Nikolić brani Dačića, Stefanović ga napada
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić na strani je Ivice Dačića u aferi s objavljivanjem snimaka iz 2008. i 2009. godine, na kojima su prikazani sastanci tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova sa Rodoljubom Radulovićem, zvanim Miša Banana. Da je to deo sudskog postupka u kome bi se dokazala njegova krivica i da je zbog toga osuđen, Nikolić bi se, kako kaže, pridružio onima koji ga osuđuju.
„A sve dok ga osuđuje javnost, a sam vrlo dobro znam kako to izgleda kad te osuđuje javnost, ja sam nekako na njegovoj strani”, kaže Nikolić.
Istovremeno, iz vrha Srpske napredne stranke (SNS) stižu potpuno drugačiji tonovi. Potpredsednik SNS-a Nebojša Stefanović kaže da danas i Pajtić i Dačić govore istu stvar, kao da su koalicioni partneri.
„I nije im problem što se Dačić sastao i družio sa Mišom Bananom, nego je problem što se to pojavilo u medijima”, ocenjuje Stefanović i poručuje da je „vreme da SNS pošalje jasan signal kakvu Srbiju želi i kako će to postići”.
Predsednik Srbije za sajt „Sputnjik” ističe još i da ne može da kaže da voli Ivicu Dačića.
„Ja ga ni ne mrzim, nemam razloga. Zašto bih ga voleo? Ali ne bih voleo da se to bilo kome desi. Ovo nije napad na njega zbog nekog poluživota, nemorala, ovo je nešto što treba da radi ozbiljna država… Policijska istraga nije za javnost. Kad to procuri u medije, onda je čovek već osuđen. Sad cela Srbija verovatno misli – pa vidiš ti ovo”, kazao je Nikolić.
Uz opasku da „voli samo SNS”, predsednik Srbije (koji je po preuzimanju dužnosti napustio SNS) objašnjava da bi možda u ovoj situaciji mogao biti i zadovoljan.
„Sa te strane bih mogao da kažem: ’E, dobro je – propašće jedna stranka!‘, ali ne mogu tako zato što je u pitanju čovek, porodica, pa i drugi ljudi koji su oko njega, koji su u toj stranci”, pojašnjava Nikolić svoje motive za odbranu Dačića.
On ne isključuje mogućnost da Dačić nije znao sa kim priča.
„Veoma je moguće da nije znao sa kim razgovara. Možda vi danas razgovarate sa nekim čovekom za kog će se kroz dve-tri godine ustanoviti da se danas bavio prodajem droge, oružja, a da vi o tome ništa ne znate i da se pojavi u društvu i da vas neko snima”, naveo je predsednik Srbije.
Stefanović pak u izjavi za Tanjug konstatuje da predsedniku Demokratske stranke Pajtiću nije problem što ti susreti (Dačića i Miše Banane) traju godinama, nego je problem da li će biti vanrednih parlamentarnih izbora ili neće.
Uz opasku da je „užasno koliko duplih aršina gledamo”, on kao primer navodi pisanje CINS-a i BIRN-a o kopu „Zapadna Tamnava”. Kako kaže, i kada takvo pisanje nije istinito, to su svejedno uvažene demokratske institucije, „a kada iste pišu o susretu Dačića sa Rodoljubom Radulovićem, onda su to institucije koje rade pod okriljem Aleksandra Vučića”. Kako ocenjuje, one inače o predsedniku SNS-a pišu sve najgore od svog postojanja.
Stefanović najavljuje i da će na sastanku Predsedništva SNS-a u petak zatražiti da se o svemu tome ozbiljno razgovara.
„Da li će biti vanrednih parlamentarnih izbora, o tome će odlučiti Vučić, predsednik stranke, ali mi hoćemo da pokažemo da Srbija može mnogo bolje napred, da može sa ozbiljnim, vrednim i poštenim ljudima da ima svoju budućnost”, kaže Stefanović. Potpredsednik SNS je sinoć, u gostima na TV Pink, zamoljen da komentariše ocenu predsednika Srbije, izjavio: „Moram da kažem da se duboko ne slažem sa tom ocenom”.
Zaštitnik građana Saša Janković reagovao je slično kao i Tomislav Nikolić. „Odgovornost ministra Dačića je jedno. To što se snimci službi koriste za medijsku diskreditaciju, a ne za procesuiranje, jeste tabloidizacija države”, napisao je Janković na svom tviter profilu povodom objavljivanja snimaka sastanaka vrha MUP-a za vreme mandata Ivice Dačića sa Rodoljubom Radulovićem.
U Srpskoj naprednoj stranci juče nisu hteli zvanično da komentarišu to što je Tomislav Nikolić podržao Ivicu Dačića. Jedan funkcioner koji nije hteo da ga imenujemo kaže da poštuje to što je rekao predsednik Srbije, ali da će konačan sud o ovom pitanju stranka doneti u petak na sednici Predsedništva.
