Četvrtak, 18.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Svođenje balkanskih računa

Aleksandar Vučić se sastao sa Bakirom Izetbegovićem, a potom i Kolindom Grabar Kitarović i najavio da će Beograd raditi na poboljšanju odnosa sa BiH i Hrvatskom
Svođenje balkanskih računa
Александар Вучић и Колинда Грабар Китаровић у Мостару (Фото Танјуг)
Премијер Вучић дарује хрватску председницу промотивним поклонима са нашег штанда на сајму у Мостару (Фото Танјуг/Т.В.)

Odnosi Srba i Bošnjaka kičma su opstanka zapadnog Balkana, a jedan od zadataka Beograda biće i brže razvijanje dobrosusedskih odnosa sa Hrvatskom. To su glavne poruke koje je premijer Aleksandar Vučić uputio iz Mostara, gde se juče sastao sa predsedavajućim Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem, a potom i s hrvatskom predsednicom Kolindom Grabar Kitarović, prvi put posle oštrih javnih reakcija u regionu zbog haških presuda Karadžiću i Šešelju,  hrvatske blokade Srbije za otvaranje pregovaračkog poglavlja 23 i poigravanja Oreškovićeve vlade Jasenovcem, zbog čega Srbi i Jevreji odbijaju da odu ove godine na zvaničnu komemoraciju žrtvama ustaških zločina iz perioda NDH.

Predsednik Vlade Srbije prisustvovao je otvaranju 19. Međunarodnog sajma privrede u glavnom gradu Hercegovine, koji je ovom prilikom pretvoren u regionalno diplomatsko i privredno stecište. Posle obilaska te manifestacije Vučić se i sastao s Izetbegovićem.

Aleksandar Vučić
Prošlost mora da se sagleda iz svih uglova tako da Bošnjaci uđu u srpske cipele, a mi Srbi u bošnjačke

„Srbi i Bošnjaci imaju zajedničku budućnost tamo gde su vekovima živeli. Srbi sa mnogim narodima dele granice, ali sa Bošnjacima živimo zajedno i u Srbiji i u BiH i tako će morati da bude. Ponašaćemo se ozbiljno i odgovorno, čuvaćemo mir i pravo na budućnost svakog deteta. Zaključak obojice, a Bakir može da me demantuje, to je da u narednom periodu intenziviramo kontakte, razgovore, dijalog”, naglasio je Vučić. Premijer Srbije je poručio i da prošlost mora da se sagleda iz svih uglova, tako da „Bošnjaci uđu u srpske cipele, a mi Srbi u bošnjačke”. Vučić je rekao i da je ponosan što u Srbiji niko ne razbija table sa latiničnim natpisima, uz napomenu da bi državni organi, ako bi se to i desilo, „u sekundi” osudili i kaznili počinioca.

Predsedavajući Predsedništva BiH je kazao da je prošlost „bila kakva je bila” i da se na nju ne može da uticati, ali da na budućnost može. „Mi smo spremni da probamo da intenziviramo dijalog Srbije i BiH, Srba i Bošnjaka. Treba da razumemo i uvažavamo jedni druge, da uvažavamo istinu i presude međunarodnih sudova”, istakao je Izetbegović.

Bakir Izetbegović
Srbija se s pravom seća zločina tokom Drugog svetskog rata i osnivanja Nezavisne države Hrvatske. I treba da se seća i ne sme da zaboravi, kao što ćemo se i mi zauvek sećati nekih stvari

On je dodao da se Srbija „s pravom seća zločina tokom Drugog svetskog rata i osnivanja Nezavisne države Hrvatske”. „I treba da se seća i ne sme da zaboravi, kao što ćemo se i mi zauvek sećati nekih stvari, ali to ne treba da bude prepreka za stvaranje boljih odnosa”, naveo je Izetbegović.

Upitan da li će BiH odustati od tužbe protiv Srbije, predsedavajući Predsedništva BiH je kazao da on nije taj koji pokreće tužbu ili odlučuje da li će se od nje odustati. „Mi još nemamo neki novi dokaz koji bi vodio stvari ka tom smeru. Ako ga bude, tada ćemo o tome razgovarati. Ali niko do tada nema prava da odustaje od tužbe, a uloga sudova je da donesu presudu ukoliko nema dogovora. Ne treba da bude ljutnje jer su neki pojedinci i režim uradili nešto pre 25 godina. To je način da se skine odgovornost i hipoteka sa celog naroda”, kazao je Izetbegović.

Smirenju napetosti u međudržavnim odnosima nada se i Kolinda Grabar Kitarović. Bosanskohercegovački portal „Kliks” izveštaj o njenom sastanku sa Aleksandrom Vučićem naslovio je rečima: „Tihi razgovori u bašti restorana”. Agencija Hina objavila je da su ti razgovori trajali desetak minuta, da je bilo reči o poboljšanju odnosa Srbije i Hrvatske, ali ne i o pregovorima zvaničnog Beograda oko ulaska u EU, a ovu informaciju novinarima je kasnije potvrdila i Kolinda Grabar Kitarović.

