MMF nastavlja da pomaže Srbiji
VAŠINGTON – Srpska delegacija, koju predvode guverner Narodne banke Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Dušan Vujović, sastala se u Vašingtonu sa predstavnicima Međunarodnog Monetarnog fonda koji su najavili nastavak podrške Srbiji u spovođenju dogovorenih mera.
Sastanak je održan u okviru prolećnog zasedanja ove finansijske institucije i Svetske banke.
Analizirano je sprovođenje strukturnih reformi koje su sastavni deo Programa stend-bajaranžmana iz predostrožnosti, potpisanog u februaru 2015. godine., navodi su u saopštenju.
U uvodnoj reči, Vujović je rekao da „prolazimo kroz seriju veoma fokusiranih sastanaka na kojima profesionalno i uz veliko međusobno uvažavanje, pronalazimo najbolje načine da se savladaju izazovi tranzicionog perioda u kojem se Srbija nalazi”.
On je ocenio da je saradnja vlade Srbije i predstavnika misije MMF uspešna na svim poljima.
Šef delegacije MMF Džejms Ruf rekao ije da su pozitivne ocene koje je Srbija dobila vidljivim unapređenjem ekonomske slike veoma ohrabrujuće i posebno naglasio da primetno jačanje investicija u privatnom sektoru to najbolje potvrđuje.
Uspešnom primenom Programa, postalo je jasno da on ima veliki potencijal za uspešno kompletiranje tranzicije i zbog toga će, ova međunarodna finansijska institucija, nastaviti da pruža savetodavnu i tehničku podršku Vladi Srbije, rekao je Ruf.
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, podsetila je da su makroekonomska stabilnost i sposobnost da Srbija održivom ekonomskom politikom u rokovima dospeća servisira sve svoje obaveze, najbolja garancija investitorima za sigurno ulaganje.
Uprkos fiskalnoj konsolidaciji, imamo pojačanu kreditnu aktivnost, što doprinosi oživljavanju privredne aktivnosti i smanjenju nasleđnih neravnoteža, rekla je Tabaković.
Ona je izrazila zadovoljstvo kooperacijom međunarodnih finansijkih institucija u realizaciji programa refrmi i zahvalila se na podršci koju Srbija dobija u definisanju odgovora na izazove koji još predstoje.
Vujović je, sumirajući postignute rezultate, osvrnuo na ključne strukturne reforme, rekao da Vlada Srbije kontinuirano radi na sprovođenju svih dogovorenih mera u okviru aranžmana iz predostrožnosti.
Vujović je naglasio da su rezultati u preokretanju dinamike bruto društvenog proizvoda, sa negativnog na pozitivan rast u 2015.godini i primetno podizanje očekivanih stopa rasta u ovoj i narednoj godini, jasan pokazatelj da je Srbija dobro definisala program reformi i uspešno nastavlja daa sprovodi započete strukturne reforme.
„Ponosan sam na rezultate u smanjenju fiskalnog deficita koji su ostvareni i boljom naplatom poreskih prihoda i smanjenjem rashoda”, rekao je Vujović.
Prema njegovim rečima, za Srbiju sada najvažnije je rešenje statusa preduzeća u restruktuiranju, unapređenje efikasnosti javnih preduzeća i racionaizacija javnog sektora.
To će biti glavni prioriteti za novu vladu čije formiranje se očekuje mesec dana nakon izbora, rekao je Vujović, prenosi Fonet.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