„Podrška koju je dao predsednik Nikolić je više moralna. Premijer Vučić će staviti političku tačku na ovu aferu”, kaže funkcioner SNS-a.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da je podrška koju je predsednik Nikolić dao Dačiću načelna, jer se u javnosti olako iznose sudovi o toj aferi bez mnogo konkretnih dokaza.
„Od toga ne treba praviti politički spektakl. To što je Nikolić podržao Dačića u ovom slučaju ne menja odnos snaga između SNS-a i SPS-a. Odluku o sudbini vlade i koalicije donosi premijer Aleksandar Vučić”, naglasio je Vuk Stanković.
Da li Dačić za SNS i posle nove afere ostaje poželjan politički partner?
Podsećanja radi, i uoči raspisivanja vanrednih izbora održanih u martu 2014. Ivicu Dačića su tabloidi nedeljama razapinjali na naslovnim stranama. Jedan od razloga za održavanje izbora bile su afere vezane za lidera SPS-a, ali je posle prebrojavanja glasova Vučić opet pozvao socijaliste u vladu.
„Vučiću je tada iz taktičkih razloga odgovaralo da ima ministre socijaliste, pogotovo kada je trebalo smanjiti plate u javnoj upravi i penzije. Sada je sve veća mogućnost da budu održani izbori, tim pre što je o njima govorio najznačajniji politički akter u Srbiji – Aleksandar Vučić”, naglasio je Stanković.
Izvršni direktor Cesida Bojan Klačar pak ne očekuje nikakve radikalne posledice na srpski politički život posle objavljivanja snimaka sastanaka i ne veruje da će to ubrzati proces eventualnog raspisivanja vanrednih izbora.
Klačar je Tanjugu rekao da se svakako radi o neprijatnoj stvari i za samog Dačića i za njegov SPS, dodavši da se ipak radi samo o kratkoročnoj šteti stranci i da dugoročno ne očekuje da to ostavi loše posledice. „Mislim da to neće ubrzati proces raspisivanja eventualnih vanrednih izbora. Mislim da će ovo biti afera koja će da traje jedno kraće vreme i da će dinamika, što se tiče raspisivanja izbora, da ostane onakva kakva je planirana i pre nego što se ovaj snimak pojavio”, kaže Klačar.
Kada su pre oko dve godine Vučića pitali o Dačićevoj vezi sa članom Šarićevog narko-klana Rodoljubom Radulovićem, on je na RTS-u odgovorio da to nije pitanje ličnih odnosa.
„Cenim ga, ali nikada nismo iskazivali ni ljubav, ni simpatije, niti istorijska pomirenja kao neki drugi, niti je to naš posao. Naš posao je da ostvarimo ciljeve zbog kojih smo uspostavili ovakvu vladu. Vlada je postigla mnogo bolje rezultate nego prethodna vlada za četiri godine”, rekao je tada Vučić.
Dačić ima reputaciju izuzetno veštog političara koji je iz sličnih situacija uspevao da izađe kao pobednik. Odoleo je mnogim napadima za zloupotrebe, od kojih je najpoznatija bila afera „Kofer”, koja je nestala posle „istorijskog” dogovora Tadića i Dačića i čuvenog istorijskog pomirenja. Ivica Dačić doživljava politiku kao šahovsku simultanku protiv svih – i vlasti i opozicije. Njemu je jasno da posle izbora neće biti lako ostati u vladi jer se dosadašnja konstruktivna opozicija nada partnerstvu s naprednjacima. Za njih je to sasvim logično, jer bi eventualno loš rezultat socijalista otvorio Borisu Tadiću i Nenadu Čanku mogućnost za kvalitetnije pregovore s Vučićem.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Dačić: Tadiću snimci nisu služili za borbu protiv kriminala
Lider SPS-a Ivica Dačić kaže da je posle izjave bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića očigledno da su postojale parapolicijske snage koje su radile za jednu osobu, a da snimci na kojima su on i Rodoljub Radulović služe za ucenjivanje i izazivanje političkih potresa.
On je na konferenciji za štampu rekao da je bivši predsednik konačno priznao da je znao za snimke i pre nego što mu je (Dačiću) nudio koaliciju nakon izbora 2012. godine. „Rekao je da je za snimke saznao 2009, a meni sredinom 2012. nudi koaliciju. Tri godine posle toga priznao je da je znao za snimke, a nikada mi nije rekao ni reč o tome. Samim tim je priznao da snimci nisu služili za borbu protiv kriminala”, rekao je Dačić.
Naprotiv, dodao je, sve vreme su snimci služili za ucenjivanje, kao i sada što služe za izazivanje političkih potresa. „Sada je jasno da smo u državi imali parapolicijske snage koje su radile za jednu ličnost u državi, a ne državu, jer sam i ja bio deo države”, naglasio je Dačić upitavši kako je Tadić mogao da čuje za snimke na Savetu za bezbednost, čiji je i on bio član kao ministar policije.
