Han: Otvaranje poglavlja do kraja godine
„Na dobrom smo putu da otvorimo prva poglavlja sa Srbijom pre kraja godine”, istakao je evropski komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han u zaključku jučerašnje posete Srbiji i razgovora sa premijerom Aleksandrom Vučićem.
„Ono što sam danas video je inspirišuća poruka za sve zemlje. EU je odlučna da podrži Srbiju kao što je to učinila i prošle godine posle katastrofalnih poplava. Možete se osloniti na EU”, poručio je Han, komentarišući odnos naše države prema izbegličkoj krizi i dodao da je zahvalan građanima Srbije na „darežljivosti prema izbeglicama”.
Vučić je naglasio da su evropskom komesaru na sastanku, osim politike prema migrantima i odnosa u regionu, predstavljeni i ekonomski rezultati koje je zemlja ostvarila i da je baš zbog tog napretka loša vest i veliko opterećenje zatvaranje granica sa Hrvatskom.
„Mi smatramo da smo se u prethodnom periodu u svemu ili možda u najvećem delu ponašali na dobar i ozbiljan način i da smo zaslužili da prva poglavlja u pregovorima sa EU budu otvorena do kraja godine”, naveo je Vučić.
Odgovarajući na pitanja novinara o tome da u delu javnosti postoje tvrdnje kako će veliki broj izbeglih sa Bliskog istoka biti vraćen u Srbiju, Han je rekao da je to pitanje međunarodni, a ne samo evropski problem i da se kriza ne može rešavati tako što će se praviti razlika da li je neka zemlja članica EU ili ne.
„Srbija nije uzrok problema, već država koja je u tranzitu. Nijedna zemlja ne može biti ostavljena da sama preuzme teret. Problem može biti rešen samo ako svi radimo zajedno u duhu solidarnosti i podele obaveza”, poručio je Han i podsetio da je ovo najveća izbeglička kriza u Evropi od kraja Drugog svetskog rata.
Na tu konstataciju premijer Srbije je poručio da su oborene „teorije zavere, kako će u Srbiju biti vraćeno milion izbeglica”. Vučić je dodao da je Srbija još ranije podržala evropski sistem kvota za prihvat izbeglih sa Bliskog istoka. Predsednik vlade dodao je i da je zahvalan EU „ne samo na pomoći u novcu koja nikada nije beznačajna nego i u znanju i mnogo čemu drugom” i da se nada će se takva saradnja nastaviti.
Vučić i Han razgovarali su u vili „Bokeljka”, a prethodno su obišli prihvatni centar za izbeglice u Šidu. Tom prilikom evropski komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju naveo je da su šefovi država i vlada zemalja EU odlučili o daljem delovanju i da će najvažniji koraci biti da se ojačaju spoljne granice i uspostave „hot-spotovi”, mesta na kojima će biti registrovani izbegli.
N. B.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


