Vučić: Imamo pare, nemamo projekte
Kopaonik – Nisam došao da vam kukam i plačem koliko je teško kad znate da vas svaki penzioner ili radnik gledaju popreko zbog smanjenja plata i penzija. Ovim rečima se premijer Aleksandar Vučić juče obratio učesnicima 22. Biznis foruma na Kopaoniku.
– Vrlo često se setim kako me je s pravom pitao jedan seljak „A šta to mene, Vučiću, briga za javne finansije ako uštede idu preko mojih leđa”. Stvar je u tome da mi sada moramo da platimo račun neodgovorne politike koju je zemlja dugo vodila. Možete da me volite ili ne volite, ali svi ćete se ovde složiti sa mnom da kada povećavate plate i penzije bez realnih osnova, onda imate dalekosežne negativne posledice po javne finansije. Znam da je ljudima lakše da slušaju lakša rešenja. Ali duh neodgovornosti, neozbiljnosti i duh rešenja „lako ćemo” nećemo da prihvatimo. Naš prioritet sada je rast – kako i na koji način da podstaknemo domaću proizvodnju – kazao je premijer pred oko 600 učesnika ovog Foruma.
Kako kaže, dogovor sa MMF, između ostalog, predviđa, da ukoliko bude privatizacionih prihoda polovinu sredstava iskoristimo da otplatimo naše dugove, a drugu polovinu u investicije.
– Da vam iskreno kažem, naš problem je što mi u ovom trenutku nemamo projekte na koje bismo mogli da utrošimo taj novac. To je ogroman problem Srbije o kome godinama pričamo, a ne rešavamo ga. Na svemu treba da štedimo, ali ne na kapitalnim izdacima. Jedini način da izbegnemno negativan rast su takva ulaganja – kazao je Vučić i dodao da su ti izdaci u prava dva meseca manji od plana.
Osim ovog propusta, Vučić je otvoreno priznao još jednu grešku: prihodi od poreza na dobit su niži. Mislim da smo svojevremeno napravili grešku kada je ta stopa povećana, kazao je Vučić. Inače porez na dobit povećan je krajem 2012. i početkom 2013. sa deset na 15 odsto.
Svi ostali prihodi u budžetu idu znatno bolje nego što se očekivalo, a rashodi su nešto manji od plana. U prva dva meseca u državnoj kasi ostao je višak od oko 1,9 milijardi dinara. Planirani deficit u prvom tromesečju je 55 milijardi dinara, podsetio je Vučić.
– Ako se ovako nastavi opet ćemo u nekom trenutku imati rebalans, zbog čega su mi se podsmevali, ali ja mislim da je to dobra stvar. Svaki dan pratim te podatke koliko trošimo i zarađujemo i svaki put dobijem po deset novih sedih i sa jedne i sa druge strane koliko je para otišlo iz Trezora – kazao je Vučić kasnije novinarima, ali je dodao da su uštede toliko velike i dobre da sa MMF-om uopšte ne očekuje problem kada je o budžetu rast.
Prema sopstvenom priznanju, premijerov najveći strah je petrohemijski kompleks (Azotara, MSK, Petrohemija), a to je problem koji mora da se reši najkasnije do kraja maja, za kada je zakazana prva revizija aranžmana sa MMF-om. Kako kaže, vlada će dati sve od sebe da nađe rešenje za Železaru.
– Meni je najlakše da kažem da nas MMF tera i da nepopularne mere moramo da preduzmemo zbog njih. Sami smo sebe terali, niko nas nije prisiljavao i mi smo možda jednina zemlja u ovom delu Evrope koja je sama i bez pritiska sa strane počela da primenjuje mere fiskalne konsolidacije Ne pada mi teško kad vidim da naši ljudi to ne žele do kraja da razumeju. Za dve tri godine na to će se drugačije gledati.
– ubeđen je Vučić.
Ministar finansija Dušan Vujović je situaciju u kojoj se Srbija nalazila prošle jeseni uporedio sa teškom operacijom kuka.
– Ne prihvata neko operaciju zato što ga je jednog dana iznenada zaboleo kuk, nego zato što je zabrinut da li će posle te intervencije moći da hoda. I niko ne pita koliko će operacija boleti, već ga interesuje da li će hodati – kazao je Vujović.
Kako je objasnio teške mere preduzete su zarad ozdravljenja javnih finansija. U trenutku kada je preuzeo resor ministarstva finansija prognoze su bile da će deficit dostići 8,8 odsto, a godinu smo završili sa 6,6 procenata. Trend rasta manjka u kasi je oboren a u naredne tri godine očekuje se i zaustavljanje rasta javnog duga.
