Nedelja, 12.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
OSVRT NA FELjTON NADEŽDE VINAVER OBJAVLjEN U „POLITICI” (6)

Krajnje je vreme za upamećivanje

Krajnje je vreme za upamećivanje
Јосип Броз Тито и Коча Поповић (Фотокументација „Политике”)

Da­nas se u jav­no­sti Sr­bi­je i Cr­ne Go­re mo­gu ču­ti ko­men­ta­ri da su sa­ve­znič­kim bom­bar­do­va­njem naj­vi­še ra­za­ra­ni gra­do­vi na tim te­ri­to­ri­ja­ma. Isto­rij­ske či­nje­ni­ce go­vo­re dru­ga­či­je. Po bro­ju dej­sta­va i po stvar­nim šte­ta­ma, Sla­von­ski Brod je bio grad po ko­jem je iz­vr­še­no naj­vi­še sa­ve­znič­kih dej­sta­va sa naj­ve­ćim ste­pe­nom ra­za­ra­nja. Raz­log je jed­no­sta­van, to je bi­lo ne­mač­ko čvo­ri­šte na stra­te­gij­skom prav­cu po­vla­če­nja.

Od tog vre­me­na do da­nas iz obla­sti bor­be­nih si­ste­ma i oruž­ja pro­me­ni­lo se 15-18 teh­nič­ko-teh­no­lo­ških ge­ne­ra­ci­ja. Da­nas se ko­ri­ste ona va­zdu­ho­plov­na uboj­na sred­stva ko­ja na­zi­va­mo vo­đe­nim ili sa­mo­na­vo­đe­nim. Čak ni ona ne­ma­ju sto­po­stot­ni ko­e­fi­ci­jent si­gur­no­sti u po­ga­đa­nju me­te ne­go se ra­ču­na s iz­ve­snom ve­ro­vat­no­ćom skre­ta­nja, što ne­mi­nov­no uzro­ku­je ko­la­te­ral­nu šte­tu. Ti­me se mo­gu ob­ja­sni­ti ve­li­ke ko­la­te­ral­ne šte­te sa­ve­znič­kog bom­bar­do­va­nja ko­ri­ste­ći ta­da­šnje teh­no­lo­gi­je, a ne apri­o­ri, ne­či­jom zlom na­me­rom, ka­ko upor­no tvr­de re­vi­zi­o­ni­sti i kle­ro­na­ci­o­na­li­sti.
Srp­ski i hr­vat­ski na­ci­o­na­li­zam i kle­ro­fa­ši­zam kroz isto­ri­ju su se me­đu­sob­no pot­hra­nji­va­li i ge­ne­ri­sa­li. Tu­žno je da se i da­nas ne uoča­va da se to uvek ra­di­lo u ci­lju ne­či­jih ge­o­po­li­tič­kih in­te­re­sa. O dru­štve­nim i po­li­tič­kim ne­da­ća­ma ko­je su u no­vi­je vre­me za­de­si­le ju­go­slo­ven­ski pro­stor de­talj­ni­je sam pi­sao u knji­ga­ma „Gla­so­vi iz glu­ve so­be” i „Ban­di­to­si ili ubi­ce dr­ža­va” u iz­da­nju iz­da­vač­ke ku­će „La­gu­na”. Po­u­ke još ni­smo iz­vu­kli, a ban­di­to­si su da­nas agre­siv­ni­ji ne­go ikad. Kraj­nje je vre­me za upa­me­ći­va­nje. 
Ne­do­volj­no zna­nje ili po­gre­šna in­for­mi­sa­nost mo­gu bi­ti raz­log po­gre­šnog za­klju­či­va­nja. Bo­jim se da su ka­zi­va­nja go­spo­đe Vi­na­ver u 17 na­sta­va­ka ušla u zo­nu pam­fle­ta. No, to mo­že da bu­de za­blu­da ili lo­ša na­me­ra po­je­din­ca, ali ka­kav za­klju­čak iz­ve­sti za ure­đi­vač­ku po­li­ti­ku li­sta „Po­li­ti­ka”, ko­ja je na­sta­la, i u svom naj­du­žem tra­ja­nju bi­la in­ku­ba­tor an­ti­fa­ši­zma, ka­ko u Sr­bi­ji, ta­ko i u ši­rem re­gi­o­nu? Ljud­ski je po­gre­ši­ti ali ni­je ra­zum­no ne po­ku­ša­ti is­pra­vi­ti gre­šku. 

