Nedelja, 07.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Poginuo srpski alpinista

Dvoje naših planinara povređeno na usponu u Julijskim Alpima
Poginuo srpski alpinista
Илустрација (Фото ГССС)

Srpski alpinista Aleksandar Dž. (30) poginuo je u subotu prilikom planinarenja u Julijskim Alpima u blizini slovenačko-italijanske granice, dok su njegove kolege A. P. (28) i Maja Đ. (28) povređeni i nalaze se u italijanskim bolnicama.

Nastradali, za koga mediji navode da je iz Čajetine, i dvoje povređenih bili su u grupi od 12 srpskih alpinista iz Planinarskog saveza Srbije i Planinarsko-skijaškog kluba „Kopaonik” iz Beograda. U petak su stigli u podnožje Alpa, a u subotu krenuli u osvajanje Kumina, planine čiji se vrh nalazi na 2.587 metara nadmorske visine.

– Grupa se uspinjala takozvanom vijaferatom – obezbeđenom planinskom stazom, pomoću klinova, čelične sajle, užadi... Na čelu je bio vodič, kako pravila i nalažu, jer je morao da proveri bezbednost staze pokrivene snegom, i nije odobrio napuštanje pozicije na kojoj su se zatekli ostali članovi grupe – kaže za „Politiku” Stevan Šegrt, predsednik Planinarsko-skijaškog kluba „Kopaonik”.

Veruje se da je troje članova ekspedicije, Aleksandar Dž., koji je bio član pomenutog kluba, kao i dvoje povređenih, na strmom usponu ostalo za trenutak bez neophodnog obezbeđenja u vidu sajli ili užadi, ali kako je do toga došlo za sada se ne zna.

– Sada možemo samo da nagađamo da je neko zastao i da su ga ostali obilazili – objašnjava Šegrt.

Po pisanju italijanskih agencija nastradali srpski alpinista padao je više od 300 metara, a kada je pomoć stigla, lekari su samo mogli da konstatuju smrt. Povređeni A. D. je poleteo niz strminu dugačku tridesetak metara i zaustavio se u snegu. Pri padu je povredio nogu i zbrinut je u bolnici u Udinama, kaže Šegrt. Devojka Maja D. zadobila je lakše povrede ruke i nalazi se takođe na bolničkom lečenju. Italijanske vlasti ispituju ovu tragediju.

– Ovo planinarenje bilo je redovna aktivnost kluba, a na čelu grupe bila je Jelena Kuzmanović koja je naš zvanični vodič – kaže Šegrt.

Mediji su preneli je da je nastradali Aleksandar Dž. bio član Gorske službe spasavanja Srbije. Međutim, u GSS-u za „Politiku” kažu da to nije tačno. U grupi od 12 planinara, ipak, bio je jedan pripadnik GSS-a koji je na ovu ekspediciju išao privatno. On je, kako saznajemo, prvi uputio poziv u pomoć beogradskom ogranku GSS-a koji je alarmirao italijanske kolege.

Vodič: Nesrećan slučaj

Ovo je bio nesrećan slučaj, svi kriterijumi prilikom planinarenja na Kumin su ispoštovani i oprema je bila u ispravnom stanju, rekla je juče po podne u kratkom razgovoru za „Politiku” Jelena Kuzmanović, vodič Planinarsko-skijaškog kluba Kopaonik, koja je vodila ekspediciju u Julijske Alpe. 

U trenutku razgovora Jelena je, kako nam je objasnila, bila u policijskog stanici u Udinama gde je davala iskaz italijanskim inspektorima i završavala papirologiju oko povratka grupe alpinista u Srbiju.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.