– Ja nisam političar, ali postavlja se pitanje koje su to muke naterale vladu da prihvati nešto što je krajnje teško i nepopulrno. Mora da postoji dobar razlog za to – kazao je Vujović i dodao da je ove godine moguće očekivati i pozitivan rast, bez obzira na to što je projektovan pad od minus 0,5 odsto.
Aleksandar Vlahović, presdednik Saveza ekonomista Srbije, podsetio je da je fiskalna konsolidacija bila tema i na prethodna dva foruma, ali da smo u međuvremenu imali dve neuspešne fiskalne konsolidacije.
– Zato je sada prostor vladi sužen, jer je dobar deo arsenala mera iskorišćen u 2012. i 2013. godini – kazao je Vlahović i pohvalio rešenost vlasti da sprovede reforme.
Toplica Spasojević, predsednik Udruženja korporativnih direktora, rekao je da je dobro to što je primetan novi trend. Da je Srbija priznala da je pravila greške u prošlosti i da se okrenula budućnosti. Dragan Đuručin, selektor Foruma, ističuči važnost reformskog procesa u kome se zemlja nalazi, pozvao je novinare da u ovom trenutku budu konstruktivni i dobronamerni.
.jpg)
----------------------------
Popuštanje monetarne politike
Učesnici na panelima juče su nekoliko puta ponovili da su se sada, nakon „zatezanja” fiskalne politike stekli uslovi za relaksanciju monetarne politike. Među njima su bili i Aleksandar Vlahović i ministar finansija Dušan Vujović.
Takve izjave Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije, doživljava kao „opravdavdano očekivanje posle potpisivanja aranžmana sa MMF-om čime su investitori pokazali pojačani sentiment za kupovinu državnih hartija od vrednosti”. Kako je pojasnila u izjavi za „Politiku” zaista je realno očekivati da NBS sada relaksira svoju monetarnu politiku.
– To uopšte nije nešto neuobičajeno i mi ćemo na prvom Izvršnom odbora razgovarati o tome – kazala je Tabaković.
Hoćete li smanjiti referentnu kamatu, piali smo.
- To se nikad ne govori unapred, ali postoje ozbiljni izgledi i uslovi za relsaksaciju.
Učestvujući na panelu, Tabaković je podsetila da je inflacija na niskom i stabilnom nivou i a da je dinar tokm prošle godine oslabio za nešto više od pet odsto, kao i da su prekomerne dnevne oscilacije znatno ublažene.
----------------------------------
Ciljano otpuštanje 1,7 do 1,9 odsto
Kako će u praski biti primenjen Memorandumu sa MMF-om u kome se navodi se da će se broj zaposlenih u javnom sektoru ove godine smanjiti za pet odsto, od toga se očekuje da 2,5 odsto bude prirodni odliv, a ostatak ciljano otpuštanje, pitali su novinari.
–Neće taj procenat biti 2,5 odsto biće mnogo manji, iznosiće oko 1,7 do 1,9 odsto – odgovorio je premijer Vučić.
Prevedeno u brojke, to znači da će u javnom sektoru bez posla ostati oko 10.000 ljudi. To znači da premijer očekuje da mnogo više ljudi ode u penziju nego što će biti otpušteno.
Premijer inače ne očekuje da će ove godine doći do povećanja PDV-a, jer prihodi idu bolje od plana. Inače, u Memorandumu sa MMF-om navodi se da će „vlada razmotriti povećanje PDV-a”.
------------------------------------
Još razmatramo poskupljenje struje
Na pitanje „Politike” da li će struja poskupeti 1. aprila, premijer je odgovorio da će se tome tek razgovarati i sa EPS-om i sa MMF-om. Na konstataciju novinara da to piše u Memorandumu, koji je vlada potpisala, premijer je odgovorio:
– Zato i dolazi revizija u maju pa ćemo da vidimo šta ćemo. Piše u memorandumu i da je nivo deficita držimo više, a mi ga držimo niže.
Hoćete da kažete da Memorandum nije obavezujuć, pitali smo.
–Nisam to rekao. Dobićete obaveštenje blagovremeno. Vidim da me i u vašim novinama sve sami stručnjaci i analitičari kritikuju što sam umesto toga rekao da struja neće poskupeti do kraja grejne sezone. Pa četiri puta je veća potrošnja zimi nego leti. Ali, hoću da kažem da ni od koga neću da se krijem nego ću svaku meru da objasnim. Znate da ne izbegavam odgovore i to ste mogli da naučite od mene. Mislite li da ću to da krijem? Neću, nego ću ako bude trebalo izaći pred svima i reći da struja mora da poskupi zbog toga i toga toliko i toliko – kazao je Vučić.
