Ružičasti sandinista
Bogatstvo familije Somoza procenjivalo se na milijardu i po dolara kada su revolucionarni sandinisti uspeli da je svrgnu s vlasti(1979). Posle 43 godine desničarske diktature na vlast su došli „crveni”. Ronald Regan bi se prevrnuo u grobu kad bi znao da je Danijel Ortega, nekadašnji marksista, gerilac, revolucionar, sovjetski miljenik, Kastrov učenik, uzor šezdesetosmaša, a kasnije podjednako cenjen među evrokomunistima, danas na putu da doživotno ostane na čelu Nikaragve i da svojoj dinastiji obezbedi još veći imetak od onog kojim je svojevremeno raspolagala proamerička dinastija Somoze.
Latinska Amerika izrodila je u prošlom veku mnogo živopisnih levičarskih kaudilja, ali samo je Danijel Ortega uspeo da dublje zađe u 21. vek i da, u sedamdesetoj godini zagazi u doživotni mandat. Predvodnik socijalizma u 21. veku, Ugo Čaves, umro je 2013. i njegov naslednik nije uspeo da održi socijalnu i ekonomsku stabilnost naftonosne Venecuele, Fidel Kastro (90) povukao se sa svih položaja još pre pet godina, radničkom vođi i bivšem predsedniku Brazila Luli da Silvi priprema se podizanje optužnice zbog korupcije, Hose Muhika, najsiromašniji predsednik na svetu, povukao se u penziju, a Danijel Ortega upravo je rešio da kao „feminista” svoj treći mandat podeli sa suprugom Rosario Muriljo koju je kandidovao na svom tiketu za potpredsednika.
Nema sumnje da će nikaragvanski bračni par pobediti šestog novembra na izborima, pa će u predsedničkoj palati u Managvi bivša prva dama zauzimati potpredsedničko mesto, pre nego što Hilari Klinton na izborima u SAD obezbedi sebi krajem novembra ponovni ulazak u Belu kuću. Danijel Ortega i do sada je dopuštao svojoj ženi da bude de fakto kopredsednica Nikaragve. Zna se da je ona zaslužna što se bivši komandant pretvorio u neku vrstu katoličkog hipika, što je maskirnu uniformu zamenio farmerkama i majicom i što umesto ratoborne retorike propoveda mir, harmoniju, veru , i „rodnu ravnopravnost”. Svi sinovi i kćeri bračnog para Ortega Muriljo zauzeli su strateška mesta u državi: direktori su naftnog preduzeća za distribuciju energenata dobijenih od Venecuele, vlasnici su TV i radio kanala, zaposeli su modnu, muzičku i medijsku scenu Nikaragve. Centralnoamerička zemlja kafe, duvana i banana je jedna od 6 država koja apsolutno zabranjuje pobačaj. Zbog toga Ortegu optužuju da se lažno predstavlja kao feminista kad promoviše svoju suprugu na visoku funkciju, a da u suštini stvara monarhiju bez plave krvi. Sandinisti mu zameraju što je nekadašnju crvenu revoluciju pretvorio u ružičasti miks socijalizma, nepotizma i religije.
Pre dve godine je uz pomoć drugarice Rozario uspeo da progura reformu zakona pa sada predsednik može da se bira na neograničeni broj uzastopnih mandata. Potom je uspeo da istera iz parlamenta gotovo sve poslanike najvažnije opozicione stranke. Ostalo su komarci, kako u Nikaragvi nazivaju mnoštvo lažnih opozicionih partijica kakve su negovane i u vreme Somoze. Oni zuje, ali Ortega vlada, uz drugaricu Rozario naravno. Komarci su međutim ove sezone izuzetno opasni na latinoameričkom kontinentu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


