Haos na Hiosu
Od našeg dopisnika
Atina – Na grčkom ostrvu Hiosu situacija je van kontrole! Nekoliko stotina migranata već nekoliko noći uzastopno pale šatore i kompletnu infrastrukturu u prihvatnom centru Sauda, ali i automobile, provaljuju u prodavnice i kuće.
Ovo je samo nastavak incidenata koji traju već mesec dana, ali koji su sada dobili zabrinjavajuće razmere. Atmosfera u prihvatnom centru je naelektrisana jer su uslovi u kampu sve teži. Kiše su poplavile šatore i migranti bukvalno žive i spavaju u vodi.
Većina od njih odavno je izgubila strpljenje jer se zahtevi za eventualno dobijanje azila sporo rešavaju i njihova sudbina je neizvesna. U kampu koji je predviđen za privremeni boravak malog broja migranata sada ih je preko hiljadu.
Na celom ostrvu je oko 4.000 migranata, što daleko premašuje smeštajne kapacitete. Svakodnevno se ponavljaju incidenti u samom kampu, ali sada je situacija izmakla kontroli i migranti su sve češće na ulicama malog ostrva.
U poslednjim vrlo ozbiljnim neredima zapalili su šatore, vatra se proširila van kampa i direktno su bile ugrožene kuće meštana. Ljudi su u panici napuštali svoje domove, a istovremeno manje grupe razjarenih migranata uništavale su sve pred sobom i provaljivale u prodavnice odakle su iznosile hranu, ćebad, posteljinu...
Provalili su i u nekoliko kuća pa su se ljudi sami branili dok nije intervenisala policija. Grupa od sto migranata se zabarikadirala na prilazima kampu i gađala policiju kamenicama i „Molotovljevim koktelima” posle čega je upotrebljen suzavac.
Policija je privremeno uspela da smiri nerede, 37 migranata su privedeni. U nerede su se umešale i grupe građana predvođene ultradesničarima koji su pozivali na otpor i razračunavanje sa migrantima. Došlo je, tako, tako i do međusobnih sukoba ostrvljana koji su štitili migrantske porodice i ultradesničara.
Lokalne vlasti apeluju na hitnu pomoć Atine i momentalno preseljavanje migranata, a gradonačelnik Hiosa Manolis Vurnika optužio je ministra za migraciju Janisa Muzalasa da se nedovoljno bavi problemom za koji je zadužen i vreme troši na sopstveni marketing.
U direktnom intervjuu televiziji Skaj gradonačelnik je sa ogorčenjem pričao o stanju na ostrvu, naporima da se situacija drži pod kontrolom i apsolutnom odsustvu interesovanja Atine za ono što se dešava na Hiosu.
Ministar Muzalas je, opet, na pres-konferenciji izjavio da „svi migranti ne mogu da budu preseljeni na kopno jer bi to značilo potpuni kolaps sporazume između EU i Turske”.
Ministar podseća da je iz evropskih fondova odvojena 3,15 miliona evra za izgradnju novih smeštajnih kapaciteta i da za to treba vremena. Gradonačelnik Vurnika je još jednom zatražio da se migranti momentalno transportuju sa ostrva jer cela situacija i razvoj događaja, kako je rekao, „nisu samo problem ostrva i lokalnih organa vlasti već obaveza vlade da garantuje bezbednost građana i njihove imovine”.
Evropska komisija odbija da na ostrva pošalje dopunske ekipe službenika za migraciju jer je zabrinuta za njihovu bezbednost i poručuje grčkoj vladi da je samo ona odgovorna za stanje u prihvatnim centrima.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