Zašto to ne kažete sada, pitali su novinari.
Zato što se još nadam da ćemo moći da vidimo nešto da oko toga napravimo, odgovorio je.
Anica Telesković
----------------------------------
Vujović: Rast privrede od drugog kvartala
KOPAONIK – Negativna stopa rasta srpske privrede nastaviće se i u prvom kvartalu ove godina, a početak pozitivnog rasta očekuje se u drugom kvartalu i nastaviće se do kraja godine, izjavio je danas ministar finansija Dušan Vujović.
On je ocenio da će se polovinom ove godine deficit budžeta prepoloviti na oko 26 milijardi dinara.
„Očekujemo da će deficit polovinom godine biti oko 26 milijardi dinara, u odnosu na 55,7 milijardi dinara koliko je bilo očekivano”, rekao je Vujović u uvodnom izlaganju na Kopaonik biznis forumu 2015.
Vujović je naglasio da je reformski kurs vlade već počeo da daje rezultate i naveo da je fiskalni deficit u julu 2014. iznosio 8,8 odsto BDP-a, sa tendencijom daljeg rasta, a danas posle osam meseci je smanjen na 6,6 odsto BDP-a. Tanjug
----------------------------------
Tabaković: Ovo će biti godina za rešavanje loših kredita
BEOGRAD – Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da će ova godina za NBS, Ministarstvo finansija i banke biti ta u kojoj će se rešavati problem visokog udela nenaplativih kredita u Srbiji.
„Udeo nenaplativih kredita je visok, ali potencijalni gubici su u potpunosti pokriveni”, poručila je guvernerka na Kopaonik biznis forumu i dodala da je bankarski sektor likvidan.
Osnaživanje finansijskog sektora je, kako je kazala, i jedan od bitnih stubova u programu MMF-a.

(Foto Tanjug)
„Bilansi banaka će se procenjivati na način kako se to radi u EU, a uz pomoć najboljih revizorskih kuća, a u interesu stabilnosti sistema u Srbiji”, rekla je ona.
Govoreći o reformama, Tabaković je navela da Srbija ima pred sobom samo dva izbora - da uspe ili da uspe.
„Znamo koje mere bi trebalo da preduzmemo i nemamo prostora da im nalazimo mane”, rekla je Tabaković na Kopaonik biznis forumu. Tanjug

Kirbi: Nađite način da izvozite robu, a mlade ljude zadržite
KOPAONIK – Ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi ocenio je danas da Vlada Srbije preduzima mere za fiskalnu konsolidaaciju, ali je poručio da osim toga treba da se fokusira tako da se novac troši na mudar način, sto znači između ostalog i da se na taj način pospeši izvoz robe, umesto mladih ljudi.
„Čini mi se da vi najviše izvozite mlade ljude. Treba da nađete način da ih zadržite, a da drugu robu izvozite što više”, rekao je Kirbi na panelu „Prelivanje geopolitike na ekonomiju” na Kopaonik biznis forumu 2015.
Kirbi je, osvrnuvši se na evrospke integracije Srbije, kazao i da se sada dešavaju važni pregovori o proširenju.
On je primetio da Srbija nema dobre auto-puteve te da nas to sprečava da imamo veći izvoz.
„Ako hoćete da ga poboljšate izvoz, onda treba da imate dobre puteve”, rekao je Kirbi i rekao da je dobro što je Air Srabija ostvarila profit od 2,7 miliona evrfa, ali da se opet radi o milionima.
Vilhelm: Nema zamora od proširenja EU
Kopaonik – Ambasador Savezne Republike Nemačke u Srbiji Hajnc Vilhelm izjavio je danas da u Evropskoj uniji ne postoji zamor od proširenja, ali je ocenio da srpska vlada pominje priču o zamoru kao izgovor za nešto što nije urađeno.
Vilhelm je na panelu „Prelivanje geopolitike na ekonomiju” na Kopaonik biznis forumu 2015. istakao da nije ispravno verovati u postojanje zamora od proširenja Evropske unije, posebno kada je reč o zemljama zapadnog Balkana. „Postoji utaban put i konsenzus unutar EU da zemlje zapadnog Balkana postanu članice EU i to što je pre moguće. Očigledno je da neki uslovi moraju da se ispune, poput onih u vezi sa evropskim zakonodavstvom, ali imam neku vrstu utiska da srpska vlada pominje zamor kao izgovor za trenutnu situaciju u Srbiji”, rekao je Vilhelm.
On je objasnio da je reč o potpuno pogrešnoj percepciji viđenja stvari „da se za nešto što nije urađeno za izgovor koristi zamor od proširenja”. Tanjug
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