Kolinda Grabar Kitarović
Odnosi Srbije i Hrvatske nisu tako napeti kao što se čine. Postoji retoričko sučeljavanje. Bitno je razumevanje i kako urediti zemlju da ona bude i za većinski narod, ali i sigurna za manjine

„Verujem da ćemo dobrosusedske odnose naših zemalja razvijati brže i uspešnije. Mislim da je takvu nameru iskazala predsednica Grabar Kitarović, kao što sam je u ime Vlade Srbije iskazao i ja”, poručio je Vučić.

Kolinda Grabar Kitarović je naglasila da veruje kako odnosi dve zemlje „nisu tako napeti kao što se čine”. „Postoji retoričko sučeljavanje. Bitno je razumevanje i kako urediti zemlju da ona bude i za većinski narod, ali i sigurna za manjine. Uopšteno, bio je to prijateljski, državnički razgovor o međusobnoj odgovornosti za stabilnost naših država i razvoj prijateljskih odnosa, kao i za stabilnost na širem području jugoistoka Evrope”, rekla je hrvatska predsednica.

Kolinda Grabar Kitarović je navela i da je u poslednjih godinu dana bilo poteškoća koje treba premostiti i najavila da će naredni sastanak lidera procesa „Brdo Brioni” biti održan u maju u Sarajevu. „Imali smo izbore, pa je retorika bila malo jača. Nadam se smirenju napetosti i da ćemo se zajedno suočiti s bezbednosnim problemima. Iznenađena sam i u Hrvatskoj podelom i ideologizacijom svakog aspekta života”, rekla je Kolinda Grabar Kitarović, ocenivši da je u ovom delu jugoistočne Evrope u poslednjih 20 godina postignut veliki napredak, ali da je bilo i perioda kad se vraćalo unazad.

Vučić: Hoćemo razmenu sa svim delovima BiH

Agencije izveštavaju da je prethodno na svečanom otvaranju sajma u Mostaru Aleksandar Vučić pozvao državnike i privrednike da se među susedima ostvare bolji odnosi i rekao da bi voleo „kada bi privreda bila ta koja bi zemlje regiona više zbližila”.

„Ne stidimo se regiona, već se ponosimo što mu pripadamo. Nema potrebe da naši ili vaši kamioni stoje po četiri-pet dana na granici Srbije i BiH. Politika će dati svoju konačnu ocenu, ali bismo svi mi dobili većim i snažnijim integracijama”, poručio je Vučić i naveo da je BiH za Srbiju treća izvozna destinacija, ali i četvrti spoljnotrgovinski partner i da postoji stalni rast u razmeni.

Vučić je rekao da bi želeo i da trgovinska razmena ne bude vezana samo za Republiku Srpsku već da konstantno raste sa svim delovima BiH jednako.

Sastanci sa Čovićem, Ivanićem, vladikom Grigorijem…

Prilikom posete Mostaru, Aleksandar Vučić je razgovarao i sa hrvatskim članom Predsedništva BiH Draganom Čovićem i sa srpskim članom tog tela Mladenom Ivanićem, ali i sa predstavnicima lokalnih Srba i SPC.

Premijer Srbije je istakao je da je sa Čovićem imao „otvorene i dobre razgovore” o odnosima Srbije i BiH, regionu, kao i odnosima srpskog i hrvatskog naroda. Čović je naglasio da očekuje „spuštanje tenzija” između BiH i Srbije i da ne vidi nijedan razlog da „sve naše zemlje u okruženju, Hrvatska, Srbija, Crna Gora, ne grade dobre odnose, jer bez toga nema stabilnosti u BiH”.

Sa Mladenom Ivanićem Vučić je razgovarao i o položaju Srba. Ivanić je ocenio da odnosi Srbije i BiH nikada nisu bili u problemima, jer u ime BiH „mogu da govore samo tri člana predsedništva zajedno”. „Bakir Izetbegović je imao vlastite stavove, i to nisu stavovi BiH. BiH smatra da u Srbiji ima dobrog i korektnog prijatelja”, rekao je Ivanić, koji je dodao da je u 2015. bilo mnogo negativnih i bezrazložnih stavova iz BiH prema Srbiji, navodeći kao primer napad na Vučića u Srebrenici, otkazivanje posete Tomislavu Nikoliću zbog Nasera Orića, ali i „držanje lekcija Srbiji povodom poslednjih presuda”.

Aleksandar Vučić je juče u Mostaru razgovarao i sa episkopom zahumsko-hercegovačkim i primorskim Grigorijem oko pomoći Vlade Srbije u izgradnji Saborne crkve u Mostaru. Premijer se susreo i sa predstavnicima Srba koji danas žive u Mostaru i sa njima govorio o položaju srpske zajednice u Hercegovini, najavivši da će im zvanični Beograd dati podršku u oblasti poljoprivrede.

Komentari13
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.