Ponedeljak, 27.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nemačko-francuski hladan tuš za Kamerona

Nemačko-francuski hladan tuš za Kamerona
Ангела Меркел и Франсоа Оланд (Фото: Ројтерс)

Od našeg dopisnika

Frankfurt, Hajdelberg – Premda se britanskom premijeru Dejvidu Kameronu koliko prošle nedelje Nemačka činila kao glavni evropski prijatelj jer želi da se što pre da se reši otvoreno pitanje britanskog ostanka u Evropskoj uniji, juče je usledio „hladan tuš”. Prvog dana Kameronove diplomatske turneje po EU, u toku koje on namerava da ubedi evropske partnere da se zarad Britanije izmene osnivački ugovori EU, pariski „Mond” je otkrio da su francuski predsednik Fransoa Oland i nemačka kancelarka Angela Merkel dogovorili da evrozona uspostavi tešnje veze, bez promena Lisabonskog sporazuma.

Ovaj potez je očigledno povučen kako bi se Kameronu skresala diplomatska krila u njegovim ovonedeljnim nastojanjima da Brisel, Pariz, Berlin, Hag, Varšavu i Kopenhagen ubedi da bi trebalo reformisati EU, pa i njene osnivačke ugovore. Prema saznanjima „Monda”, na marginama prošlonedeljnog samita EU i država „Istočnog partnerstva” u Rigi najbliži saradnici dua „Merkland” (složenica sastavljena od prezimena Merkelove i Olanda) sastavili su dokument kojim se zagovara dalje napredovanje evrozone ka političkoj uniji zemalja EU koje su prešle na zajedničku valutu.

Ovaj ugledni francuski dnevnik ocenjuje da je to ogromno „ne, hvala” koje je duo „Merkland” uputio Kameronu, dok nemački dnevni list „Velt” ocenjuje da su ovim dokumentom „Berlin i Pariz pokazali crveni karton Kameronu”.

Kameron je planirao da ubedi ostatak EU da se za Britaniju umnogome izmeni Lisabonski sporazum – od slobode kretanja, preko prava državljana drugih članica EU da primaju socijalne beneficije do toga da London može da ne učestvuje u stvaranju još integrisanije EU.

Međutim, Berlin i Pariz očigledno imaju drugačije planove, iako se London poradovao kada je prošle sedmice čuo da Nemci žele da se što pre reši pitanje britanskog referenduma o ostanku u EU i da on bude održan već sledeće godine, a ne 2017. Merkelova i Oland su se usaglasili da se narednih godina u okviru evrozone u četiri oblasti izvrše reforme, „tako da one budu u skladu sa okvirom postojećih ugovora”. Nemačko-francuski duo predlaže da se reformiše ekonomska politika, potom ekonomska, poreska i socijalna povezanost, te finansijska stabilnost i upravljanje zajedničkom valutom.

Osim toga, oni ističu da su do kraja sledeće godine „neophodni dodatni koraci ka uspostavljanju političkog i institucionalnog okvira, zajedničkih instrumenata i pravne osnove” za reformu evrozone. Ovim dokumentom Berlin i Pariz ujedinjuju nemačko insistiranje na monetarnoj stabilnosti i francuske zahteve za veće investicije, a promene su tempirane tako da pomognu aktuelnim liderima na nacionalnim parlamentarnim izborima, koji bi u Nemačkoj i Francuskoj trebalo da budu održani 2017.

S ovim predlozima će „Merkland” izaći pred ostale lidere EU na junskom samitu, kada se očekuje i da Kameron izloži šta sve želi da bude promenjeno da bi on zagovarao opstanak Britanije u EU.

Nemačko-francuski duo ovim očigledno šalje poruku Kameronu da ni u kom slučaju ne odustaje od monetarne unije, ali i da se neće upuštati u promene osnivačkih akata i potom neophodna odobrenja nacionalnih parlamenata ili organizovanje nacionalnih referenduma. S druge strane, upućeni ukazuju da Merkelova i Oland ne žele da Britanija ode iz EU jer bi to značilo vetar u leđa evroskepticima širom EU, a naročito u Francuskoj, gde sve veću popularnost stiče Nacionalni front Marin le Pen, koja se zalaže za raspad postojeće EU.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.