Bla­go­je Gra­ho­vac
Ge­ne­ral avi­ja­ci­je – pi­lot u pen­zi­ji, član Av­no­jev­skog fo­ru­ma

Fan­ta­zi­je o Srem­skom fron­tu

U felj­to­nu „Knji­ga o Ja­se­no­vač­kom lo­go­ru”, autor­ke dr Na­de­žde Vi­na­ver, ima mno­go na­o­pa­kog, fal­si­fi­ko­va­nog, la­žnog, a ve­o­ma ma­lo tač­nog. Felj­ton je pro­sto „na­bi­jen”, na­kr­can mr­žnjom pre­ma KPJ i Ti­tu. Ni­je ču­do, po­što iz tog tek­sta kip­ti srp­ski šo­vi­ni­zam. Svi su pro­tiv Sr­ba, pa i KPJ i Ti­to.
Iz tog ugla ona „tol­ku­je” i o „za­mi­sli” ka­ko će se stvo­ri­ti Srem­ski front: „Le­de­ne 1942. go­di­ne, Dru­gi svet­ski rat u pu­nom je­ku, ja­se­no­vač­ka fa­bri­ka smr­ti na vr­hun­cu, ne­mač­ka po­li­ci­ja efi­ka­sno ka­žnja­va Sr­be po Sr­bi­ji, rat­no re­še­nje se ne na­zi­re, a Cen­tral­ni ko­mi­tet Ko­mu­ni­stič­ke par­ti­je je ne­gde (mo­žda ta­mo gde su zlat­nim kon­cem ve­ze­ne vi­so­ke ofi­cir­ske ozna­ke za uni­for­mu Jo­si­pa Bro­za) i skla­pa ko­stur bu­du­će vla­sti! Jo­sip Broz pi­še u li­stu ’Pro­le­ter’ čla­nak pro­tiv Sr­ba i Sr­bi­je. I ’pra­vi plan’ ka­ko će od­re­đe­ni po­ve­re­ni­ci za Sr­bi­ju, ko­ji će po svim gra­do­vi­ma i se­li­ma pra­vi­ti spi­sko­ve za od­strel Sr­ba po­što se Nem­ci po­vu­ku.”
I da­lje:
„Sa­svim je mo­gu­će da je u to do­ba na­pra­vljen plan za Srem­ski front, cr­nu osvet­nič­ku stra­te­gi­ju za mla­de Sr­be, ko­ji su s de­sne stra­ne Sa­ve i Du­na­va, Dri­ne ra­sli pod oku­pa­ci­jom i ko­jih se, iz­ve­sno je, ’pla­ši­la bu­du­ća vlast’.”
Šta je dru­go ne­go fan­ta­zi­ra­nje kad ne­ko tvr­di da je u do­ba ve­li­ke bit­ke na Ne­re­tvi, jed­ne od naj­že­šćih na te­ri­to­ri­ji po­bu­nje­ne Ju­go­sla­vi­je u Dru­gom svet­skom ra­tu – ne­ko­me (Cen­tral­ni ko­mi­tet KPJ i Ti­to), pa­lo na pa­met, da ta­da „pla­ni­ra” Srem­ski front! 
Da ni­sam ate­i­sta, pre­kr­stio bih se le­vom ru­kom. Ni­ko ta­da ni­je znao ka­kve će se sve bor­be i gde vo­di­ti. Ni­ko ni živ, ni pa­me­tan. Ka­kva fan­ta­zi­ja autor­ke da je ne­ko u ono vre­me „na­pra­vio plan” za bu­du­ći Srem­ski front?! Bo­že sa­klo­ni, što se ka­že u na­ro­du. Pra­vo fan­ta­zi­ra­nje, za­i­sta. Evo, sad, da „po­mog­nem autor­ki”, da sa­že­to, kao isto­ri­čar, po­ja­snim ko je for­mi­rao Srem­ski front i šta je on bio i zna­čio sko­ro go­di­nu da­na, ko­li­ko je tra­jao. 
Za­mi­sli­la ga je sep­tem­bra 1944. go­di­ne i usta­no­vi­la ne­mač­ka ko­man­da za Ju­go­i­stok (feld­mar­šal Vajks), kao od­bram­be­ni be­dem ko­ji je „do­bio za­da­tak” da obez­be­di iz­vla­če­nje ne­mač­kih sna­ga, ja­či­ne ve­će od 200.000 lju­di gru­pe ar­mi­ja „E”, sa te­ri­to­ri­je Grč­ke i nje­nih ostr­va, pre­ko Ko­sme­ta, San­dža­ka, Za­pad­ne Sr­bi­je i Bo­sne, na Za­pad. 
Ne­mač­ka ko­man­da u tom ci­lju je iz­gra­di­la šest utvr­đe­nih li­ni­ja: od Ru­me do iza Ši­da i To­var­ni­ka: bra­on, ze­le­nu, žu­tu, cr­ve­nu i Ni­be­lun­šku li­ni­ju.¶
Jo­vo Ra­do­va­no­vić
No­vi­nar, partizanski ve­te­ran i isto­ri­čar

Komentari53
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.