„Uniforme” za kioske, suncobrane, klupe…
Na dosadašnju praksu da na ulicama i mestima za odmor u prestonici vlada šareniš, da ko kako hoće postavlja kioske, suncobrane, klupe, kontejnere, šahtove, kandelabre… izgleda da je stavljena tačka.
Odbornici Skupštine grada usvojili su takozvani Katalog urbane opreme kojim su predviđeni standardi o uređenju javnih površina.
Grad će dobiti tipska stajališta za bicikle, poklopce šahtova sa grbom grada, jedinstvene kamene ploče, novo osvetljenje za objekte u istorijskom jezgru, klupe na kojima se solarnom energijom pune mobilni uređaji, a sve fasade koje se budu obnavljale dobiće antigrafit premaz.
Ove promene uvodiće se postepeno, tako što će se kada bude potrebno menjati stara i dotrajala postojeća oprema.
– Red se uvodi na tri polja – na estetskom, polju kvaliteta i polju korisnosti opreme i mobilijara. Uvođenje standarda jedan je od preduslova komunalnog reda, izgradnje vizuelnog identiteta i podizanja ukupnog kvaliteta javnih prostora u prestonici. Grad je podeljen na šest zona i u svakoj od njih poštovaće se određeni standardi. Posebne mere u obnovi urbane opreme biće primenjene u Knez Mihailovoj, a posebne na Novom Beogradu ili nekom drugom delu grada. Poštovaće se karakteristike pojedinih delova prestonice, vreme njihovog nastanka, arhitektura koja u njima dominira – objašnjava Milutin Folić, gradski urbanista.
Šahtovi u Knez Mihailovoj, recimo, imaće dosadašnji izgled koji je projektovan još kada je rađena rekonstrukcija ove ulice pod palicom urbaniste Brane Jovina. Oni će biti uklopljeni u postojeće ploče, dok će šahtovi na Novom Beogradu i u nekim drugim delovima grada biti okrugli i imaće na sebi reljef grada Beograda.
– Knez Mihailova je i do sada imala standarde u postavljanju urbanog mobilijara i opreme, a sada je to uređeno za ceo grad – ističe Folić.
Katalog čine crteži, opisi i osnovne karakteristike koji se odnose na materijal, boju, vid zaštite, montažu opreme i mobilijara i vrlo je detaljan. Obuhvata izgled i karakteristike stubova javnog osvetljenja, graničnih stubića, trotoara, ivičnjaka, đubrijera, reklamnih panoa…
– Planirano je se da iz dela grada, gde postoji veliki broj kulturno-istorijskih spomenika, uklone veliki bilbordi. To neće biti urađeno odmah, već kada vlasnicima budu istekle dozvole za njihovo postavljanje – naglasio je Folić i istakao da bi u narednih pet godina taj posao mogao da bude završen.
Ovi propisi pomoći će, napominju u gradu, u održavanju prostora, pošto veliki broj odstupanja nastaje baš u toku intervencija i popravki, a olakšaće rad komunalnih službi.
Deo ovih izmena, kada je reč o izgledu kioska suncobrana, tezgi i tendi Skupština je ranije usvojila, pa je njihova primena počela od ove godine.
Šest gradskih zona
Zona 1 – Područje kulturno-istorijske zaštite (Kalemegdan, Kosančićev venac, Kopitareva gradina, Topčiderski park i staro jezgro Zemuna)
Zona 2 – Područje Knez Mihailove ulice utvrđene granicama kulturno-istorijske celine
Zona 3 – Zona Novog Beograda
Zona 4 – Centralna zona; područja glavnih trgovačkih ulica i centara gradskih opština
Zona 5 – Srednja zona (Voždovac, Zvezdara, Krnjača, Čukarica, Banovo brdo, Bežanija i Zemun – Gornji grad)
Zona 6 – Periferna zona
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


