Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Veče posvećeno Draganu Borisavljeviću

 Veče posvećeno Draganu Borisavljeviću
Драган Борисављевић (Фото Љ. Митић)

Prokuplje – U znak sećanja na nedavno preminulog prokupačkog pesnika, kritičara i novinara „Politike” Dragana Borisavljevića, jednog od osnivača književne manifestacije „Drainčevi susreti pesnika”, koja se ove godine održava 47. put, toplički stvaraoci održali su književno veče na kome su govorili o njemu i njegovom stvaralaštvu.

Kako se moglo čuti od prisutnih poštovalaca Borisavljevićevih dela, bio je u pionirskoj ekipi koja je ustanovila „Drainčeve susrete” kroz koje su prošli i oplemenili je Stevan Raičković, Ljubomir Simović, Matija Bećković, Gustav Krklec, Miodrag Pavlović, Brana Petrović i mnogi drugi.

Čulo se da je rado Borisavljević pričao anegdotu kako je Brana sav novac od nagrade, a nije ga bilo malo, potrošio iste noći, krenuvši sa društvom od Prokuplja ka Skoplju, svrativši u svaku birtiju koja je bila otvorena. Dragoljub Mirković je govorio o Borisavljeviću kao književnom stvaraocu.

– „Male obnove” je prva njegova zbirka pesama i mala knjiga sa velikim pesmama. On, Voja Krasić i Aleksandar Černov bili su u to vreme mladi i vedri i tražili su svog književnog oca. Svakako je to bio Rade Drainac, te se tako cela priča o njemu i obnovila, a susreti oživeli. Pesme su mu elegične, svaka je pomalo oda životu, mladosti, rodnom kraju, sve teče sa tugom i završava se elegično– rekao je Mirković i pohvalio njegovu poslednju knjigu „Avram”, koju je objavio 2014. godine, naglašavajući da su „Avramovo domaćinstvo” i „Avramova kći” najlepše i najznačajnije u njoj. Jedinstveni je stav svih prisutnih da je Dragan Borisavljević pravi primer kako treba da izgleda jedan kulturni poslanik.

„Bio je veoma svestran čovek. Pažljiv prema svima, korektan i uvek skroman sa pravim pitanjem za svakog. Dobar komšija, koji se pored pisanja poezije bavio novinarstvom i pčelarstvom” – čulo se od govornika. Pored pesama, pisao je priče i književnu kritiku. Objavio je naučni rad „Govor Prokuplja i okoline” i monografiju „Prokuplje”. Zastupljen je u nizu antologija, zajedničkih zbirki i zbornika, kao i u Leksikonu pisaca Jugoslavije. Pune četiri decenije objavljivao je priloge u „Politici”, gde su mu veoma zapažene reportaže iz Toplice. Bio je član Udruženja književnika Srbije i dobitnik Zlatne značke Kulturno-prosvetne zajednice Srbije, Svetosavske povelje, Oktobarske nagrade i drugih književnih i društvenih priznanja. Laureat ovogodišnje pesničke nagrade „Drainac” je pesnikinja Gordana Đilas, a uručio joj je zamenik predsednika opštine Prokuplje Miroljub Paunović.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.