Evropa ne može bez pomoći Amerike
Frankfurt, Hajdelberg – Dok se u Briselu očekuje da se danas lideri Evropske unije na vanrednom samitu i konačno dogovore o raspoređivanju 120.000 izbeglica, koji su sada u Italiji i Grčkoj, nemačka kancelarka Angela Merkel je juče rekla da za izbegličku krizu „nema rešenja preko noći”, ali da Evropa može da pronađe dugoročno rešenje otklanjanjem uzroka zbog kojih ljudi beže u druge zemlje, a ne podizanjem ograda.
Prema njenim rečima, EU bi trebalo da pošalje signale, kao što bi bila saradnja s Turskom u zaštiti spoljnih granica, ali i da rešava šire probleme, kao što je nedovoljna pomoć za izbeglice, zbog čega Sirijci napuštaju okolne zemlje.
Ona je juče u Berlinu zatražila i od SAD da se više angažuju u rešavanju izbegličke krize i prime veći broj izbeglica sa Bliskog istoka.
„Nije realno verovati da Evropa može sasvim sama, bez pomoći Amerike”, rekla je Merkelova na kongresu odbora njenog CDU u Berlinu, ističući da bi SAD mogle da prime više izbeglica iz Sirije, poboljšaju životne uslove u izbegličkim kampovima u Libanu, Jordanu i u Turskoj i bore se protiv uzroka izbeglištva ovih ljudi
Piše: Nenad Radičević
OPŠIRNIJE U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


