Platinasti minuti za spas pacijenta
Subotica – Svakog trećeg dana u proseku vozilo Hitne pomoći iz Subotice na Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici prenese pacijenta sa akutnim infarktom miokarda. Za oko sat vremena od prvih tegoba on je već na operacionom stolu spreman za ugradnju stenta.
Podatak o 124 pacijenta koja je ovdašnja služba hitne medicinske pomoći prošle godine prevezla u drugi zdravstveni centar da bi im na vreme bila pružena pomoć, tek je delić slike o problemima Subotičana. Pacijenti sa ostalim tipovima infarkta bivaju zbrinuti u subotičkoj Opštoj bolnici.
– Opšti utisak je da je stanovništvo sve bolesnije i da nam se ljudi javljaju kada je bolest u poodmakloj fazi. Neprestano raste broj intervencija koje obavljamo i u ambulanti i na terenu. Subotica je star grad. Veliki broj građana starijih od 65 godina utiče na broj poziva „hitnoj”, ali takođe i činjenica da su ljudi pod stresom da obezbede posao i zaradu, pa se ne javljaju na vreme lekaru. Znaju da kod nas moraju biti zbrinuti i da ovde nema ni redova, ni čekanja, ni zakazivanja – kaže za „Politiku” primarijus dr Kornelija Jakšić Horvat, načelnica Službe hitne medicinske pomoći.
Ono što lekari primećuju jeste i da više nema „špiceva” kao što su bile vikend noći. Sada nema pravila, pa noć između ponedeljka i utorka ponekad donese više povređenih ili pacijenata koji se javljaju sa različitim tegobama.
Kada neko pozove „194”, to je obično trenutak kada je njegovo zdravlje ugroženo u meri da je neophodna brza reakcija lekara. Dr Jakšić Horvat kaže da se više ne govori o zlatnom satu kao vremenu u kojem treba da se stručno pomogne pacijentu, već o platinastim minutima. Uz stručnost brzina reagovanja je ovde izjednačena sa uspehom intervencije.
– U Službi radi osmoro specijalista urgentne medicine, imamo četvoro na specijalizaciji, ukupno 22 lekara, a po sistematizaciji nam nedostaje troje. Ambulanta nam je savremeno opremljena, ali naš najveći problem je naša mobilnost. Mi 24 časa tokom čitave godine sa 15 vozila pokrivamo teren u prečniku od 50 kilometara. Imamo dve ekipe koje su stalno na terenu i naša vozila se koriste daleko iznad granice amortizacije. Ponekad i tokom smene menjamo vozila – ističe dr Jakšić Horvat.
Služba hitne medicinske pomoći smeštena je u centru grada, u staroj stambenoj kući, i to je još jedan od problema. Nema prostora za garaže, vozila su stalno na otvorenom, zbog čega se osetljiva medicinska oprema stalno unosi i iznosi iz ambulante. U nekoliko navrata je bilo planirano da se izmeste iz ovog objekta, da bi na kraju bilo predloženo rešenje da im se otvori prolaz i na drugu, paralelnu ulicu, što bi olakšalo kretanje. Iako je rok istekao prošle godine do sada ništa nije urađeno.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


