Utorak, 07.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Uspavanko se vratio u Srbiju

Uspavanko se vratio u Srbiju

 Mrki medved Uspavanko, koji je poslednjih godinu i po dana proveo u prihvatilištu za mladunce u Rumuniji, vratio se u Srbiju: pušten je ovog jutra na slobodu u Mojstirsko-draškim planinama jugoistočno od Tutina.

Podsećamo, reč je o jednom od tri naša medveda koji su kao mladunci od tek nešto više od mesec dana u martu prošle godine pronađeni u neposrednoj blizini Tutina i koji ne bi mogli da prežive da ih ljudi nisu zbrinuli.

– Medved je pušten u istočnom delu Mojstirskih planina, nekoliko stotina metara od mesta gde mu je početkom prošle godine u krivolovu ubijena majka – objašnjava za „Politiku” docent dr Duško Ćirović sa Biološkog fakulteta, inače član nacionalnog Tima za medvede i jedan od onih koji su učestvovali u akciji spasavanja mečića, ali i danas u sprovođenju povratka sada odraslog mužjaka u Srbiju.

Uspavanko izlazi iz kaveza (Foto Ministarstvo poljoprivrede i životne sredine/Grupa za sprovođenje CITES konvencije)

Uspavanko, koji je sa tri meseca imao sedam kilograma, danas ima oko 19 meseci i težak je 70 kilograma.

– Nestao je u šumi samo nekoliko sekundi pošto smo podigli vrata na kavezu u kojem je donet iz Rumunije. Ovde ima dovoljno hrane i nadamo se da će se snaći – kaže za „Politiku” Pavle Jovanović, rukovodilac Grupe za sprovođenje CITES konvencije Ministarstva poljoprivrede.

Brigu o Uspavanku i njegovim sestrama Tari i Histeriji pretprošle zime preuzeli su Tim za medvede, Grupa za sprovođenje CITES konvencije Ministarstva poljoprivrede, ali i mnoge druge institucije. O mečićima u proleće prošle godine brinuli su radnici Zoološkog vrta na Paliću, a u maju 2014. prebačeni su u rumunsko prihvatilište. Danas su mrkog medveda dočekali i predstavnici Srbijašuma i policije, koji su takođe učestvovali u akciji spasavanja mečića pre gotovo dve godine. Za Uspavanka je procenjeno da može da se vrati u Srbiju, pa je organizovan i njegov povratak u rodni kraj. Na žalost, jedna od dve ženke u međuvremenu je stradala u rumunsko prihvatilištu, dok kod druge postoji problem sa mikročipom na osnovu kojeg se utvrđuje identitet medveda kao i zemlja iz koje potiče.

Krivolovci odgovorni za ubistvo mečke koja je za sobom ostavila tri mečeta nesposobna za život, ni posle gotovo dve godine nisu pronađeni.

Stručnjaci i nadležni koji su pomagali u spasavanju medveda i danas ga dočekali (Foto Ministarstvo poljoprivrede i životne sredine/Grupa za sprovođenje CITES konvencije)

Inače, populacija mrkog medveda u našoj zemlji poslednjih poslednjih decenija drastično je smanjena i procenjuje se da danas na teritoriji Srbije ima između 70 i 100 primeraka ove vrste medveda.

 

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.