Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Između svetskog nereda i očekivanog poretka

 Između svetskog nereda i očekivanog poretka

Čuvena formulacija Fon Klauzevica da je vođenje rata vođenje politike drugim sredstvima, danas je preokrenuta i trebalo bi da glasi (kao što je istakao francuski sociolog Mišel Fuko): „Vođenje politike je vođenje rata drugim sredstvima.“ Da je politika nastavak rata drugim sredstvima, nikada nije bilo izvesnije nego u drugoj deceniji 21. veka. To će razumeti svako ko dublje analizira instrumentalizaciju tzv. obojenih revolucija, izazivanje građanskih ratova, rasplamsavanje terorizma, kao i talase migracija prouzrokovane tim istim terorizmom i ratnim vihorom.

Ta spirala svedoči o neprekidnom ratu protiv suverenih država koji se vodi na svim meridijanima i koji jedne pretvara u parije, a druge u sužnje finansijskih fondova. Reč je dakle o procesu koji „nagriza“ suverenitet nacionalne države. Za tu vrstu „razgradnje“ suverenih država jedan drugi mislilac, Žil Delez, skovao je termin „ratna mašina“. Kada se govori o krizi međunarodnog poretka, pogotovo ekonomskoj i finansijskoj krizi, gubi se iz vida da je ovaj princip ratne mašine aktivan i onda kada deluje „podzemno“. Ratna mašina se manifestuje i kroz proces desuverenizacije, razgradnje višenacionalnih država, prekrajanja granica i stvaranja tzv. posrnulih država. Taj nomadski, rušilački princip danas se oteo kontroli.

U Evropi se već osećaju posledice delovanja ovog principa kroz dekonstrukciju njenog tkiva i ključnih stubova na kojima je izgrađena. Ono što je zajedničko tzv. obojenim revolucijama, arapskom proleću i migrantskoj krizi moguće je sagledati kroz njihove posledice, a one imaju isti cilj – dekonstrukciju političkog tela Evrope. Postalo je više nego jasno da se političko telo Evropske unije gura ka ekstremnoj desnici, ali taj proces nije neminovan. Na horizontu je, „bregzitom“ i pobedom Trampa, nagovešten mogući preokret u pravcu osnaživanja principa suvereniteta i izlaska iz začaranog kruga u koji su svetsku politiku doveli isključivi interesi multinacionalnih korporacija.

Reč je o povratku svetskom poretku zasnovanom na ravnoteži koja, kako tvrdi Henri Kisindžer u najnovijoj knjizi Svetski poredak, može spasti svet od srljanja u haos. U sadašnjoj situaciji koju karakteriše nered na međunarodnom planu neophodna je, naime, uspostava novog koncepta međunarodnog poretka. Nije stoga neobično što će, kako je nagovešteno, Kisindžer biti jedan od Trampovih spoljnopolitičkih savetnika. Uspostavljanje balansa, koji je po njegovoj oceni izgubljen, predstavljaće prioritet Bele kuće. Pri tome je bitno shvatiti da glavnu opasnost Kisindžer ne vidi u mogućoj konfrontaciji država koliko u sve oštrijoj konkurenciji suprotstavljenih regiona. U tom smislu, on naglašava da traganje za novim regionalnim poretkom ne bi trebalo da se pretvori u dominaciju jedne sile, čak i pod prividom nekakvog poretka, jer bi to moglo dovesti do krize u ostatku sveta. Kakvoj će ravnoteži težiti Vašington možemo da naslutimo iz Kisindžerovog zaključka da je potrebna koherentna strategija uspostavljanja koncepta poretka unutar različitih regija, pri čemu je neophodno da se one dovedu u međusobnu vezu. (Kissinger, Henry: World Order, Penguin Press, 2014, New York, p. 371)

Svet se očigledno nalazi na pragu preoblikovanja međunarodnog poretka. Hoće li to preoblikovanje doneti nešto pozitivno Evropi, ostaje da se vidi. Kada je reč o Balkanu, poslednji je čas da se uspostavi poredak u regionu koji ne bi bio zasnovan na hladnoratovskim povicima koji već danas podsećaju na devedesete!

