Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Slike Nikole Žigona u Užicu

Slike Nikole Žigona u Užicu
Средњошколке пред сликом Николе Жигона (Фото С. Јовичић)

Užice –  Slikar Nikola Žigon izložio je ovih dana svoja dela u Gradskoj galeriji u Užicu. Posle niza izložbi po svetu i uspešnog jesenjeg predstavljanja njegovog novog ciklusa dela u beogradskom Paviljonu „Cvijeta Zuzorić”, ovaj umetnik, čije je slike otkupilo više nemačkih muzeja kao i privatnih kolekcija širom Evrope i Amerike, predstavlja se sada i užičkoj likovnoj publici.

Pažnju na ovim delima velikog formata privlači bogat kolorit i igra boja kojom umetnik putuje kroz vreme. Tu su slike pod nazivima „Odisejeva putanja”, „Povratak na Itaku”, „Nemejski lav”, „Mlečni put”, „Arijadnina nit” i druge.

„Nikolina umetnost ne želi da obmanjuje svet, jer ni on samog sebe ne želi da obmanjuje”, napisala je istoričar umetnosti Milena Marjanović, dok Danijela Purešević u katalogu za izložbu ističe da Žigonove slike u ovom ciklusu, od 2013. godine naovamo, stiču sve izraženije južnjačke uplive, koji donose tople boje, snažnije kolorističke namaze. „Žigon počinje da objedinjuje dve vlastite prirode: severnjačku, germansku, i onu 'topliju' i impulsivniju slovensku i mediteransku”, navodi Danijela Purešević.

Rođen u Ljubljani, u umetničkoj porodici, Nikola Žigon je diplomirao na beogradskom FLU, i na početku stvaranja se bavio crtežom, video-artom i umetničkim instalacijama. Kratko je živeo u Parizu, gde se potpuno posvećuje slikarstvu i pronalazi svoj likovni izraz: lirsko stanje duše i umetničke dileme su pretočene u sliku. Postaje 2002. član prestižne „Prom galerije” u Minhenu, narednih godina izlaže u tom bavarskom gradu dva puta, pa u Portugalu, Beogradu, Milanu, Dubaiju i drugde. Živi i radi u Beogradu.

 Njegova dela su izazvala pažnju ljubitelja umetnosti u Užicu. Uz redovne posetioce programa galerije, sve više je mladih koji dolaze da vide Žigonove slike. Tako smo prilikom razgledanja izložbe zatekli učenike užičke Tehničke škole „Radoje Ljubičić” koji su nam rekli da su slike izuzetne.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.