S tim u vezi pomenuo je izjavu nekadašnjeg ministra odbrane Dragana Šutanovca putem „Tvitera” da ni on nije znao za snimke, a bio je član Saveta za bezbednost. „Očigledno da ja nisam bio na tom sastanku Saveta ili su te strukture obaveštavale samo određene članove”, primetio je Dačić naglasivši da mu je žao što po ko zna koji put mora da govori o sastanku s Radulovićem, te da namerava poslednji put da se obrati na tu temu jer je već odavno sve poznato. „Nisam nikada imao tajne sastanke, postojala su samo tajna praćenja”, konstatovao je Dačić poručivši da „nije idiot da u prisustvu policije” radi nešto nelegalno.
S tim u vezi je dvojicu policajaca upitao gde su bili tada, „Lazare, jesi bio prisutan, Aco, gde si sedeo”, a oba pripadnika MUP-a su potvrdila da su bila na sastanku i sedela na samo dva i po metara od njega. „Nisam znao da se vodi istraga protiv bilo kog od tih ljudi. Tek je dve godine kasnije podneta krivična prijava protiv Radulovića”, objasnio je on i dodao: „Sedam godina je valjda dovoljno vreme da se analizira priroda mojih kontakata i komunikacija. Očigledna je želja bila da se ja uvučem u ceo proces ne obaveštavajući me da se u mom okruženju nalazi za policiju sumnjivo lice, što je bila njihova obaveza. Ja sam time mogao da ugrozim bezbednosni sistem zemlje”, naveo je Dačić dodajući da Radulović nije bio u Beloj knjizi o organizovanom kriminalu kada se sve dešavalo. „Moji kontakti nisu bili tajni i svi ljudi u kabinetu predsednika Tadića znali su za to. Cilj svega je bilo da se uvučem u ovu priču kao i predsednik Crne Gore Milo Đukanović”, rekao je, ocenivši da je tu reč o trgovini političkim uticajem. „Neću više ni o bananama, jagodama i bilo čemu, to neka rade policija i tužilaštvo”, poručio je Dačić.
Tanjug
-------------------------------------------------------------------------------------------
Tadić: Nemam veze sa snimcima
Nekadašnji predsednik Srbije i predsednik Socijaldemokratske stranke Boris Tadić izjavio je juče na konferenciji za novinare da nema pojma ko je pustio snimke sastanaka vrha MUP-a za vreme mandata Ivice Dačića sa Rodoljubom Radulovićem i da to nema veze sa njim, te da je očigledno da se radi o sukobu unutar Vlade Srbije, „pošto niko ne bi smeo iz vladinih institucija da pusti taj snimak bez dozvole najviših funkcionera”.
Tadić je napomenuo da kao predsednik SDS-a neće učestvovati u toj debati, u kojoj, kako je naveo, režimski mediji pokušavaju da prebace pritisak i težište pažnje na opozicione stranke, kao i da mu ne pada na pamet da uđe u aktuelnu vladu. „Nema nijednog razloga da se kompromitujem učešćem u toj vladi, a još manje mi pada na pamet da menjam Dačića na funkciji na kojoj jeste”, istakao je Tadić.
Tadić je istakao i da nikada u životu sa Dačićem o bilo kakvom snimku i njegovoj vezi sa Radulovićem nije razgovarao. „Mislim da je najprljavije što može da insinuira jedan političar u Srbiji da implicitno optuži one koji su sada mrtvi, a mislim da je ta optužba upućena prema mom bivšem šefu kabineta (Miodrag – Miki Rakić), i to su radili neki njegovi saradnici iz stranke tokom proteklih 48 sati, što svedoči o moralnom karakteru ove vlade kojoj sam najoštrija opozicija”, poručio je Tadić.
Objasnio je da svaka služba bezbednosti u svetu snima one koji su sumnjivi, a da u ovom slučaju nisu snimali predstavnika vlade, već da je istraga bila zbog Radulovića. „Ako kojim slučajem predstavnici vlade dođu u kontakt sa onima koji su sumnjivi zbog nekog krivičnog dela, onda i predstavnici vlade i drugi građani po prirodnom mehanizmu bivaju snimljeni, i to je moj jednostavni odgovor”, naveo je Tadić, dodajući da je pitanje za nadležne da li je neko obaveštavao ili nije one koji su na snimku sa osumnjičenim.
Naglasio je da nije znao sa kim se predstavnici vlade sreću, već da je naknadno, na Savetu za nacionalnu bezbednost, dobio plan delovanja u borbi protiv organizovanog kriminala i šverca narkotika i u tom kontekstu bio informisan o postojanju raznih snimaka, ne samo tog snimka.
Prema njegovim rečima, svaka država štiti svoj integritet i bezbednost, legitimnim i legalnim metodama, a to je radila i naša država, po zakonu i u koordinaciji sa međunarodnim bezbednosnim institucijama. „Mi smo u tom trenutku bili država koja se potpuno iskreno i otvoreno borila protiv organizovanog kriminala, dobili smo najveće međunarodne kvalifikacije za to. Prvi put u novijoj istoriji od 2008. do 2012. godine Srbija je postala međunarodni učesnik u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala”, istakao je Tadić, navodeći da je kao predsednik države bio svom snagom tome posvećen. Tanjug
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


