Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Albanski put na Zapad

Albanski put na Zapad
Албанци са Косова на путу ка бољем животу (Фото Ж. Ракочевић)

U ranu zoru desetine mladih ljudi čekaju da iz Prištine krenu za Beograd. Bračni par i dete sa hlebom u plastičnoj kesi ulaze preko puta autobuske stanice, kod reklame „Mermer Bil Klinton Kumanova”. Petak je, putuje tek nekoliko Srba, sve su ostalo Albanci, odlaze s Kosova. Za nama su još dva autobusa.

U zagušljivom vozilu smenjuju se grobna tišina i opšti žamor, kao kod ljudi koji strepe od nečega. Ćute i plaše se, pa onda strah i bojazan utapaju u razmenu nekih besmislenih reči koje ih hrabre, a izgleda da se pripremaju za ispitivanja i saslušanja koja ih čekaju.

 Za sat vremena na Merdaru na kosovskoj strani prelaza počinje najgore maltretiranje. Oštar pogled i odmeravanje, pa onda strogo i agresivno pitanje, pa izvođenje napolje, pa opet ulazak trojice – što policajaca, što carinika. Opet izlaze neki ljudi, mrmljaju u bradu psovke, odlaze u kontejnere iz kojih se vraćaju, valjda slobodni. Ovakva vrsta maltretiranja bila je retka na izlasku s Kosova, ona se godinama primenjuje na Srbe koji ulaze na KiM.

Represija se odnedavno primenjuje prema Albancima, od trenutka kada su shvatili da se preko centralne Srbije, nakon dogovora o slobodi kretanja, mogu domoći Zapada. Hiljade ljudi beže sa „slobodnog Kosova”, a albanski policajci bez ikakve osnove formalno pokušavaju da ih zaustave. Na pitanje kuda idu, najjednostavniji odgovor je: u Beograd na lečenje, u Suboticu kod rođaka. Drugi sat poniženja na Merdaru počinje, a da se on ne bi događao obično neko od putnika skupi po pet evra za policiju – i sve je mirno. Jutros je nešto puklo u lancu, a očigledno da je neko od saslušavanih i izvođenih Albanaca priupitan o novcu, pa je policajac okruglog lica i crne puti i glasom čuvara logora podviknuo: „Ko traži pet evra za prelazak granice?! Bili su neki ljudi, ko je tražio i kome je rekao da treba da da pet evra?”

Onda naređuje vozaču, koji se trese od muke, da autobus vrati nazad, okrene prema Prištini i čeka. Sve vreme stoji iznad njega, a kad je završio zaokret, naredi mu da zatvori autobus i da niko ne izlazi napolje. Sa sobom je uzeo vozače i neke putnike, a ostale je ostavio da se dave, zajedno sa decom, u ovom prevozu za sirotinju.

U beznadežnom čekanju jedna službenica OEBS-a ne može da izdrži i izlazi napolje, prilazi policajcu, predstavlja se, pita, ponavlja pitanje: on ćuti, reč ne progovara. Ona odustaje i vraća se u zagušljivu kutiju. Začudo, autobus se okreće prema Beogradu i staje u red za prelaz preko ove gvozdene zavese. U serijama se vraćaju lične karte, niko nije zadržan.

Kuda idu ovi ljudi? Ko im je uništio život i šta ih čeka u susretu sa tvrdom granicom Evropske unije u koju će udariti za manje od jednog dana?

 Odlazak ovih ljudi na terenu je podržan i osnažen od kosovskih vlasti jer je ovo masa nezadovoljnika i izdržavanih osoba. Uostalom, ovo su glasači ekstremnog pokreta „Samoopredeljenje” Albina Kurtija i Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja. Tako se rešavaju bede i glasača. Uz to sigurno je da će ovaj mladi, moderno odeveni čovek, ako se dokopa bilo kakvog posla, šverca ili zapadne socijale – svojoj sestri, majci uputiti sto evra da prežive. Od te crkavice gricnuće nešto i administracija u Prištini. Poniženje na Merdaru puni trenutno džep policajcu; kaže Evropi: mi sve radimo da ih zaustavimo; poručuje Albancima: ne vraćajte se!

Na srpskoj strani ulazi krupan policajac, nisko opasanog pištolja čija drška udara, redom, u svako sedište. Brzo uzima lične karte, nikoga ne gleda, onda isto tako munjevito i surovo izbacuje onu porodicu sa detetom i hlebom, jer nemaju kosovsku krštenicu kao ostala deca, a umesto njega pokazuju „ekstrakt” u koji je upisano i državljanstvo, a to se ne priznaje. „’Ajde, ’ajde... Brzo kući nazad, fiju!”, viče i odlazi u plastičnu kutiju. Svaku kosovsku ličnu kartu ovaj čovek debelih prstiju mora da pretvori u statusno neutralnu potvrdu. Štampač ne radi, pa ga udara i vadi toner.

Treći sat uveliko prolazi, jad, beda i poniženje rastu. Ovde se rađa zlo, ovde se dogodio sunovrat svake slobode, ovde su regrutovani islamisti, odavde će u Evropu bez granica, preko razrađene i plaćene veze koja čeka da im istrese ovo malo sirotinje iz džepova. Ko ima hrabrosti da ukine ovu fabriku mržnje?

Ulazimo u četvrti sat, autobus kreće, Zdravko Čolić peva na radiju: „Pisaću joj pisma duga!”

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.