*Diplomata u penziji

Komentari10
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

klauzev vic
Klauzeviceva fraza pleni novinarske mozgove zato sto ima retoricku, a ne informativnu vrednost. Izgleda kao da je nesto ozbiljno, vazno, naucno i lepo receno, ali stvarno nista nije receno. Sto se znanja tice ne razlikuje se mnogo od dileme o tome da li se kaze pravilno tandara-mandara ili mandara-tandara. Moze i ovako i onako jer ni jedno ni drugo nista ne objasnjava. Ali lepo zvuci. He-he-he! Ali sa Trampom je na povrsinu isplivao novi naucni svet u kome istina i informacija nisu vise vazne nego fraze i lazi koje donose najvise glasova na izborima. Da je Klauzevic danas ziv, sigurno bi bio ministar rata u Trampovoj vladi.
Ilic Momcilo
Moja neuka malenkost, ponovo se protivi navodjenju reci pametnih ljudi, iz nekog starog vremena.(Klauzevic i Fuko). Mislim,u toj svojoj neukosti,da cak i u njihovo vreme, te izjave nisu bile neka narocita mudrost, sa obzirom na to da su izvucene iz politicke i ratne istorije ljudskog roda, a ta istorija pocinje kada i prve grupne ljudske organizacije. Jedino sto se menjalo su sustina i razlozi ratovanja,koji su u najvecem broju zavisili od psihologije i licnih potreba kojekakvih kraljeva,careva,sultana..... Cak i danas mozemo povremeno i ponegde prepoznati slicne razloge. Setimo se samo,vecne cinjenice, da su najveci izazivaci ratova, pljacke,okupacija i dr. bili najvece vodje, najjacih drzava sveta. To je vecna i politika i praksa, koje rade u tandemu, istovremeno i nerazdvojno od rata, koji se uvek i neprestano vodio, vrteci se u krug u odredjenim krajevima planete. Siguran sam da nastavak takve istorije sledi, "brez" kraja i prestanka. Sprema se samo izmestanje,prakse udrugi kraj.
Милош Ј. Косовац
III. Иако Кина то постиже отвореном конкуренцијом у прозиводњи робе коју пропагира Америка. Док капиталистички део Олигархије за то ћути, а надокнађује плаћањем у проиводњи и продаји оружја највише НАТО Алијанси. А држава плаћа и регрутовање и опремање војске са фашистичким намерама вриштећи на граници Руске Федерације. Лако је закључити ко то ради на успостављању добрих, а ко је то за зле односе у свету. Значи, лажно приказују Русе као непријатеље, а то не може да траје дуго. Док Кина примењујући капиталиситички однос у производњи добара и у слободниој трговини, а државу воде комунисти, који морају да су врхунско образовани теоријом, праксом и културом у опхођењу. Док похлепу као патолошку категорију ставили су је под строги државни надзор. Било је и смртних пресуда стрељањем.У Кини би рушиоци у Савамали били убијени а они који су шарали воз остали без посла.Будућност свету долази из Кине. Ми смо срећници што нам се Кина нуди да нам покаже како треба да радимо и живимо од свога рада.
Милош Ј. Косовац
III. Иако Кина то постиже отвореном конкуренцијом у прозиводњи робе коју пропагира Америка. Док капиталистички део Олигархије за то ћути, а надокнађује плаћањем у проиводњи и продаји оружја највише НАТО Алијанси. А држава плаћа и регрутовање и опремање војске са фашистичким намерама вриштећи на граници Руске Федерације. Лако је закључити ко то ради на успостављању добрих, а ко је то за зле односе у свету. Значи, лажно приказују Русе као непријатеље, а то не може да траје дуго. Док Кина примењујући капиталиситички однос у производњи добара и у слободниој трговини, а државу воде комунисти, који морају да су врхунско образовани теоријом, праксом и културом у опхођењу. Док похлепу као патолошку категорију ставили су је под строги државни надзор. Било је и смртних пресуда стрељањем.У Кини би рушиоци у Савамали били убијени а они који су шарали воз остали без посла.Будућност свету долази из Кине. Ми смо срећници што нам се Кина нуди да нам покаже како треба да радимо и живимо од свога рада.
Милош Ј. Косовац
II.Па и сада је био пред бакротством да би се избором за председника спасио. Његова изјaва пред главешинама Ције, умeсто да каже 100%, што знaчи потпуно, он показује трговачке, код нас би рекли, као када циганин продаје шугавог коња, па каже да је уз њих 1000%. Осим што показује да их се плаши. Jер је током предизборне кампање говорио и тако да га је Ција вероатно ставилна на листи за обраду, да би ако треба нашли неког Ли Освалда да оптуже за његову ликвидацију. Но, Трамп није за упоређење са изузетном браћом Кенеди. Да би Олигархија држала у потињеност и у страху свој народ, а због менталне инерције, опет су им „Руси још увек непријатељи“, иако руска мафија у САД држи неке важне центре трговине дрогом, од које Олигархија има материјални бенефит. Но, ипак на сва звона говоре против Русије и Путина, да би слала оружје и војску са фашистичким намерма опкољавају Руску Федерацију.Искусни у мешетарењу Трамп је приметио и неколико пута изјавио да је САД угрожена материјално највише од Кине.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.