Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Đubre vredno 90 miliona evra

Sasvim je uobičajeno da televizor kojem je prošao vek trajanja bacimo pored kontejnera, a nije retkost ni da ugledamo dotrajali računar na obali reke. Procena stručnjaka je da u Srbiji ima više od 200.000 tona elektronskog i električnog otpada koji čeka da bude recikliran.

Uz nedostatak svesti naših ljudi o potrebi recikliranja elektronskih i električnih uređaja, kako kaže Maja Perović, iz „BIS reciklažnog centra” iz Pančeva, koji posluje u sastavu kompanije „Božić i sinovi”, problem je i u tome što sistematsko prikupljanje ovog otpada nije organizovano na pravi način. Nemamo ni zakon o upravljanju otpadom, iako se o njemu raspravlja više od pet godina. Predlog ovog zakona je Vlada Srbije usvojila, ali još nije ušao u skupštinsku proceduru.

„BIS reciklažni centar” je, po rečima Maje Perović, jedan od retkih reciklažnih centara u Srbiji gde se odlaže i reciklira elektronski i električni otpad. U ovom centru može da se skladišti oko 1.500 računarskih kompleta dnevno, a postojeći kapaciteti nisu dovoljno iskorišćeni. Ona podseća da dotrajale televizore i računare građani najčešće odlažu u podrume, pored kontejnera, na divlje deponije, na obale reka... Ne treba zaboraviti da ovi uređaji sadrže toksične materije, poput olova, kadmijuma i žive. koji su otrovni i štetni po životnu okolinu.

Po rečima naše sagovornice, problem je i u tome što ni domaće kompanije nisu dovoljno upućene u mogućnosti pravilnog rashodovanja zastarele elektronske opreme pa je često čuvaju po magacinima.

Da je nešto počelo da se menja i na ovom planu, svedoči i najnoviji projekat Udruženja „Humanost”, koje je pokrenulo osnivanje reciklažnog centra u kome može da se zaposli oko 200 radnika. Koordinatori Dragana Linta i Aleksandra Gospavić iznose podatak da se u Srbiji godišnje reciklira od 12 do 13 odsto otpadnog materijala godišnje, dok se u razvijenim zemljama Evrope taj procenat kreće između 50 do 60 odsto. U Japanu se reciklira čak 86 odsto otpada.

Evropska unija je donela nekoliko direktiva koje postavljaju standarde za upravljanje elektronskim otpadom, recikliranjem onoga što može ponovo da se upotrebi i smanjenjem udela toksičnih supstanci i materijala. Direktiva EU koja reguliše prikupljanje i reciklažu elektronskog otpada obavezuje zemlje članice da recikliraju najmanje četiri kilograma ovog otpada po stanovniku.

Razvijene zemlje sveta, prema proceni Ujedinjenih nacija, proizvode između 10 i 50 miliona tona elektronskog i električnog otpada godišnje. S obzirom na to da se svake godine količina otpada povećava za tri do pet odsto potreba za recikliranjem postaje sve veća. Da ne govorimo o tome da ova vrsta otpada nije đubre, već resurs od kojeg može dobro da se zaradi. Prema proceni stručnjaka, srpski elektronski i električni otpad vredi između 60 i 90 miliona evra. Godišnji promet od reciklaže u svetu je 160 milijardi evra.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.