Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
FORMULE ŽIVLjENjA

Ljubav: potreba ili želja?

Ljubav: potreba ili želja?
(Фото Ројтерс/Џон Шулц)

Na pitanje da li je ljubav – da se voli i da se bude voljen – osnovna ljudska potreba, većina bi odgovorila potvrdno. Međutim, ako primenimo strogu definiciju potrebe, da je ona ono bez čijeg zadovoljenja ljudi umiru, tada je jasno da odrasli čovek koji dugo vremena nema ljubav neće umreti zbog toga. Bez ljubavi osoba sigurno neće živeti kvalitetno, biće usamljena bez ljudi za koje je emocionalno vezana i verovatno će imati kraći životni vek. Zato kažemo da je za odraslu osobu ljubav želja, a ne potreba, dakle nešto bez čijeg ispunjenja se može, ali sa čijim ispunjenjem čovek ostvaruje sebe u emocionalnom smislu.

Kada su deca u pitanju, ljubav i sve ono kroz šta se ljubav prema detetu izražava jeste detetova potreba. Ne samo da se dete bez ljubavi ne može razvijati pravilno već su brojna istraživanja pokazala da je kod teško zanemarene dece veći stepen obolevanja i smrtnosti.

Evolucijska teorija ljubavi zastupa tezu da se ljubav, to jest čvrsto emocionalno vezivanje, javlja upravo onda kada je visoko razvijenim organizmima potrebno mnogo godina da postignu zrelost i samostalnost. Za sve to vreme emocionalna vezanost roditelja omogućuje stalnu brigu za mladunče.

Kada se emocionalno vezuju za drugoga, odrasli i dete to čine na različite načine. Odrasli se vezuju sa svešću da mogu ne samo preživeti već i nastaviti kvalitetno živeti nakon što prežale gubitak voljene osobe. Kako deca zavise od roditelja, ona se vezuju sa svešću da ne mogu da prežive bez osobe od koje zavise. Zato je za dete ljubav potreba, a za odraslu osobu želja.

Onaj trenutak u emocionalnom razvoju kada osoba shvati da može samostalno i kvalitetno da živi i nakon gubitka ljubavi određene osobe jeste trenutak kada je u ljubavnom smislu emocionalno odrasla. Nakon toga ona više ne voli kao dete, već kao odrasla osoba.

Opisan je ideal odraslog vezivanja. U stvarnosti mnogi odrasli ljudi nose u sebi svoje „unutrašnje dete”. To čini da se kao odrasli vezuju i na odrasli i na dečji način. To se najbolje vidi u situacijama raskida, to jest gubitka voljene osobe, kada je njihovo tugovanje mešavina odraslog i dečjeg tugovanja.

Što je neka odrasla osoba sklonija dečjem tipu vezivanja, kod nje je više izražen doživljaj zavisnosti od ljubavi konkretnog partnera. Ona dati ljubavni odnos doživljava kao potrebu i jasno izražava: „Nema mi života bez tebe.” Zato je dečje vezivanje u osnovi svih zavisničkih ljubavnih odnosa odraslih.

Razlikovanje dečjeg od odraslog tipa vezivanja je veoma važno za emocionalnu pismenost. Glorifikacija dečjeg tipa vezivanja kao „velike ljubavi” za rezultat ima veliku količinu ljubavne patnje, pa i nasilja koje iz nje proizlazi. Promocija odraslog tipa vezivanja kao stvarne ljubavi bi nesumnjivo dovela do mnogo boljih partnerskih odnosa.

Komentari28
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Maja
Odlican clanak!
doc
Ljubav je nesto uzviseno, u Srbiji ljubav prema Putinu je nesto najuzvisenije.
Valsimot
Ако је ишта на Планети Земљи створено ваљано ТО ЈЕ ЉУБАВ! Све остале приче су сувишне. ЖБЕЛА ЉУБАВ!
Maytsetseg Gombo
Ljubav to je fantastican I MAGICAN osecai svaki covek koje ima ovai osecaj je srecan Jedan od najistiniti rec je ljubav sam nije cuda ali pravi cudo Zivila ljubav
Pogresan smisao
Vecina ljudi kao ljubav shvata ovaj "decji tip vezivanja" , osecaj da ne moze da zivi bez partnera i obratno. Zbog toga imamo veliki broj emocionalno nezrelih veza u kojima se neprestano trazi dokaz da onaj drugi ne moze opstati bez nas. U takvim vezama ne moze da se napreduje na bilo kom planu, oboje propadaju zato sto traze smisao zivota u partneru, a smisao je uvek izvan toga.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.