Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Milanović uvredio Srbiju

Milanović uvredio Srbiju

ZAGREB – Hrvatski premijer Zoran Milanović je na konferenciji za novinare, povodom izbegličke krize koja u Hrvatskoj traje drugi dan, nazvao „muhom” Srbiju, koja se sa tim problemom suočava mesecima i kroz koju je prošlo gotovo 170.000 izbeglica.

Upitan da prokomentariše upozorenja iz Srbije zbog zatvaranja granica, Milanović je rekao: „Orao ne lovi muhe. Mi smo orao”.

Ministar Aleksandar Vulin upozorio je sinoć Hrvatsku da ne zatvara granicu i međunarodne puteve, istakavši da će Srbija u tom slučaju zatražiti zašititu pred međunarodnim sudovima.

„Želimo da upozorimo Hrvatsku i svaku drugu zemlju da ne dolazi u obzir zatvaranje međunarodnih puteva i da ćemo zaštitu svojih ekonomskih i svakih drugih interesa zatražiti pred međunarodnim sudovima”, rekao je Vulin Tanjugu.

Vulin je povodom najave da će Hrvatska zatvoriti granice rekao da Srbija neće plaćati cenu tuđe nesposobnosti.

Hrvatski premijer : Izbeglice idu dalje

ZAGREB – Hrvatski premijer Zoran Milanović izjavio je danas da Hrvatska više ne može podnositi toliki teret izbeglica dok drugi, kako je rekao, okreću glavu i najavio da od danas počinje primenjivanje nove metode, te pozvao EU da shvati da Hrvatska neće biti „hot spot”.

Nije rešenje, kaže, da ljudi ostaju u Hrvatskoj i da se Hrvatska pretvori u ono što u EU nazivaju 'hot spot', rekao je Milanović i objasnio:.

„To drugim rečima znači da bi Hrvatska bila sabirni centar izbeglica i migranata u Evropi. To se skriva pod tim imenom”,

Najavio je da će se od danas početi sa primenom nove metode prema izbeglicama, koje je nazvao ljudskim u odnosu na one koje primenjuje Mađarska, ali nije mogao detaljnije da govori o njima.

Foto Tanjug/D.S.

Hrvatska teret izbeglica više ne može i neće prihvatati, dok drugi okreću glavu od toga, proveravaju što se događa u Hrvatskoj po metodi 'brigo moja pređi na drugoga', rekao je Milanović na konferenciji za novinare.

On je rekao i da Evropa bira koga će uzeti, a koga ne.

„Ovo je ispod dna, ovo što rade neki koji ovu krizu pokušavaju iskoristiti sada. „Angela Merkel je pozvala ljude, i oni su sad nagrnuli. Hrvatska je u stanju primiti par tisuća građana”, rekao je Milanović.

Izbeglice su u Hrvatsku dobrodošle, kroz Hrvatsku mogu proći i ići dalje, jer je njihovo odredište sever Evrope. Ljudi se više ne mogu popisivati i smeštati, već se prelazi na plan B, rekao je i dodao da u ovom trenutku ne može konkretnije govoriti o tom planu.

„Ljudi koji dolaze neće se moći zadržavati u Hrvatskoj, osim da im damo vodu, hranu i zbrinemo ih ako su bolesni”, naveo je.

Tvrdi da granicu ne može nitko fizički zatvoriti ako ne gradi žičane ograde, a Hrvatska to neće činiti.

„Oni koji pozivaju na zatvaranje granice trebalo bi da objasne šta pod tim podrazumevaju. Zatvaranje graničnih prelaza nije zatvaranje granica”, rekao je Milanović te dodao da je ulazak ljudi u Hrvatskoj dnevno neuporedivo veći nego pre pola godine.

Premijer je, međutim, rekao da izbeglicama neće biti dozvoljeno da idu putevima.

