Afričke avanture srpskih mirovnjaka
U Africi se trenutno nalazi tačno sto pripadnika Vojske Srbije, od kojih 87 nose plave šlemove, odnosno nalaze se u mirovnim misijama UN, dok je preostalih 13 u misijama Evropske unije. Najveći angažman na ovom kontinentu, i do sada jedan od najvažnijih, jeste u Centralnoafričkoj Republici gde se nalaze vojna bolnica, vojni posmatrači i štabni oficiri, ukupno 72 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Osmoro mirovnjaka iz Srbije angažovano je u misiji UN u Kongu na zadacima medicinske evakuacije vazdušnim putem i na štabnim poslovima. U Liberiji se nalaze četvorica, a u Obali Slonovače trojica vojnih posmatrača.
Najveća afrička avantura srpskih mirovnjaka svakako je ona u misiji UN MINUSCA u Centralnoafričkoj Republici. Vojna bolnica nalazi se u centru glavnog grada Bangija, klima je tropska, namirnice za hranu se strogo kontrolišu, a pije se isključivo flaširana voda.
Rizik od zaraznih bolesti je visok, posebno od malarije, denga i lasa groznice. Jedna doktorka sa VMA podlegla je malariji, i to po povratku u Srbiju. Ipak, potencijalno veći rizik je bezbednosna situacija: ranije zaraćene muslimanske i hrišćanske paravojne formacije raspale su se na više frakcija i svaka od njih želi da kontroliše „svoju” teritoriju, na kojoj uspostavlja paralelnu vlast, što otežava mirovni proces.
U Centralnoafričkoj Republici angažovane su UN i EU, ali je na terenu svima jasno da je reč o francuskoj zoni interesa, što se vidi i iz stava francuske vojske koja je tamo prisutna, ali i iz odnosa lokalnog stanovništva prema njima.
Stopa kriminala u Bangiju je visoka, krađe su učestale kao i otmice zbog otkupa. Povrh svega, dešava se i da lokalno stanovništvo nekog iskasapljenog jednostavno ostavi pred vratima vojne bolnice.
Naši vojni medicinari zbrinjavaju pripadnike civilne, vojne i policijske komponente misije UN, uglavnom se radi o hirurškim intervencijama, saniranju povreda nanetih vatrenim i hladnim oružjem, zbrinjavanju povređenih u saobraćanim nesrećama i lečenju obolelih od infektivnih bolesti.
„Plavi šlemovi” iz Srbije mogu se smatrati veteranima misije UN u Kongu MONUSCO u kojoj učestvuju od 2003. godine, na zadacima medicinske evakuacije vazdušnim putem i štabnim poslovima. Prevoz sanitetskim avionima često je jedina nada za povređene ili obolele pripadnike snaga UN, a ovi letovi se ponekad sprovode i do medicinskih ustanova u okolnim zemljama. Kada generalni sekretar UN dolazi da obiđe ogroman kontingent plavih šlemova u Kongu, pripadnici saniteta VS se po službenoj dužnosti nalaze u njegovoj medicinskoj pratnji, pa su tako nedavno obezbeđivali Ban Ki Muna.
Osim u „plavim šlemovima” UN, pripadnici Vojske Srbije angažovani su i u misijama EU u Africi. Dok su mirovnjaci UN angažovani na zadacima održavanja mira, EU uglavnom sprovodi takozvane trening misije (European Union Training Mision). Reč je o obuci lokalnih snaga bezbednosti, a u okviru tih misija postoji medicinska komponenta u kojoj su vojni medicinari iz Srbije poželjan partner zbog velikog iskustva.
Tako se osim pomenutih mirovnjaka u vojnoj bolnici pod okriljem UN u Centralnoafričkoj Republici nalazi i četvoro medicinara pri misiji EUTM RCA. U misiji EUTM Mali angažovan je tročlani medicinski tim u okviru nemačkog kontingenta. Prilikom nedavnog terorističkog napada na štab ove misije u Bamaku pripadnici VS nisu bili ugroženi jer su se tada nalazili u Koulikoru, mestu udaljenom 60 kilometara od prestonice ove države.
U Somaliji, u Mogadišu, deluje misija EUTM Somalija u kojoj je i šestoro pripadnika VS, koji su osim u medicinskom timu angažovani i na štapskim poslovima. U ovoj zemlji, čije su institucije urušene već dvadesetak godina, poseban problem su pirati koji otimaju brodove u Indijskom okeanu, često i daleko od obale.
Kako bi se povratila bezbednost plovidbe na ovom važnom pomorskom putu, EU je pokrenula operaciju „Atalanta”. U njoj su trenutno angažovana četvorica pripadnika Vojske Srbije, trojica u komandi misije u Nortvudu u Velikoj Britaniji, dok se jedan nalazi na nemačkom vojnom brodu „Bajern” u Indijskom okeanu. Tim srpskih specijalaca već je bio angažovan na zaštiti broda Svetskog programa za hranu, a uskoro će na istovetan zadatak u okviru operacije „Atalanta” krenuti nova grupa pripadnika Vojske Srbije.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


