Ekološki na onom svetu
Došlo je vreme da se ekološki mora ne samo živeti nego i umreti i počivati u grobu. Makar u SAD, zasada. No, ni konzervativnija Evropa verovatno neće previše kasniti u ovoj smrtno važnoj stvari.
U najbogatijoj zemlji sveta postoji Društvo za zelene pogrebe koje propagira sahranjivanje koje se može smatrati ekološkim. Prvo „zeleno” groblje nastalo je u Južnoj Karolini pre devet godina. Sada ih ima u devet američkih država. A samo ove godine nastalo je novih 25 grobalja. Ukratko, ovo društvo postaje pravi pokret.
„Zelena” groblja se nalaze, uglavnom, u šumama. Tela mrtvih se „zapakuju” samo u tekstil, grobovi su od grubog, malo ili nimalo obrađenog kamena. Propagatori takve ideje govore da se radi o „povratku prirodi”.
„Telo se vraća u zemlju da bi se nastavio kružni tok života”, izjavio je serveru www.livescience.com Mark Haris, aktivista Društva za „zelene” pogrebe i autor knjige o „zelenom” sahranjivanju. Takva „obrada” mrtvih, kako on kaže, štedi prirodu. „Godišnje se u Americi potrošitoliko materijala na mrtvačke sanduke i ostale potrepštine oko pogreba da bi to bilo dovoljno za gradnju novog mosta Golden Gejt (čuveni most u San Francisku, dugačak 2,7 kilometara, prim. M. L.)”, kaže Haris.
Pomenuto društvo navodi da se u približno 22.000 grobalja u SAD godišnje potroši na mrtvačke kovčege, urne i grobove preko 70.000 kubnih metara plemenitog drveta, više od 100.000 tona čelika, preko 3.000 tona bakra i bronze i više od milion i po tona betona.
Novi način večnog počinka, kao apsolutni zeleni i istorijski hit, lansira floridski preduzimač Džeri Norman, vlasnik firme Neptun sosajti. On je nedavno počeo da gradi groblje na nekoliko kilometara od Majamija i to smerom od obale ka moru. Ili, sasvim precizno, na morskom dnu.
Da, na morskom dnu, u najdubljem miru. Groblje će biti koncipirano kao antičko mestašce, s palatama, stubovima, trgom, amfiteatrom, kipovima...Klijenti će tu moći da polože urne s pepelom svojih preminulih. I to za bagatelnih 1.500 dolara po urni... Pa, ko voli nek izvoli. Ponuda važi za strance, kojima je prepuna najturističkija američka država.
M. L.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