Upitan da li će Hrvatska imati nerede na mađarsko-hrvatskoj granici, Milanović je odgovorio: „Ajde da i to vidimo"

„Sa Slovencima smo kontaktirali, s Mađarima ne. Mi smo znali da u jednom trenu to mora doći do Hrvatske, Slovenci nisu razmišljali dosad o tome. Ne vidim gde je problem da ljudi prođu kroz Sloveniju i Mađarsku”, rekao je Milanović i zapitao: „Zašto ne bi moglo, zato jer nisu dovoljno čisti?

Ako Nemačka ne vidi problem u tome, zašto Mađarska i Slovenija prave probleme, zapitao je ponovo hrvatski premijer.

Na granici Hrvatske i Mađarske 20 autobusa izbeglica

ZAGREB – Dvadesetak autobusa punih izbeglica stiglo je iz pravca Belog Manastira i Tovarnika na granični prelaz Baranjsko Petrovo Selo, uz mađarski granični prelaz Beremend.

Iz Tovarnika je u Zagreb, kako javlja N1, stigao voz sa izbeglicama, gde ga je dočekala interventna policija, koja ih prebacuje na Zagrebački velesajam gde je omogućen smeštaj više hiljada izbeglica.

U Belom Manastiru, gde je došlo do tuče između dve grupe izbeglica zbog čega je morala da interveniše policija, situacija je i dalje napeta.

Hiljade izbeglica na železničkoj stanici pokušavaju da se ukrcaju u autobus ili voz prema Zagrebu.

U Hrvatsku je do 9 časova ušlo14.052 migranta, a Ministarstvo zdravlja selektivno je proglasilo takozvano zeleno stanje pripravnosti, što znači 24-očasovno dežurstvo na pojedinim mjestima, objavio je MUP.

Sedam od osam graničnih prelaza prema Srbiji od sinoć je zatvoreno i, prema saopštenju MUP-a, ostaće zatvoreni do daljeg.

Istovremeno, na Bajakovu, jedinom otvorenom graničnom prelazu, stvaraju se kilometarske kolone.

Mađarska podiže ogradu i prema Hrvatskoj

BUDIMPEŠTA–Mađarska je tokom protekle noći počela da podiže ogradu i na granici sa Hrvatskom, kako bi zaustavila priliv izbeglica, a već je angažovala na stotine vojnika i policijaca na granici sa Hrvatskom, rekao je danas premijer Viktor Orban za lokalni radio.

„Mađarska ne može da očekuje bilo kakvu pomoć od Srbije, Hrvatske niti zapadne Evrope u rešenju izbegličke krize”, rekao je Orban za radio Košut.

Premijer Mađarske je rekao da će do kraja dana biti u potpunosti podignuta ograda na granici sa Hrvatskom u kritičnom delu dužine od 41 kilometra gde dve zemlje nisu razdvojene rekom.

„Moramo da sprovedemo iste mere koje smo preduzeli na granici sa Srbijom”, rekao je Orban dodajući da u ovom trenutku na podizanju ograde radi 600 vojnika, a da će danas biti angažovano još 500 kao i još 700 preko vikenda, preneo je Rojters.

Slovenija optužuje Hrvatsku zbog dolaska izbeglica

LjUBLjANA – Državni sekretar u slovenačkom Ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic optužio je danas Hrvatsku da postupa protiv propisa i evropskih pravnih tekovina jer navodno nekontrolisano prepušta izbeglice prema slovenačkoj granici, a neke od njih nije ni registrovala kako bi trebalo.

„Hrvatska namerava da sve migrante usmeri na slovenačku i mađarsku granicu, što nije u skladu sa pravilima EU i to će biti velik problem i izazov za Sloveniju”, rekao je Šefic, koji koordiniše grupu zaduženu za izbeglice.

Šefic je istakao da Slovenija ne može da otvori humanitarni koridor za izbeglice jer bi time kršila usvojena evropska pravila i jer na drugoj strani nema zemlje koja bi izbeglice, koji bi ušli u Sloveniju, primila, prenela je agencija Hina.

Po njegovim rečima, samo u Brežicama je do 14 časova utvrđeno da je pristigla 251 izbeglica, a slovenačka policija je za njih utvrdila da su preko noći nezakonito stupili u Sloveniju koja je deo šengenskog prostora.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.