvrste u svoje spiskove.
----------------------------------
Divlji konji
Detinjstvo je lako urediti
Sve što si želela kupio sam ti
Trapava damo, znaš li ti ko sam ja
Jasno ti je da ne mogu da dozvolim
Da mi isklizneš iz ruku
Divlji konji ne bi mogli da me odvuku od tebe
Divlji, divlji konji ne bi mogli da me odvuku od tebe
Gledao sam kako patiš, trpiš tupi bol
A sada si rešila da i meni zadaš isti
Ne postoji pogodan izlaz ili linija koja deli scenu
A koja bi me učinila ogorčenim
Ili učinila da te ne poštujem
Divlji konji ne bi mogli da me odvuku od tebe
Divlji, divlji konji ne bi mogli da me odvuku od tebe
Znam, sanjao sam te, u grehu i laži
Slobodan sam ali nemam mnogo vremena
Poverenje je izgubljeno, preostaju – suze
Hajde da malo živimo i kada umremo
Divlji konji ne bi mogli da me odvuku od tebe
Divlji, divlji konji, jednoga dana ćemo ih uzjahati
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


